Szczęki, zęby i zgryz u persów i egzotyków

 • Reading time:4 mins read

Kości czaszki kotów brachycefalicznych są skrócone, co nadaje twarzy i nosowi wygląd „płaski”. Ze względu na krótsze kości twarzy i nosa anatomia i relacje z innymi strukturami tkanek miękkich ulegają zmianie. Rasy te mogą mieć problemy z zębami i szczękami. Często dotyczy to krzywego zgryzu. Niekiedy jest tak, że zęby mleczne są krzywe, ale już trzonowe rosną normalnie.

Szczęka

Cały obszar jamy ustnej nazywany jest „szczęką” i składa się z szczęki (górnej szczęki) i żuchwy (dolnej szczęki). Kiedy górna szczęka wystaje, określa się to jako „przodozgryz”. Jeśli żuchwa wystaje, nazywa się to „tyłozgryz” .

U zwierząt z przodozgryzem lub tyłozgryzem stan ten jest również znany jako „Asymetryczna szczęka”, co oznacza, że ​​szczęki nie są identyczne (jedna jest dłuższa od drugiej). U kotów rasy perskiej może również wystąpić skręcona żuchwa, w wyniku której dwie szczęki nie stykają się ze sobą, a zęby mogą wystawać poza pyszczek. Czasami powoduje to przebijanie przez zębów przez podniebienie, a także ranienie dziąseł w różnych miejscach.

Problemy związane z asymetryczną szczęką

Nieprawidłowe ustawienie szczęki może spowodować uraz tkanek miękkich od kłów (cztery długie, ostre zęby). Jeśli szczęka jest poważnie przodozgryzowa, może to również spowodować uraz wargi. Źle wyrównane zęby mogą mieć poważne konsekwencje dla przyzębia, które mogą obejmować:

 • Zaczerwienienie i stan zapalny dziąseł z powodu uwięzionego pokarmu między zębami. Dzieje się tak, ponieważ szczęka nie jest prawidłowo wyrównana.
 • Uraz tkanki miękkiej wokół kłów. Dziąsła kota mogą być zaczerwienione i / lub w stanie zapalnym, a czasami mogą wystąpić uszkodzenia w obszarze tkanek miękkich z powodu tarcia i ucisku zębów. W skrajnych przypadkach kły mogą również powodować erozję podniebienia i przedostawanie się pokarmu do jamy nosowej.
 • Ciągłe ocieranie się zębów o siebie może w końcu zniszczyć szkliwo zębów i spowodować pękanie zębów.
 • Ból szczęki.
 • Trudności w żuciu i jedzeniu. W ciężkich przypadkach może dojść do niedożywienia.

Możliwe zabiegi

W skrajnym przypadku, gdy zgryz i / lub szczęka są tak bardzo źle ustawione, że przeszkadzają w jedzeniu i / lub żuciu, można wykonać zabiegi na zębach trzonowych. Należą do nich:

 • Stomatolog weterynarii (to jest specjalista, a nie zwykły weterynarz) może założyć gumki na zęby kota, aby przywrócić je do normalnego ustawienia. Można również stosować retainery i inne urządzenia. Są to jednak bardzo kosztowne zabiegi i nie koniecznie muszą przynieść korzyść.
 • Jeśli wystąpił uraz zewnętrzny (taki jak złamanie szczęki w wyniku wypadku), dentysta weterynarii może wykonać drut szczęki, aby skorygować niewspółosiowość.
 • Usunięcie zęba.
 • Koronowanie zęba
 • Zabieg z fluorem wzmacniający szkliwo zębów
 • Leki przeciwbólowe

UWAGA:    Zabiegi opisane powyżej są przeznaczone dla „EKSTREMALNYCH” przypadków, w których jedzenie lub żucie jest utrudnione z powodu niewspółosiowości szczęk lub krzywych kłów. Najczęściej asymetryczna szczęka nie wymaga żadnej zewnętrznej interwencji.

Kocięta

Bardzo ważne jest, aby właściciele zwracali szczególną uwagę na zęby młodego kociaka i korygowali jego szczęki przed wyrośnięciem zębów trzonowych. Rozwój potencjalnie nieprawidłowego zgryzu (asymetryczna szczęka) można skorygować poprzez proste usunięcie lub przycięcie górnych lub dolnych kłów (w zależności od tego, czy jest przodozgryz, czy przodozgryz).