Kot w Boże Narodzenie

  • Reading time:11 mins read

Każdy z nas stara się przygotować swój dom na okres świąteczny, by wnętrze wyglądało przepięknie. Czy jednak jest ono bezpieczne dla naszych kotów, czy jest dla nich przyjazne?

Widoki, zapachy i dźwięki bardzo kuszą nasze zwierzęta. Koty uwielbiają odkrywać nowe rzeczy w swoim środowisku, a zwłaszcza te, które są błyszczące. Tych nie braknie w trakcie świąt. Dla kotów ciekawe mogą być zapachy niektórych potraw. Za to dźwięki głośnych spotkań rodzinnych mogła odstraszać koty.

Musimy tu zwrócić uwagę na jedną rzecz – zwykle kocięta i młode lub energiczne koty narażone są na obrażenia, gdyż bawią się dekoracjami świątecznymi. Starsze koty zaś mogą być bardziej podatne na choroby wywołane stresem, gdy w Twoim domu panuje zbyt duży chaos.

Stąd kilka rad, aby chronić kota.

Choinka

Wyobraź sobie podekscytowanie kota, gdy widzi ogromne drzewo pokryte czymś, co wygląda jak zabawki dla kotów. Niestety choinki mogą być niebezpieczne dla kotów.

  • Wiele osób podlewa choinki. Ta woda może zawierać pestycydy, nawozy, a nawet aspirynę lub inne chemikalia. Picie tej mieszanki może spowodować zatrucie.  Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie pojemnika na wodę folią aluminiową.
  • Żucie lub połykanie ozdób, dekoracji lub sztucznych części drzew (żywych lub sztucznych) może spowodować niedrożność przewodu pokarmowego.
  • Koty mogą uszkodzić choinkę, wspinając się na nie i potencjalnie przewracając je.

Podczas ozdabiania drzewa trzymaj kruche ozdoby i niebezpieczne dekoracje poza zasięgiem.  Rozważ ustawienie choinki w pomieszczeniu, które można łatwo zamknąć.

Oto nasze rady:

  • Upewnij się, że choinka ma solidną podstawę lub zabezpiecz ją ciężarkami, aby zapobiec przewróceniu się
  • Umieść wiszące dekoracje bliżej wierzchołka drzewa, z dala od psotnych łap
  • Unikaj używania bombek szklanych i ozdób, które mogą łatwo pęknąć (na rynku jest dostępnych wiele plastikowych i drewnianych ozdób)
  • Zawsze wyłączaj świąteczne lampki z sieci, gdy nie ma Cię w pobliżu
  • Uważaj na świecidełka – zjedzenie go przez kota może spowodować poważne problemy
  • Nie umieszczaj prezentów dla swojego kota pod drzewem, zwłaszcza jeśli zawierają kocimiętkę – to tylko jeszcze bardziej go zachęci

Wstążki i świecidełka

Wiele kotów nie jest w stanie oprzeć się czemuś błyszczącemu lub świecącemu. Mnóstwo kotów wariuje na punkcie sznurków i wstążek. To naturalne, że kot będzie chciał bawić się dekoracjami i akcesoriami do pakowania prezentów, takimi jak wstążki, kokardki, sznurek, świecidełka itp.

Istnieje niebezpieczeństwo niedrożności jelit lub nawet przebicia żołądka.  Taka sytuacja będzie wymagać natychmiastowej operacji.

Dla mnie wygląda to przerażająco…

Unikaj używania luźnych świecidełek lub innych materiałów podobnych do sznurków i wybieraj bezpieczniejsze przedmioty. Możesz ozdobić prezenty kokardkami papierowymi lub grubszymi wstążkami z tkaniny. Użyj girlandy wykonanej z koralików lub grubych wstążek z tkaniny, aby udekorować choinkę i dom. Świecąca girlanda, która nie zawiera długich sznurków, może być bezpieczna, ale dla bezpieczeństwa powieś ją poza zasięgiem.

