Zero waste dla kota w Polsce

  • Reading time:8 mins read

Trzymanie się ideologii zero waste lub less waste przy jednoczesnym posiadaniu kota może być sporym wyzwaniem.

Poniżej znajdziesz rady jak uczynić to bardziej zrównoważonym: zminimalizować użycie plastiku, kupowanie luzem oraz wybór jakości i trwałości zamiast ilości. Poniżej omawiam mój kompletny przewodnik po tworzeniu procedury kota o zerowej ilości odpadów.

Jedzenie dla kota wg ideologii Zero Waste 

Przygotowywanie własnego jedzenia dla kotów nie było dla mnie praktyczne, ponieważ nie mam czasu ani cierpliwości, a moje koty są zaskakująco wybredne. Do tego mam oczywiście całe stado kotów i każdy ma swój smak. Jeśli chcesz jednak podawać własne jedzenie, zrób wcześniej swoje badania, aby upewnić się, że masz odpowiednią równowagę białka i składników odżywczych. Mój zrównoważony kompromis polega na zakupie puszek nadających się do recyklingu, uzupełnionych świeżym gotowanym lub surowym białkiem oraz kupowaniu suchej żywności w dużych rozmiarach, aby zminimalizować opakowanie.

Jeśli masz wiele kotów, kupowanie większych rozmiarów może być jeszcze bardziej ekonomiczne i zrównoważone. Nie wyliczyłam dokładnie na jaki czas potrzeba jakiego opakowania suchej karmy. Zwracam jednak uwagę na jej skład, producenta i opakowanie – czy nadaje się do recyklingu.

Przysmaki dla kota

Przysmaki dla kotów są prawdopodobnie najłatwiejszym działem, gdzie zastosujesz zero waste! Większość moich kotów uwielbia żółtko, surowe mięso, ryby….

Szczerze mówiąc, smakołyki nie są więc czymś, co znam osobiście, ponieważ nasze koty nigdy nie wydawały się nimi bardzo zainteresowane. Bawią się z nimi bardziej niż jedzą.

Na Pintereście jest jednak mnóstwo przepisów na smakołyki dla zwierząt. Szybkie wyszukiwanie „ domowych smakołyków dla zwierząt domowych ” zapewni mnóstwo możliwości. Ta opcja jest również świetna dlatego, ponieważ wtedy dokładnie wiesz, co jest w składzie jedzenia twojego zwierzaka, i możesz zrobić je tak duże lub tak małe, jak chcesz. Idealnie dostosowane smakołyki dla twojego najlepszego przyjaciela!

Kuwety Zero Waste 

Żwirek dla kotów jest prawdopodobnie najtrudniejszym aspektem zrównoważonego “użytkowania” kota. Używanie plastikowych toreb do wyrzucania śmieci doprowadzało mnie do szału, więc wiedziałam, że muszę wymyślić inne rozwiązanie.

Nasze koty są kotami domowymi i nie są zarażone toksoplasma gondii. To dość ważne w “recyklingu” odchodów kotów.

Aby “wyprodukować” jak najmniej odpadów proponuje używać wiaderko. Tak – jest wersja plastikowa, którą posiadam (Litter Lockeer), ale można również użyć wersji metalowej. Najlepsze do tego celu wydaje się wiadro-kompostownik, gdyż ma filtr węglowy w pokrywce, co zapobiega wydostawaniu się brzydkich zapachów.

Inną zrównoważoną i niedrogą opcją jest oszczędzanie i ponowne wykorzystywanie suchych torebek po karmie dla kotów do przechowywania śmieci. Większość torebek z karmą dla kotów można ponownie szczelnie zamykać, co pomaga kontrolować zapachy.

Łopatka do żwirku ze stali nierdzewnej

szufelka na śmieci ze stali nierdzewnej

Zamiast plastikowej łopatki można kupić trwałą, wysokiej jakości nierdzewną.

Kuweta Zero waste

kuweta dla kota zero odpadów

Zamiast kupowania coraz to wymyślniejszych kuwet, zamykanych, otwartych itp wystarczy zakupić pojemnik gastronomiczny. Będzie on trwały, łatwy do czyszczenia i nie pochłaniający zapachów. Jest również niedrogi i wieczny!

