Kocia kąpiel – czy kota kąpiemy? Jak często i w jaki sposób?

  • Reading time:6 mins read

Bez względu na to, w jaki sposób koty dbają same o swoją sierść, ich troskliwi właściciele powinni im od czasu do czasu pomóc ?

Tu zapewne pojawia się pierwsze pytanie: jak często należy kąpać domowego kota?

Częstotliwość kąpieli zależy od wieku i struktury sierści pupila.

Cykl wzrostu sierści małych kociąt jest szybszy niż u dorosłych kotów, dlatego należy je częściej kąpać.

Odpowiednia kąpiel nie tylko zmywa brud i bakterie z powierzchni, ale także poprawia przepływ krwi, usuwa martwe włosy i nabłonek skóry. Kąpiel powoduje więc wzrost nowych włosów. Kocia sierść jest mniej siwa, sierść pięknie, żywo i jest błyszcząca.

Kąpiel dorosłych kotów zaleca się około raz w miesiącu.

Oczywiście chcemy pokazać, że te porada nie opierają się na żadnych artykułach naukowych, a jedynie nie własnych doświadczeniach.

Więc jeśli masz już mruczącego przyjaciela i chcesz przeprowadzić domowy zabieg spa, to od czego zacząć?

Pierwszą rzeczą, jaką musisz kupić, to podstawowe przedmioty do pielęgnacji:

1. Nożyczki do obcinania paznokci kotów.

2. Grzebień, szczotka.

3. Szampony, odżywki itp.

4. Ręczniki.

5. Suszarka.

Zanim rozpoczniecie jakąkolwiek pielęgnację – nie jest ważne jak przyjazny jest kot, trzeba mu skrócić paznokcie.

Następnym krokiem jest dokładne wyczesanie zwierzaka. Jeśli tego nie zrobimy – trudniej będzie rozczesać sierść po kąpieli. Szczególnie ważne są takie miejsca jak pod pachami, przy uszach itp.

Teraz już możemy rozpocząć właściwą kąpiel.

Temperatura powietrza powinna wynosić około 22-24 stopni. Ponieważ normalna temperatura ciała kotów wynosi około 38,5, woda do kąpieli powinna wynosić około 38-39 stopni. Temperatura ciała małych kociąt jest wyższa niż u dorosłych.

Jeśli kot nie ma szczególnie brudnych miejsc wymagających dokładniejszego mycia, to kota dobrze jest namoczyć w specjalnym roztworze. Pierwsze mycie ma na celu usuwanie zanieczyszczeń, więc stosujemy wtedy szampony oczyszczające.

Jeśli na sierści są miejsca, które wymagają dodatkowej uwagi podczas mycia stosujemy na te obszary dodatkowo (jeszcze na suchym futrze) odpowiednie środki i trzymamy około 5 minut. A zaraz po tym “wrzucamy” kotka do przygotowanej kąpieli.

Kotka myjemy zaczynając od ogona i tylnych łapek. Nasze ruchy muszą być spokojne. Możemy w tym czasie rozmawiać z kotem, nasz głos też go uspokoi. Po umyciu kota – płuczemy go bardzo dokładnie.

Kot po zmyciu pierwszego brudu jest myty szamponem dedykowanym pod kolor sierści. Przykładowo szampony “wybielające” służą do białego lub srebrnego futra. Czasami podczas jednej kąpieli wykorzystuje się nawet trzy lub więcej różnych rodzajów szamponów. Ostatni szampon ma na celu poprawę jakości włosa. Może być to być nawilżenie, odżywienie, czy też dodanie objętości.

Kiedy przejdziemy już wszystkie możliwe punkty z szamponami, kocie spa możemy wykończyć maską lub spukiwalną odżywką. Nakładamy ją, chwilę trzymamy na sierści kota, a następnie spłukujemy dokładnie.

Wszystkie produkty trzeba bardzo dokładnie spłukać, dużą ilością wody. Zwracamy uwagę przede wszystkim by w wodzie, która spływa z kota nie było ani śladu szamponu czy też odżywki. Jest to szczególnie ważne, gdyż kot się wylizuje i pozostałości tych kosmetyków mogą zostać po prostu zlizane przez kota.

Czystego i bardzo mokrego kota trzeba dobrze wysuszyć.

Proces osuszania rozpoczynany od lekkiego “wyciskania” wody z sierści. Potem ten sam proces ponawiamy ręcznikiem, który wchłania wodę. Następnie dobrze wyczesać kota rzadkim grzebieniem.

Kolejnym krokiem jest suszenie.

Ten etap może być bardziej wymagający niż samo mycie. Nawet ten sam kot potrafi inaczej reagować w różnych porach dnia. Ja zwykle susze kota na własnych kolanach, przy czym pomaga mi mój syn, który trzyma suszarkę.. W przypadku naszych kotów nie musimy zakrywać głów, by je uspokoić. Ale czasem jest to niezbędne, by kota wysuszyć. Niekiedy na chwilkę przerywamy suszenie, by po chwili, gdy kot się uspokoi – znów go suszyć. Cały proces trwa dość szubko odką mamy suszarkę Dyson. Ma ona dość duży nawiew, więc kot szybko schnie.

Po kąpieli trzymaj kotka w ciepłym pokoju, by się nie zaziębił.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.