Kwiaty i rośliny

Świąteczne rośliny i kwiaty mogą ładnie wyglądać w Twoim domu, ale mogą też przyciągać ciekawskiego kota.
I oczywiście nie mówimy tu tylko o przewróconych doniczkach lub wazonach. Chodzi przede wszystkim o zjedzenie roślin.
Takimi trującymi roślinami są gwiazdy betlejemskie, ostrokrzew, jemioła,  amarylis. Najlepiej trzymać toksyczne rośliny i kwiaty z dala od domu.

Świece i kominki

Ciepło świecy lub kominka jest spełnieniem marzeń większości kotów. Jednak niektóre koty (zwłaszcza kocięta) mogą podejść zbyt blisko i nie zachować bezpieczeństwa.

https://www.youtube.com/watch?v=wCAcjp_U0P8

Przerażające prawda? A to tylko 22 sekundy? Ile złego mogło się stać.

Kot może spalić futerko, wibrysy…

Dlatego NIGDY nie zostawiaj świec ani kominków bez osłony i nadzoru.

Przewody elektryczne

W święta w domu pojawia się znacznie więcej kabli, przedłużaczy itp. Dla kota przedłużacz może wyglądać jak kolejny sznurek do zabawy. Jeśli Twój kot spróbuje bawić się przewodami elektrycznymi lub żuć je, może skończyć się to poparzeniem lub porażeniem prądem.   Unikaj wieszania lampek nisko, a także kładzenia kabli na podłodze. 

Żywność dla ludzi

W świątecznej kuchni dzieje się dużo ciekawego dla naszych kotów. Zapachy ryb, mięs, ciast…

Podanie kotu świątecznego pokarmu w większości spowoduje problemy u kota takiej jak wynioty lub biegunka. Wiele potraw zawiera żywność trującą typu cebula czy czekolada. Produkty mleczne mogą również powodować biegunkę (weterynarze szacują, że około połowa kotów nie toleruje laktozy).

Przebieranki

Nie ma wątpliwości, że koty wyglądają uroczo, gdy są ubrane w urocze małe świąteczne stroje. Czapki Mikołaja, kostiumy elfów, sweterki robione na drutach oraz czapki wyglądają na kotach przeuroczo. Niestety, Twój kot może nie widzieć rzeczy w ten sam sposób. Wiele kotów nienawidzi noszenia ubrań lub akcesoriów, zwłaszcza na głowie.

Zanim zaczniesz ubierać kota w te święta, upewnij się, że nie stwarzasz niepotrzebnego stresu. Okres świąteczny może być wystarczająco pełen bodźców dla Twojego kota. Po co pogarszać sytuację, torturując go tymi rogami renifera?

Goście, hałas i chaos

Okres świąteczny jest wypełniony muzyką i rozmową i odwiedzinami gości. Wiele osób organizuje przyjęcia lub małe spotkania z przyjaciółmi i rodziną.  W Sylwestra odpalamy fajerwerki. To wszystko może wydawać się wspaniałą zabawą, ale co o tym myśli Twój kot?

Koty są bardzo wrażliwe na hałas. Wiele kotów to stworzenia nieśmiałe lub wręcz nerwowe w obecności osób nieznajomych. Tak więc odwiedziny wielu osób mogą zestresować Twojego kota.

Zapewnij wtedy kotu miejsce do odpoczynku, bezpieczne i wygodne do ukrycia się. Poinformuj gości, że kot może mieć  swoją przestrzeń i nie musi koniecznie z wszystkimi przebywać i być przez wszystkich głaskany i miziany.

Koty jako prezenty

Wręczenie komuś kota lub kociaka w prezencie może wydawać się słodkim gestem, ale to zły pomysł.

Pisaliśmy już o tym na naszej witrynie.

I trochę na wesoło. Jak juz chcecie, by kot był Waszym prezentem – ładnie go opakujcie 🙂

Kochani – dbajcie o dobrostan swoich kotów! To członkowie Waszych rodzin.