Zakażenia układu moczowego u kota

  • Reading time:5 mins read

Jeśli Twój kot często oddaje mocz lub próbuje oddawać mocz to może być to znak, że może cierpieć na infekcję dróg moczowych. Innymi częstymi objawami problemów z oddawaniem moczu u kotów są zmiany w ilości oddawanego moczu (to zauważysz na przykład po wielu mały zbrylonych grudkach żwirku) lub przypadki załatwiania się poza kuwetą.

Nieleczone choroby dróg moczowych mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, są jednak stosunkowo powszechne u kotów i niestety mogą być dość bolesne.

Co ciekawe, kocury zapadają na nieco inne choroby dróg moczowych niż kotki, a w tym artykule pokażemy, jak przekłada się to na podejście do leczenia i profilaktyki. Znajomość potencjalnych przyczyn, różnych objawów, dostępnych opcji leczenia i sposobów zapobiegania problemom z układem moczowym u kotów może pomóc utrzymać kota w zdrowiu.

Co to jest ZUM kota?

ZUM oznacza infekcję dróg moczowych. Część wyrażenia „infekcja” sugeruje, że przyczyną problemu są bakterie. Zwierzęta nie są sterylnymi stworzeniami i możliwe jest, że bakterie z zewnątrz ciała przedostaną się przez cewkę moczową do pęcherza, powodując infekcję. Jest to najczęstsza przyczyna chorób dróg moczowych u kotek.

Choroba układu moczowego kotów (FLUTD)

Co ciekawe, wiele samców kotów może cierpieć na chorobę układu moczowego, która ​​w ogóle nie jest spowodowana infekcją bakteryjną. U tych kotów cewka moczowa ulega zapaleniu, a w odpowiedzi pęcznieje, powodując bolesne skurcze cewki moczowej i uporczywe parcie na mocz. FLUTD (choroba dolnych dróg moczowych kotów) to termin medyczny używany przez weterynarzy do opisania tej choroby u samców kotów.

Ważne jest rozróżnienie między tymi dwoma problemami  i potwierdzenie obecności bakterii, ponieważ antybiotyki są wskazane w prawdziwym ZUM, a nie w jałowej zapalnej chorobie dróg moczowych.

Objawy zakażenia dróg moczowych u kotów

Jednym z charakterystycznych objawów chorób dróg moczowych u kotów jest zwiększenie częstotliwości oddawania moczu. Zwykle ilość wydalanego moczu jest również bardzo mała. Może to być widoczne po mniejszych grudkach moczu w kuwecie lub jeśli mocz zostanie oddany poza kuwetą, możesz zauważyć, że jego objętość jest mniejsza niż normalnie. Mocz może być zabarwiony na różowo (czerwono), co wskazuje na obecność krwi , a czasami możesz również zauważyć silny lub nieprzyjemny zapach. Koty bardzo często wokalizują przy oddawaniu moczu i wynika to z bólu.

Przyczyny infekcji dróg moczowych u kotów

W prawdziwym ZUM u kota bakterie są zawsze faktyczną przyczyną infekcji. Kotki są bardziej narażone na bakteryjną infekcję dróg moczowych ze względu na większy rozmiar i krótszą długość cewki moczowej w porównaniu z kocurami.

Otyłość może zaostrzyć bakteryjne ZUM u kotów i kotów, ponieważ koty z nadwagą mają trudności z utrzymaniem czystości poprzez pielęgnację.

W przypadku powtarzających się infekcji należy również wykluczyć kamienie pęcherza moczowego (poprzez rtg lub usg).
Jako przyczynę leżącą u podstaw FLUDT u kocurów często wskazywany jest stres. Tu wpływ mają zmiany w rutynie, przeprowadzka, wprowadzenie nowych zwierząt do stada, zmiana diety itp.

Opcje leczenia infekcji dróg moczowych u kotów

Leczenie infekcji dróg moczowych kota oczywiście zależy od przyczyny. Koty z udokumentowanymi infekcjami bakteryjnymi leczone sa za pomocą antybiotykoterapii. Często oprócz antybiotyków lekarz weterynarii może przepisać leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort powodujący napięcie i stan zapalny, a także leki rozkurczowe.

Kotom z FLUTD często przepisuje się leki rozluźniające cewkę moczową i leki przeciwbólowe. Czasami można im przepisać leki przeciwlękowe, aby pomóc w stresie.

Wskazówki dotyczące zapobiegania zakażeniom dróg moczowych u kotów

Aby zapobiegać chorobom dróg moczowych wprowadza się specjalne diety. Mają one wpływ na stres kota i zmianę pH moczu. Diety te często zawierają składniki, które zachęcają koty do picia większej ilości wody, co rozrzedza mocz. Może to pomóc w zapobieganiu tworzeniu się kryształów i promowaniu zdrowego układu moczowego. Czasami pomaga również przejście na dietę w puszkach. Zwiększona zawartość wilgoci w karmach w puszkach pomaga utrzymać koty w lepszym nawodnieniu, a zatem może poprawić zdrowie układu moczowego. Utrata masy ciała pomoże kotom z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi zachować czystość, ponieważ będą bardziej mobilne i będą w stanie skutecznie się pielęgnować.