Jaką rasę kota wybrać?

  • Reading time:4 mins read

Jak wybrać kota, który ma być Twoim towarzyszem na kilkanaście najbliższych lat? To trudna decyzja.

Tak więc – nie kieruj się ceną. To powinno być OSTATNIE kryterium. Co więc powinno zaważyć przy podjęciu decyzji o wyborze kota? Jaką rasę wybrać i dlaczego?

Po pierwsze – kup kota z dobrej, polecanej hodowli. Pisałam tu już jak poznać, że hodowla jest godna zaufania. Ważne, by kot urodził się w hodowli, gdzie rzeczywiście kocha się koty, dba się o ich dobór genetyczny.

Jak wybrać kota? Nie kolor futerka jest ważny, ale charakter

Każdy ma swój ulubiony kolor kota. Jeden uwielbia czarne, inny rude, a jeszcze inny – w paseczki. Ale tak naprawdę przecież to nei ma znaczenia. Najważniejszy jest charakter kota. To z nim przecież spędzisz kilkanaście najbliższych lat.

My, hodowcy często polecamy komuś jakiegoś kota z oczywistego powodu – widzimy, że kot z tą osobą po prostu pasują do siebie. Chodzi o dopasowanie odpowiedniego charakterem towarzysza.

Czy jednak ważna jest rasa?

Należy pamiętać, że wśród kotów określonej rasy nadal będziemy spotykać różne indywidualności np. mniej lub bardziej towarzyskie lub skore do zabawy. Na pewno kot rasowy będzie miał określone cechy wyglądu. Konsekwencją tego jest to, że każda rasa ma specyficzne wymagania dotyczące pielęgnacji, np. koty długowłose (m.in. persy, ragdolle, tureckie angory, tureckie vany, maine coony, norweskie leśne) muszą być regularnie czesane i strzyżone, a u kotów egzotyków niezbędne jest utrzymanie higieny okolic oczu i nosa. Niektóre rasy są bardziej aktywne i energiczne, np. koty syjamskie i inne rasy orientalne. Zwierzęta te mogą częściej miauczeć, domagając się uwagi opiekuna, lub radośnie harcować w mieszkaniu. Z kolei inne rasy nie będą tak skłonne do zabawy – przykładem mogą być koty brytyjskie lub norweskie leśne.

Ale czy rzeczywiście tak jest?

Ja jednak uważam, że wszystko zależy od socjalizacji kociaka.

Młody czy stary?

Większość osób poszukuje kociaków.. Kociaki są przecież słodkie, śliczne… Ale musicie mieć świadomość, że są również pełne energii, więc dość często coś zepsują, pogryzą, zniszczą.

Dorosły kot ma zaś już ukształtowany charakter. Zwykle też jest mniej kłopotliwy, a także jest zwykle wykastrowany.

Nowi właściciele stresują się, że w późniejszym wieku kot trudniej przyzwyczai się do nowego domu. Niektóre kocięta będą potrzebowały więcej czasu na oswojenie się z nowymi warunkami od dorosłego kota i na odwrót. Nie ma reguły.

Jaką masz sytuację w domu?

Wybierając kota kieruj się swoją sytuacją. Oceniajmy realnie swoje możliwości i myślmy nie tylko o swojej, ale i o kociej wygodzie.

Jak wybrać kota? A może pozwól kotu wybrać?

Pamiętam, gdy Yvette wybrała mnie.

Teraz wielokrotnie pozwalam przyszłym właścicielom kotów przyjeżdżać i oglądać kocięta. Tu musi zaiskrzyć, musi być to “coś”. Oczywiście może być miłość w kocim zdjęciu, ale … Na żywo kociak wygląda inaczej i już miłość od pierwszego wejrzenia nie zagra.

Tak więc:

  • słuchajmy hodowców
  • czytajmy o rasach
  • analizujmy sytuację
  • nie spieszmy się – to poważna decyzja

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.