Zrównoważony żwirek dla kotów

największym problemem w hodowli jest żwirek i jego produkowana ilość. Większość żwirków, jak pisałam w innym miejscu wydaje się wątpliwa i do tego w większości zapakowana w grube plastikowe torby.

Z ostatnich  porad: wyczytałam że można robić zastępczy żwirek z papieru z niszczarki (dobrze by to sprawdzić).

Drapak Zero Waste 

Tu nie oszczędzajcie. Dobrze wyszukać dobry drapak, tak, aby wystarczył na długie lata.

Zwykle nie jest dobrze kupować ani drapaków ani legowisk używanych. Koty wyczuwają inny zapach – mogą zacząć znaczyć tę rzecz, a chyba tego nie chcemy, prawda?

Miska z wodą Zero waste

Przez wiele lat podawałam wodę moim kotom w misce szklanej,, co oczywiście stanowiło spory postęp. Kamień, który ewentualnie na niej powstawał usuwałam octem (też w porządku dla środowiska). Ale pewnego dnia zakupiłam fontannę. Niestety plastikową 🙁 Fontanna jednak ma olbrzymi wpływ na moje koty – piją znacznie większe ilości wody. Spowodowane jest to tym, że większość kotów uwielbia świeżą, poruszającą się wodę. Nasza fontanna oczywiście ma filtr węglowy, który wymieniamy co jakiś czas.

Legowisko Zero Waste 

Przestań kupować kolejne komercyjne legowiska dla kotów i stwórz własne luksusowe legowisko dla kota zero waste z przeprojektowanym kartonowym pudełkiem i miękkim swetrem lub kocem. Może masz jakiś sweter, którego nie używasz? To może być ulubiona rzecz Twojego kota 🙂

Podobnie możesz sam przygotować namiot.

Zabawki Zero Waste 

Wydaje się, że większość kotów bawi się domowymi lub przypadkowymi przedmiotami, takimi jak wstążka, spinki do włosów lub zmięty papier, bardziej niż zabawkami komercyjnymi. Interesujące są oczywiście zabawki zawierające kocimiętkę, a także wskaźnik laserowy lub zabawki z piórkami.

Koty muszą się bawić. Potrzebują stymulacji fizycznej i psychicznej, a zabawki zapewniają jedno i drugie. Nie musisz inwestować w fantazyjne różdżki lub zabawki dla skoczków. Zamiast tego używaj rzeczy, które już masz w domu, takich jak pasek wstążki przywiązanej do pałeczki. Pamiętaj jednak, że nic nie może leżeć luźno!!!. Koty mogą przypadkowo połknąć te przedmioty i powodować duże problemy.

Zwinięta kulka gazety, kawałek kartonu pokrojonego w pierścień, puste rolki papieru toaletowego… Twój dom jest pełen przedmiotów, którymi Twój kot chciałby się bawić. Wykaż się kreatywnością, a zmniejszysz ilość odpadów bez konieczności wydawania pieniędzy na rozrywkę dla Twojego kota!

Tak więc pomyślcie o tym, by na parapecie Waszego mieszkania stanęła doniczka z kocimietką.

Kocia rutyna Zero Waste 

Więc masz to, moja kompletna rutynowa robota przy kotach. Wszystko sprowadza się do zakupu większych rozmiarów wszystkiego, aby zminimalizować opakowania, wydajnego przechowywania żywności, aby zapobiec marnotrawstwu, korzystania z systemu zbiórki śmieci i wyboru trwałych towarów, które będą trwalsze, dzięki czemu pomogą zmniejszyć ilość odpadów.

Mam nadzieję, że niektóre z tych porad i wskazówek okazały się przydatne w Twojej podróży do trwałego posiadania zwierząt domowych!

Czy masz jakieś własne sztuczki lub wskazówki, jak stworzyć bardziej zerową procedurę dla kota? Chciałbym usłyszeć je w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.