Kolor kota a jego osobowość

  • Reading time:5 mins read

Większość właścicieli uznaje, że ich wyjątkowe koty mają odrębną kocią osobowość . Ale czy istnieją różnice w zachowaniu między czarnym kotem a pomarańczowym kotkiem? Niektóre badania mówią, że kolor kota ma znaczenie, chociaż większość badaczy twierdzi inaczej. Z drugiej strony rasy kotów (syjamski, rosyjski niebieski itd.) naprawdę mają typy osobowości.

Percepcja vs. rzeczywistość

Większość kotów domowych to koty domowe krótkowłose. Te koty występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów, ale mają wspólnego przodka. Innymi słowy, pojedynczy miot może z łatwością zawierać czarnego, pomarańczowego i perkalowego kociaka. To rodzeństwo prawdopodobnie ma ze sobą wiele wspólnego, niezależnie od koloru futra.

Ale to nie przeszkadza ludziom wierzyć, że kolor kota wpływa na osobowość. Na przykład jedno badanie wskazuje, że czarne koty łatwiej tolerują stłoczenie i życie w pomieszczeniach niż koty pręgowane . Właściciele kotków szylkretowych twierdzą, że mają „inny” charakter w porównaniu do innych kolorowych kotków. Rude futro jest wczesną mutacją, więc ten gen można bliżej powiązać z osobowością najwcześniejszych udomowionych kotów. Badanie 84 kociąt brytyjskich krótkowłosych wykazało, że kocięta rude , kremowe lub szylkretowe (z „czerwonym” genem) miewały napady złości i walczyły o ucieczkę przez dłuższy czas, gdy były trzymane przez nieznanych ludzi, w porównaniu z kociętami o innych kolorach.

Wpływ percepcji na życie kotów

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby sam kolor miał duży wpływ na osobowość kota, przekonania ludzi mają duży wpływ na to, jak wybierają i dbają o swoje koty.

Badanie opisane przez University of California w Berkeley wykazało, że: „Ogólnie rzecz biorąc, koty pomarańczowe i koty dwukolorowe zostały scharakteryzowane jako przyjazne, podczas gdy koty czarne, białe i trójkolorowe były uważane za bardziej aspołeczne. Białe koty były uważane być bardziej nieśmiałe, leniwe i spokojne, podczas gdy koty szylkretowe były częściej przedstawiane jako bardziej nietolerancyjne i łatwiejsze do wyszkolenia. Czarne koty były przedstawiane jako mające mniej ekstremalne cechy charakteru, co mogło przyczynić się do ich tajemniczej reputacji.

Niezależnie od tego, czy te cechy mają w sobie wiele prawdy, czy nie, według Smithsonian Institution , „Na przykład badanie z 2002 roku w Journal of Applied Animal Welfare Science wykazało, że czarne koty i brązowe koty były najmniej podatne na adopcję. Ciemne koty były również częściej poddawane eutanazji. I chociaż istnieje niewiele genetycznych dowodów na to, że geny, które kierują kolorem i wzorami na sierści kota, również wpływają na jego zachowanie, badanie wykazało, że ludzie często wierzyli, że skorupy żółwia mają zbyt dużą postawę (lub „tortury”), co może wyjaśniać, dlaczego nie zostają szybko adoptowane lub nie wracają do schroniska”.

Wpływ ras kotów na osobowość

W przeciwieństwie do koloru, rasy kotów naprawdę mają wpływ na osobowość zwierzęcia. Na przykład koty Ragdoll są prawie powszechnie spokojne, podobnie jak Ragamuffins i Persy. Z drugiej strony egipski Mau jest ogólnie aktywny i wysportowany. Ponieważ koty rasowe są znacznie droższe niż „mieszańce” dostępne w schroniskach, ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu zbadać potencjalnego zwierzaka.

Wybieranie osobowości za pomocą koloru

Hodowla nie będzie problemem w przypadku wysterylizowanych i wykastrowanych kotów domowych. Ale jeśli kolor sierści może pomóc przewidzieć temperament i tolerancję, może to być ważny czynnik przy wyborze nowego kociego towarzysza . Tolerancja stłoczenia i życzliwość w stosunku do innych kociąt jest szczególnie ważna przy dodawaniu do istniejącej rodziny kotów.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.