Karma z insektów

  • Reading time:7 mins read

W przypadku alergii u naszego zwierzaka dobrą alternatywą może być karma z insektów. Białko tak pozyskiwane jest bardziej przyjazne dla środowiska, niż pozyskiwane w tradycyjny sposób. Jest to również alternatywne źródło niektórych składników odżywczych, które nie zubaża gleby i wody, ani nie sprzyja zmianie klimatu.

Owady są szeroko stosowane w hodowlach ryb i drobiu, a na rynku istnieją już karmy zawierające do 40% białka owadów.

Białko owadów może szczególnie spodobać się wegetarianom, właścicielom kotów, ponieważ koty potrzebują niezbędnego aminokwasu zwanego tauryną – który znajduje się w mięsie, rybach i owadach.

Z jakich owadów robi się karmę ?

Hermetia illucens to gatunek z rzędu muchówek doskonale znany przez terrarystów. Bogactwo wartości odżywczych sprawiło, że idealnie sprawdza się w żywieniu gadów, płazów oraz pajęczaków. W 2017 roku Komisja Europejska zaliczyła ten gatunek muchówki, nazywanej także czarną muchą, w poczet gatunków, które można bezpiecznie wykorzystywać do karmienia zwierząt. Zaletą larw gatunku Hermetia illucens jest wyjątkowa efektywność przetwarzania paszy. Zwierzęta te potrzebują nawet pięć razy mniej pożywienia, by wyprodukować tę samą ilość białka, co inne zwierzęta hodowlane. Są odporne i bardzo elastyczne w stosunku do warunków bytowania. Larwy czarnej muchy rosną bardzo szybko i pozwalają w krótkim czasie uzyskać znaczną ilość wartościowych dla diety domowych czworonogów białek i tłuszczów. Aż 99% wagi ich ciała może zostać wykorzystane w procesie wytwarzania karmy dla zwierząt, zatem prawie nic nie jest marnowane. Firma Yora jako jeden z pionierów w tej dziedzinie zdecydowała się wykorzystać te bogate w walory odżywcze larwy muchy H. illucens do produkcji nowoczesnej i zdrowej karmy dla psów.

Jakie są zalety białka owadów?

Białko owadów hodowlanych jest zwykle pozyskiwane z odpadów żywnościowych. Protix, holenderska firma, która twierdzi, że ma największą na świecie farmę owadów, szacuje, że w porównaniu z wołowiną żywność na bazie owadów zużywa jedynie 2% ziemi i 4% wody na kilogram białka. Firma ta twierdzi, że 1 tonę owadów można wyhodować na 20 m2 powierzchni w 14 dni. Owady nie potrzebują nawozów ani pestycydów. Wydzieliny larw wytwarzają pożywny nawóz, który nie jest zanieczyszczony fragmentami plastiku, ponieważ larwy skubią kawałki plastiku (chociaż nadal połykają mikroplastiki).

Szacuje się, że zwierzęta domowe konsumują do 20% całego mięsa na świecie. (szacunki te są różne i wahają się od 12%). Coraz więcej osób jest świadomych i chce coraz lepiej żywić swoich pupili, chce jak najlepiej zbilansować ich posiłki.

  

Ile kosztuje karma na bazie owadów?

Na rynku Polskim nie ma w chwili obecnej wielu karm z owadów.

Znaleźliśmy następujące firmy:

TROVET i ich karmę IRD Hypoallergenic Cat cena za 3 kg – 107 zł czyli za 1 kg – 35,60 zł

TOMOJO i ich karmę z owadami cena za 1,5 kg – 57,99 czyli za 1 kg – 38,66 zł

ENTNOMA i ich karmę z owadami  cena za 2 kg 84,99 czyli za 1 kg – 42,50 zł

Karma z owadów dla kota Farm Fresh Cat Adult cena za 1,8 kg 67,99 czyli za 1 kg –  37,77 zł

Jak widać ceny karm nie należą do najniższych.

Czy psy i koty lubią żywność na bazie owadów?

Niewiele osób wie, że owady są częścią naturalnej diety częściej spotykanych zwierząt domowych. Na wolności koty i psy zjadają owady, aby spełnić swoje wymagania żywieniowe. Owady są doskonałym źródłem białka i można je znaleźć w dużych ilościach, nawet jeśli brakuje ssaków, takich jak króliki, ptaki i myszy.

Mamy świadomość, że białko karmy dla zwierząt pochodzi z tych samych źródeł co żywnośc przeznaczona dla człowieka: kurczak, wołowina, ryby – chociaż składniki zawarte w mieszankach dla zwierząt często pochodzą ze skrawków, podrobów (podrobów) lub kości. Zapotrzebowanie na żywność rośnie i stąd też rosnąca obawa co do kwestii żywienia i zrównoważenia żywności, zarówno dla ludzi i zwierząt.

Czy to jest zdrowe?

Kolejne pytanie jakie zadajemy sobie, to czy rzeczywiście podawanie owadów jest “właściwe”. Bo nie każdy się z tym dobrze czuje.

Tymczasem.. Owady zawierają do 65% masy białka,  mają wysoki poziom wapnia, żelaza, witaminy B12 i kwasów tłuszczowych omega. Insekty są znacznie mniej narażone na przenoszenie chorób zakaźnych, które stały się głównym problemem zdrowotnym w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Ptasia grypa, świńska grypa i choroba szalonych krów to tylko kilka przykładów chorób odzwierzęcych przenoszonych na ludzi za pośrednictwem zwierząt przemysłowych. I tu kłania się użycie owadów w karmie i ich szansa, nie tylko dla zwierząt, ale tez i dla ludzi.