Ja lepiej wiem ile powinien kosztować kociak!

  • Reading time:11 mins read

Na takie dictum bezradnie rozkładam ręce.

Usłyszałam, że

Jednak takie ceny są wygórowane, znacznie – nie przez nakłady hodowli a jego windowanie ceny

Trudno komuś tłumaczyć, przedstawiać wyliczenia (mamy bardzo często nawet szczegółowe kalkulacje poszczególnych miotów!). To zresztą jest tajemnica handlowa – producent samochodów też podaje ostateczną cenę nie pisząc nam, że np. śrubka w przednim kole kosztuje 120 zł, a wycieraczka tylnej szyby 60 zł, przy czym jej mocowanie to 20 zł i tak dalej. Nie ma takiego obowiązku. My zaś możemy tę cenę zaakceptować albo nie.

Przy czym niektórzy uważają, że

Nawet sprowadzane z zagranicy są tańsze ?

Tak więc po raz kolejny opowiemy dlaczego te koty rasowe są takie drogie.

Przede wszystkim niezadowolenie i rozczarowanie powodują wysokie ceny narzucane przez hodowców.

Niektórzy więc pytają: dlaczego mają wydawać tysiące złotych na zwierzaka tylko do kochania, jeśli nie chcą kociaka ani rozmnażać ani wystawiać? Rodowód, który otrzymują razem z kociakiem wkrótce pokryje się kurzem.

I szybko rodzi się myśl, że ​​hodowcy muszą być niesamowicie chciwi i chcą zarabiać na swoich kociakach. Na szczęście jest też wielu „hodowców”, którzy sprzedają swoje zwierzęta po niskich cenach. Ich zwierzęta również mają rodowód, ale często kosztują tylko połowę mniej.

Co kryje się za tak rażącymi różnicami cen?

Dobrostan i chów kociaków mają swoją cenę. Dlatego w przypadku tanich ofert należy przyjąć, że niskie ceny są możliwe tylko dlatego, że zwierzęta domowe, takie jak koty, słono płacą za swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Te nieszczęsne zwierzęta to często „produkty” z masowej hodowli, których jedynym celem jest reprodukcja i sprzedaż. Kotki często są bezwstydnie eksploatowane, kryte zbyt wcześnie i zbyt często, aż umrą osłabione i wychudzone. Gdy rodzice są kojarzeni, zdrowie, jakość i charakter nie są brane pod uwagę i nie można zakładać, że będzie brana pod uwagę podstawowa opieka medyczna nad zwierzętami. To byłoby zbyt drogie. Ponadto kocięta często są oddawane zbyt wcześnie (przed ukończeniem 12 tygodnia życia) – dzięki czemu matkę można od razu ponownie kryć. Nawet laik może sobie wyobrazić, że młode zwierzęta poczęte i wychowane w takich okolicznościach są w większości chore i słabe.

Jeśli maluch przeżyje pierwsze tygodnie ze swoim nowym właścicielem, często musi ponosić straszliwe koszty weterynaryjne, które znacznie przekraczają kwotę, jaką dobry hodowca pobrałby za jedno ze swoich kociąt. Takie zwierzęta mogą nigdy nie być całkowicie zdrowe, co jest nie tylko kosztowne, ale także oznacza wiele smutku dla właściciela.

Najpóźniej w tym momencie powinno być jasne, że właściwe dla gatunku i odpowiedzialne traktowanie zwierząt ma swoją cenę. Jeśli któryś z hodowców żąda kilku tysięcy złotych za kociaka, to kwota ta czasem ledwie pokrywa koszty opieki medycznej, opiekę nad mamą i maluchami, aż po wysokiej jakości karmę, która gwarantuje optymalne żywienie kotów w hodowli. Nie licząc chorób, na które nawet najbardziej odpowiedzialny hodowca nie jest odporny. W związku z tym, sprzedażą zwierząt nie da się zrobić interesu!

Jeśli kociaki są oferowane po uderzająco niskich cenach, można założyć, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy ich potrzeby fizyczne i psychiczne są rażąco lekceważone.

Tylko ci, którzy produkują tanio, mogą też tanio sprzedawać!

Zwierzęta w pierwszej kolejności płacą cenę!

Jedynymi, którzy wychodzą z transakcji zadowoleni, są pozbawieni skrupułów spekulanci, którzy nie tylko zyskali na sprzedaży, ale także zrobili miejsce na nowe towary, którymi są ich kocięta.

Wskazówki dotyczące zakupów

Zanim rozpoczniesz proces zakupu kota, upewnij się, że wiesz, jaka rasa Cię najbardziej interesuje. Doskonałym źródlem informacji i różnych rasach i ustaleniu, która jest dla Ciebie najlepsza jest internet. Przed zakupem kota sprawdź hodowcę. Kiedy odwiedzasz hodowcę, upewnij się, że zadajesz wiele pytań dotyczących potrzeb pielęgnacyjnych kociąt, specjalnej diety, temperamentu i problemów zdrowotnych. Poznaj rodziców kociaka i dowiedz się, jakie są ich temperamenty.

