Dlaczego koty myją się po jedzeniu?

  • Reading time:3 mins read

Koty to bardzo czyste zwierzęta i pielęgnują się kilka razy dziennie. Jednak być może zastanawiałeś się, dlaczego koty liżą swoje przednie łapy po każdym posiłku. Mimo że nie dotykały żadnego jedzenia, wszystkie koty to robią. Pielęgnacja związana z jedzeniem może być powrotem do rytuałów polowania na żywą zdobycz kota na wolności.

Pielęgnacja głowy i twarzy po jedzeniu

Koty mogą się myć z wielu powodów. Karma dla kotów, zwłaszcza mokra, może rozpryskiwać drobne cząsteczki i pozostawiać zapachy jedzenia wokół pyszczka, wibrysów, a nawet przednich łapach. Utrzymywanie czystości jest ważne dla wielu kotów, więc dla kota te cząsteczki jedzenia nie należą tam i muszą zostać usunięte!

Koty myją się językami, które mają szorstkie powierzchnie, które mogą czesać i oddzielać każdy włos, jednocześnie rozprowadzając ślinę w celu rozluźnienia cząstek brudu. Chociaż koty są niezwykle elastyczne, są pewne obszary ciała, do których ich język po prostu nie może dotrzeć, w tym ich uszy, górna część twarzy, tył głowy oraz obszar wokół ust i szczęki.W tych miejscach używają przedniej łapy jako „myjki”.

Najpierw zwilżają łapę, liżąc ją, a następnie kot używa tej samej łapy, aby przenieść wilgoć z łapy na czyszczony obszar. Wykonają ten rytuał ablucji kilka razy w każdym obszarze, który ma być oczyszczony. Na koniec, kiedy skończą, wyczyszczą samą łapkę, na której zebrał się brud.

Następnym razem, gdy twój kot będzie jadł, obserwuj go uważnie, a będziesz świadkiem całej operacji. Mycie się po jedzeniu to kolejny dobry nawyk, którego my, ludzie, możemy nauczyć się od kotów!

Nadmierna pielęgnacja w dowolnym momencie wokół posiłku

Właściciele kotów wiedzą, że ta procedura pielęgnacyjna uspokaja emocjonalnie i wycisza każdego kota. Ale tak jak my, ludzie, możemy mieć lekkie rozstrój żołądka po zjedzeniu deseru lub pokarmu, który jest lekko drażniący lub wywołujący alergię, koty mogą reagować w podobny sposób. Jeśli Twoje zwierzę nadmiernie się wyczesuje w czasie posiłku, nagraj film i skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czasami nadmierna pielęgnacja może wskazywać na dyskomfort.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.