Mity o zachowaniu kotów

  • Reading time:8 mins read

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, ale często są źle rozumiane. Wynika to po części z wielu mitów i stereotypów, które są szeroko rozpowszechniane na temat kotów. Czas oddzielić fakty od fikcji, obalając cztery powszechne mity na temat kotów.

Mit: Kotów nie da się wytresować

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że kotów nie da się tresować lub że tresura ich jest trudniejsza niż tresura psów. Oba te stwierdzenia są fałszywe i mogą być szkodliwe, gdy właściciel kota w nie uwierzy. Kiedy właściciele uważają, że ich kotów nie można wytresować, wierzą również, że nie można rozwiązać problemów behawioralnych ich kotów. Może to często skutkować śmiertelnymi konsekwencjami dla kotów, w tym eutanazją i rezygnacją. 

Prawda jest taka, że ​​wiele kocich problemów behawioralnych można rozwiązać i łatwo je wyszkolić. Koty można uczyć podstawowych zachowań (celowanie, uwaga), pozytywnych zachowań hodowlanych (przycinanie pazurów, szczotkowanie i obchodzenie się z nimi) oraz zabawnych sztuczek (przewracanie się, przybijanie piątki).

Podczas szkolenia kotów skup się na dobru, znaczeniu, skup się na pozytywnych zachowaniach i buduj na nich, zamiast mówić zwierzęciu, czego ma nie robić. Pozytywne metody szkoleniowe przyspieszają uczenie się, ponieważ zwierzęta lepiej rozumieją, o co je prosimy, zamiast ciągle odmawiać. Metody te nie tylko sprawiają, że trening jest zabawą zarówno dla nauczyciela, jak i dla ucznia, ale także wzbudzają entuzjazm uczniów i zachęcają do kreatywności oraz wzmacniają więź między człowiekiem a zwierzęciem.

Używanie czegoś, czego kot nie lubi (np. opryskiwanie wodą, szokowanie, krzyczenie, bicie) w celu powstrzymania zachowania nie jest zalecane. To nie uczy kota pożądanego zachowania (kot uczy się czekać, aż nie będzie cię w pobliżu, zanim zacznie zachowywać się), nie komunikuje skutecznie z kotem, czego chcesz, może zwiększyć strach i niepokój oraz może sprawić, że kot bać się ciebie i niszczyć więź między człowiekiem a zwierzęciem.

Mit: Kiedy twój kot pokazuje ci swój brzuch, zawsze chce, żebyś go pogłaskał

Wiele osób widzi to i traktuje to jako zaproszenie do pogłaskania brzucha kota, ale w większości przypadków kot nie przekazuje tego, kiedy odsłania brzuch. 

Koty czasami przewracają się na grzbiet, aby pokazać postawę obronną. Kiedy kot czuje, że nie może uciec, przewraca się na grzbiet, aby lepiej wykorzystać swoje pazury i zęby przeciwko drapieżnikowi. Brzuch kota jest bardzo wrażliwym obszarem, ponieważ zawiera wiele ważnych narządów. Nie bierz tego do siebie, jeśli twój kot drapie cię lub gryzie, gdy masujesz jej brzuch. 

Kot leżący na plecach z wyeksponowanym brzuchem w znajomym otoczeniu, takim jak dom, często może dać do zrozumienia, że ​​jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu. Kot czuje się tak komfortowo, że zamiast wypatrywać drapieżników, położy się na plecach i odsłoni swoje ważne narządy. 

Dodatkowo koty mogą leżeć na plecach, kiedy chcą się bawić. Nadszedł czas, aby wyjąć różdżkę z piór lub ich ulubioną kocimiętkę. Unikaj używania rąk i stóp do zabawy z kotem, ponieważ chcemy nauczyć go odpowiedniej zabawy, a twoje ręce i stopy nigdy nie są zabawkami do atakowania.

Najlepszym podejściem, gdy zobaczysz, jak twój kot pokazuje brzuch, jest trzymanie rąk w czystości. Jeśli głaszczesz swojego kota, gdy jego brzuch jest odsłonięty, unikaj głaskania brzucha i głaszcz jej ramiona, głowę i podbródek, głaszcząc tylko kilka razy. Monitoruj mowę ciała swojego kota i przy pierwszym wrażeniu pobudzenia lub nadmiernego pobudzenia daj mu przestrzeń i przestań głaskać. Typowe oznaki nadmiernego pobudzenia to drganie i chłostanie ogonem, cofanie się uszu i wąsów, drganie skóry, sierść stojąca na tułowiu lub ogonie oraz skupiony wzrok.

Mit: Kocięta nie potrzebują socjalizacji

Wbrew powszechnemu przekonaniu, odpowiednia socjalizacja i szkolenie kociąt jest równie ważne, jak w przypadku szczeniąt. 

Koty mają okres socjalizacji w pierwszych tygodniach życia, przypadający między 2 a 7 tygodniem życia . W tym okresie uczą się, co jest bezpieczne, a co niebezpieczne w ich środowisku. Niektórzy certyfikowani konsultanci ds. zachowania kotów, szpitale weterynaryjne i schroniska dla zwierząt oferują nawet zajęcia z socjalizacji kociąt, często nazywane przedszkolem dla kociąt. 

Słaba socjalizacja może skutkować ukrywaniem się przed gośćmi, lękiem przed innymi zwierzętami domowymi, powolną adaptacją do nowych środowisk oraz odczuwaniem lęku i agresji podczas wizyt weterynaryjnych. Te koty są bardziej narażone na stres i/lub strach i zaczynają oddawać mocz po wyjęciu z pudełka, co może doprowadzić do uszkodzenia więzi między człowiekiem a zwierzęciem i właścicieli do rezygnacji z kotów. 

Jednak dobrze zsocjalizowane kocięta, które otrzymały pozytywne doświadczenia z wieloma różnymi ludźmi, nieznanymi kociętami, środowiskiem i procedurami postępowania, są bardziej towarzyskie, towarzyskie i mają lepsze umiejętności radzenia sobie, co zaowocuje silniejszymi więziami między człowiekiem a zwierzęciem i mniejszą liczbą kociąt. kwestie behawioralne. Te kocięta są również bardziej skłonne do corocznej opieki weterynaryjnej, ponieważ właściciele nie będą się bali zabierać swoich kotów do weterynarza.

Mit: Koty działają na złość 

W przeciwieństwie do ludzi, koty nie działają na złość. Antropomorfizm definiuje się jako przypisywanie cech ludzkich zwierzęciu lub przedmiotowi. Często interpretujemy uczucia zwierząt na podstawie tego, co uważamy za mowę ciała człowieka, a nie mowę ciała kota. 

Jest to dla nas naturalne, ponieważ chcemy nawiązać kontakt z naszymi kotami, a to może pomóc w tworzeniu więzi ze zwierzętami, ale może też być szkodliwe. 

Na przykład, jeśli właściciel myśli, że jego kot (koty) idą do łazienki poza kuwetą na złość, jest bardziej prawdopodobne, że podejdzie do tej kwestii negatywnie, co spowoduje eskalację problemu i zniszczenie więzi z kotem.

Jeśli zajmą się rzeczywistymi przyczynami (stres, strach, niepokój, problem medyczny), właściciele podejdą do problemu z empatią i zapewnią kotu pomoc, której potrzebują, aby rozwiązać problem.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.