Dlaczego koty podwijają łapki leżąc?

  • Reading time:5 mins read

Czy kiedykolwiek widziałeś, jak twój kot chowa łapy pod swoim ciałem, tak że całkowicie znikają z pola widzenia? Podwijanie łap u kotów jest interesującym zjawiskiem, które nie występuje u wszystkich kotów. Jeśli masz szczęście, że masz kota, który chowa łapy, możesz się zastanawiać, co to znaczy, gdy twój kotek przyjmuje tę uroczą pozycję.

Czym jest podwijanie łap u kotów?

Najczęściej, gdy widzisz, jak kot wkłada łapy pod swoje ciało, owija również ogon ciasno wokół siebie lub pod swoim ciałem, ukrywając go przed wzrokiem. Ta pozycja sprawia, że ​​kot wygląda trochę jak kura siedząca na pęku jajek lub, jak niektórzy lubią mówić, bochenek chleba (“koci bochenek”, jeśli wolisz).

Koty nie zawsze chowają łapy, ale kiedy to robią, jest to uroczy widok. Dlaczego więc koty chowają łapy? Eksperci twierdzą, że to znak, że twój kot czuje się komfortowo i jest zadowolony, a być może jest mu zimno. 

Dlaczego koty podwijają łapy?

Czasami koty podwijają łapy, gdy odpoczywają i czują się wyjątkowo komfortowo i zrelaksowane. Podobnie jak człowiek może podpierać stopy podczas czytania ulubionej książki lub oglądania filmu, zrelaksowane koty czasami wkładają łapy pod swoje ciała.

Przez większość czasu koty są w stanie podwyższonej gotowości. Podobnie jak gangster, który nigdy nie siedzi plecami do drzwi, koty są zawsze czujne i zwracają uwagę na wszelkie potencjalne zagrożenia lub niebezpieczeństwa w ich pobliżu. Z tego powodu koty zawsze słuchają swoimi bardzo wrażliwymi uszami, poruszając nimi w tę i we w tę, jak małe anteny satelitarne. Koty czuwają również nad swoim otoczeniem dzięki doskonałym oczom, które wychwytują najmniejsze ruchy. Koty używają nawet zmysłu węchu, aby wiedzieć, czy ktoś wszedł do pokoju i czy jest to człowiek, czy zwierzę.

Jeśli z jakiegoś powodu kot nie jest całkowicie spokojny, chce mieć możliwość natychmiastowego wkroczenia do akcji, jeśli usłyszy lub zobaczy coś podejrzanego. Nawet jeśli kot odpoczywa, zwykle trzyma łapy w pozycji, która pozwala mu w każdej chwili zerwać się na nogi i uciec lub wykonać ofensywny ruch w kierunku dostrzeganego zagrożenia. 

Ponadto koty używają swoich łap – z pazurami – jako broni. Jeśli kot chowa broń pod swoim ciałem, nie może szybko ciąć pazurami atakującego. Tak więc kot, który nie jest do końca pewien swojego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, nigdy nie włoży łap pod swoje ciało.

Ostatecznie kot leżący z łapami schowanymi pod ciałem znajduje się w bardzo wrażliwej pozycji. Środki ucieczki kota, jak również środki obrony, są uwięzione pod ciężarem jego ciała. Oznacza to, że jeśli widzisz, jak twój kot chowa łapy, wiesz, że twój kot czuje się tak bezpiecznie, jak kot może się czuć i radośnie się relaksuje.

Innym powodem, dla którego koty podwijają łapy, jest ciepło. Czy kiedykolwiek było ci tak zimno, że wkładałeś ręce w rękawy kurtki, aby je ogrzać? Koty nie noszą ubrań (cóż, większość kotów tego nie robi), ale mają też sposób na ogrzanie zimnych poduszek łap – wsuwając je pod ciało. Podobnie jak kura utrzymuje ciepło jajek pod swoim ciepłym ciałem, kot może rozgrzać łapy pod swoim ciepłym, futrzanym spodem. 

Czy wszystko ok?

Podwijanie łap jest dość nieszkodliwym zachowaniem. Jako dodatkowy bonus, jest niesamowicie urocza! Jeśli widzisz, że twój kot częściej chowa łapy zimą, może być mu zimno. Jeśli tak, możesz zaoferować ciepły, puszysty koc lub przytulne legowisko dla zwierzaka albo podnieść temperaturę pomieszczenia o stopień lub dwa, aby łapy Twojego kotka czuły się komfortowo. Jeśli masz krótkowłosego lub bezwłosego kota, możesz nawet wypróbować koci sweter lub kocią piżamę, aby zapewnić mu wygodę.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.