Dlaczego zarejestrowany hodowca?

Bardzo ważne jest, aby kupując kota rasowego wybrać zarejestrowanego hodowcę. Kupując od niezarejestrowanego hodowcy, nie masz gwarancji co do historii kota, a czasami nawet nie otrzymujesz dodatkowo żadnych dokumentów dotyczących zwierzaka.

Tacy hodowcy nie przeprowadzają rutynowych kontroli na swoich zwierzętach ani nie przeprowadzają testów DNA pod kątem chorób genetycznych.

Kupując od hodowcy istnieje duża szansa, że ​​kociak otrzyma mikroczip. Kocięta będą odrobaczone, zaszczepione, wykastrowane. Wyobraź sobie, ile pieniędzy zaoszczędzisz, gdy wszystko to zostanie zrobione dla Ciebie, zamiast biegać po mieście, aby wykonać to u weterynarza.

Gwarancje

Na jak długo można otrzymać gwarancję zdrowia kociaka? Każdy godny uwagi hodowca udzieli Ci wszystkich tych informacji przed zakupem kociaka. Chodzi tylko o etykę hodowli.

Co skłania Cię do zakupu kota?

Zastanawiając się nad zakupem kota kierujemy się emocjami. Dlatego musisz zachować równowagę. Kupowanie kota, ponieważ wygląda na smutnego lub chorego, to zły pomysł. Nie robisz kotu żadnej przysługi ani nie uszczęśliwiasz go spontanicznie, tylko dlatego, że mieszka w twoim domu.

Kupowanie od niezarejestrowanego lub nieetycznego hodowcy nie czyni z ciebie bohatera. W rzeczywistości utrwalasz coś, co po prostu musi zniknąć. Zasadniczo wspierasz w ten sposób to, co robią. A skutkiem tego działania będzie mnóstwo wydatków i rachunków za weterynarza.

Jeśli chodzi o zakup kota, nadszedł czas, aby trochę zagłębić się w duszę. Która rasa jest dla Ciebie odpowiednia i dlaczego? Czy chcesz kota, który jest stale przy Tobie? A może chcesz bardziej niezależnego kota? Weź pod uwagę takie rzeczy, jak długość sierści, kolor i temperament. Dla niektórych osób wybór kota hipoalergicznego jest właściwą drogą.

Zdrowie i szczęście są kluczowe

Możesz kupić najbardziej idealną rasę i nadal pozostać z nieszczęśliwym lub niezdrowym kotem. Dobrym sposobem na określenie, jak rozwinie się Twój kociak, jest spojrzenie na rodziców. Ich natura powie Ci, jaka będzie natura Twojego kociaka, gdy dorośnie.

Czy kociak wygląda na szczęśliwego i zdrowego? W takim razie jesteś na dobrej drodze do znalezienia kota, który będzie idealny do Twojego domu. Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to sprawdzić uszy, nos i oczy kociaka. Możesz powiedzieć, kiedy kot jest zdrowy, a kiedy nie. Kluczowe są jasne, żywe oczy bez wydzieliny.

Jeśli chodzi o inne czynniki, spójrz na dziąsła kota. Zwróć uwagę na zdrowy różowy kolor, białe zęby oraz brak nieświeżego oddechu.

Sierść powinna być błyszcząca i miękka, bez łysin i pcheł. Sierść nie powinna być tłusta, ponieważ w takim przypadku nie były one zadbane przez matkę.

Pod względem wielkości kociaka powinny być dobrze odżywione i nie chude. Jest różnica między chudym a smukłym, więc upewnij się, że wiesz, co jest wspólne dla rasy. Powinny mieć ładny okrągły brzuch, ale nie brzuchaty.

Pod względem osobowości kociaka powinny być z natury pewne siebie i otwarte. Jeśli chodzi o poziom energii, większość kociąt ma albo 100% energii, albo śpi. Kociaki powinny czuć się komfortowo w towarzystwie nieznajomych i być ciekawe nowych ludzi.

Każdy dobry hodowca będzie zadawał Ci wiele pytań, ponieważ wychowuje kociaka od urodzenia i zależy mu na tym, do jakiego domu trafi. Chcą znaleźć najlepszą możliwą rodzinę, a zadając pytania, upewniają się, że to ty! W końcu zdrowy kot może żyć nawet 20 lat, więc znalezienie odpowiedniego dopasowania jest ważne.

Podsumowując: jeśli chcesz zdrowego kota, który będzie długo cieszył Twoją rodzinę nie oszczędzaj. Nie pisz hodowcy:

Jeździłam na wystawy psów, znam podejście hodowców
I wiem że niektórzy ceny mają zbyt wysokie
Normalny proceder
Rozumiemy że nie każdego stać. Ale też jesteśmy ludźmi – czasem możemy sprzedać taniej, na raty… Wystarczy porozmawiać.
Polecam poczytanie: https://www.chemicoons.com/the-costs-of-pedigree-cats