Dlaczego koty same dbają o siebie?

  • Reading time:6 mins read

Większość kotów to to schludne zwierzęta, które spędzają około 50 procent czasu oddając się jakiejś formie pielęgnacji.  Pielęgnacja jest forma dbania o siebie, której koty uczą się już w trakcie bycia kociakami. Co ciekawe – kocięta uczą się lizać w bardzo młodym wieku i już po odstawieniu od matki kąpią się samodzielnie.

Zrozumienie, dlaczego koty się myją

Pielęgnacja to nie tylko dbanie o dobry wygląd kota. Ta aktywność utrzymuje zdrową skórę poprzez stymulację produkcji sebum, oleistej wydzieliny wytwarzanej przez gruczoły łojowe u podstawy każdego włosa. Lizanie rozprowadza sebum po sierści, aby nawilżyć i chronić sierść oraz nadać jej połysk. Usuwa również luźne włosy i zapobiega matowieniu oraz usuwa brud i pasożyty, takie jak pchły .

Pielęgnacja to także barometr zdrowia kotów . Niezadbany wygląd może sygnalizować chorobę u kota, a starsze koty z artretyzmem lub koty otyłe mogą nie być w stanie zachować nieskazitelny wygląd. Choroby emocjonalne lub fizyczne mogą również wywoływać nadmierne zachowania pielęgnacyjne , takie jak lizanie określonego obszaru ciała, powodując niekiedy łysienie z powodu bólu lub niepokoju. Jeśli twój starszy lub chory kociak nie myje się regularnie, delikatne wyczesywanie jego sierści może pomóc mu poczuć się trochę lepiej, a także zapobiec bolesnemu splątaniu sierści. 

Co jest ważne: koty nie mogą się pocić, aby się ochłodzić i polegają na odparowywaniu śliny rozprowadzanej na futrze podczas pielęgnacji, aby zachować chłód. Kot, który dyszy powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii, gdyż takie zachowanie jest mocno niepokojące.

Jak koty się myją

Każdy kot ma swój własny rytuał pielęgnacyjny. Niektóre najpierw liżą podbródek i wąsy, a następnie każde ramię i przednią nogę. Następnie myją oba boki i tylne nogi, genitalia, a następnie ogon od czubka do końca. Jednak nie wszystkie koty pielęgnują się od głowy do ogona podczas jednego posiedzenia i mogą przerwać te sesje w ciągu dnia.

Kot używa zwilżonej przedniej łapy do mycia twarzy, głowy i uszu i ponownie zwilża łapę, liżąc ją co kilka ruchów. Zmienia łapy w zależności od tego, którą stronę myje.

Następnie może drapać tylnymi pazurami, aby oczyścić i wypielęgnować szyję i uszy. Gryzie tylne pazury, aby były zadbane, a także skubie i drapie łapki, aby nadać kształt przednim pazurom.

Język kota ma liczne kolce lub brodawki, które sprawiają, że powierzchnia języka jest szorstka. Możesz to zauważyć, gdy kot liże twoją skórę i czuje się jak papier ścierny. Te brodawki pomagają uchwycić sierść i przeczesać ją, dzięki czemu pielęgnacja jest jeszcze bardziej wydajna.

Wzajemna pielęgnacja

Wzajemna pielęgnacja jest wyrazem przyjaznego stosunku między kotami. Pomaga również kotom zwrócić uwagę na pielęgnację trudno dostępnych obszarów ciała, zwykle tylnej części głowy i szyi.

Jednak wzajemna pielęgnacja jest bardziej czynnością towarzyską niż higieniczną. Pielęgnacja innego kota wyraża komfort, towarzystwo, a nawet miłość . Koty, które pielęgnują włosy właściciela, liżą twoje ramię i akceptują pieszczoty właściciela, w rzeczywistości angażują się we wzajemną pielęgnację, która wyraża zaufanie i przywiązanie. 

Pielęgnacja przemieszczenia

Koty używają również pielęgnacji, aby poczuć się lepiej emocjonalnie. Zachowania, które wydają się nieadekwatne do sytuacji, ale są samouspokajające, nazywane są zachowaniami „przemieszczeniowymi”. Koty używają pielęgnacji w tej funkcji bardziej niż w jakimkolwiek innym zachowaniu. Twój kotek może nagle się myć, gdy czuje strach , aby złagodzić napięcie lub gdy nie jest pewien, jak zareagować na sytuację. 

Na przykład kot w obliczu agresywnego zwierzęcia może (zamiast biec) nagle zacząć gorączkowo się myć. A może twój kot źle ocenia skok i upada, a potem zaczyna się intensywnie myć, jakby zawstydzony. W tym przypadku pielęgnacja służy jako mechanizm samouspokajający (masaż kotka).

Behawioryści zwierzęcy uważają, że samopielęgnacja jako zachowanie związane z przemieszczaniem pomaga kotu radzić sobie z konfliktami. Być może dotyk ma bezpośredni wpływ na chemię mózgu lub impulsy neurologiczne, które sprawiają, że zdenerwowany kot czuje się lepiej. Innymi słowy, samopielęgnacja może działać kojąco. A może to po prostu nieświadomy sposób, w jaki kot rozprasza się, tak jak niektórzy ludzie obgryzają paznokcie, aby złagodzić napięcie.

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne związane z przemieszczeniem są całkowicie normalne dla kotów. Ale jeśli twój kot ma obsesję na punkcie pielęgnacji, która zakłóca inne normalne zachowanie lub powoduje obrażenia fizyczne (na przykład utratę włosów lub uszkodzenie skóry), zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.