Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych – Pruszków 2019

  • Reading time:6 mins read

W dniach 6-7 października 2019 odbywała się w Pruszkowie Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych.

Organizatorem tej wystawy był nasz macierzysty klub czyli Polski Związek Felinologiczny.

Nasze koty oceniali:

  • Yanina Melnikova, Białoruś (AB WCF)
  • Antonello Bardella, Włochy (AB WCF)
  • Walter Baraldi, Włochy (AB WCF)
  • Eduard Borras, Hiszpania (AB WCF)
  • Pascal Pobe, Francja (AB WCF)
  • Mirosław Jarmuszewski, Belgia (AB WCF)

We współzawodnictwie brało udział bardzo wiele kotów. To wielka przyjemność zobaczyć nie tylko wiele ras, ale tez poznać ich właścicieli. Na tym między innymi polegają wystawy – my hodowcy prowadzimy rozmowy nie tylko z osobami odwiedzającymi wystawy, ale także między sobą, niejednokrotnie dzieląc się bardzo ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi opieki nad naszymi pupilami.

Po co jeździmy na wystawy?

Wystawa to miejsce, gdzie określa się kota “idealnego”, odpowiadającego standardom w klasie, płci, maści i kolorze. Wystawa to miejsce, gdzie hodowca może pokazać swój trud, który włożył w swoją hodowlę.

Jak to wygląda od zaplecza?

W wystawach mogą brać udział już całkiem małe kocięta – muszą mieć skończone dokładnie 3 miesiące i 1 dzień. I takie dokładnie kocie było na tej wystawie. Przy okazji odebrało zasłużony puchar najmłodszego kota wystawy 😉

Jadąc na wystawę musimy zadbać o zdrowie kota, a więc odwiedzić weterynarza celem wystawienia stosownego zaświadczenia o stanie zdrowia, obciąć pazurki, posiadać książeczkę zdrowia potwierdzającą aktualne szczepienia, a także mikroczip. Dobrze zabrać ze sobą kopię rodowodu oraz kopie przelewu za wystawę.

Przy wejściu na wystawę otrzymujemy zwykle naszą kopertę, a w niej katalog wystawy, nasz numer na klatkę, numer startowy do przypięcia oraz paski na rękę (niekiedy można wyjść np. po jedzenie, więc musimy znów wrócić na halę jako wystawca).

Każdy hodowca powinien sprawdzić czy wszystkie informacje zawarte w katalogu się zgadzają. U nas było to dość proste: Believe in Magic był jedynym kotem egzotycznym, który brał udział w wystawie.

Inne rasy reprezentowane są jednak znacznie liczniej.

Klatka wystawowa

Klatka wystawowa to miejsce, gdzie nasz kot spędzi praktycznie 2 najbliższe dni. Na wystawie w Pruszkowie klatki były ponumerowane. Na innych wystawach często można wybrać miejsce. Klatki, które udostępnia organizator są metalowymi klatkami, które mają wymiary 65x65x120. (na jednego kota 65x65x60). Wymagane jest przyozdobienie klatki i tu jest pełne pole do popisu: wiele osób ma przepiękne zasłonki, niektórzy mają specjalne klatki. Taką specjalną klatkę mamy też i my:

Klatka ta jest o tyle wygodna, że jest od przodu oddzielona grubszą warstwą plastiku, więc kot nie słyszy wielu hałasów, które są wokół niego i się bardzo nie stresuje.

Do klatki wkładamy legowisko i kuwetę oraz miski z jedzeniem oraz piciem.

Jak wygląda ocena?

Sędziowie siadają przy specjalnych stolikach i przy tych stolikach są tabliczki z listami. Każdy hodowca sprawdza do jakiego sędziego trafia i mniej więcej jako który (po jakich numerach, czyli ile czasu mniej więcej ma, żeby przygotować kota).

Ja trafiłam pierwszego dnia do 2 sędziów:

  • Yanina Melnikova, Białoruś (AB WCF)

oraz

  • Pascal Pobe, Francja (AB WCF)

Pani Melnikowa była zachwycona Believe in Magic, stwierdziła, że jest “very promising”.

Nastepnie udaliśmy się do WCF Ring. Ten prowadzony był przez:

  • Mirosław Jarmuszewski, Belgia (AB WCF)

Niestety na ringu naszemu kotu się nie powiodło.

Ale… po powrocie do klatki czekała na nas żółta kartka:

Kartka ta oznacza nominację do Best in Show. Czyli któryś z sędziów uznał, że Believe in Magic jest szczególnie interesującym kotem.

Best in Show

Podczas Best in Show koty prezentowane są przez ich właścicieli. To była pierwsza wystawa Believe in Magic. A moja druga, stąd zapewne nie mam jeszcze olbrzymiego doświadczenia w prezentacji kota egzotycznego jak należy.

Mimo to starałam się zaprezentować Believe in Magic jak najlepiej.

Efekty wystawy

Believe in Magic otrzymał 3 tytuły CACJ (ocena doskonała – EX) co oznacza, że jest Junior Championem.

Believe in Magic dostał również NOM BIS – nominacja do Best in Show wystawy. Sędziowie wybierają najlepszego kota z danej kategorii. NOM BIS jest wybierany spośród ras z danej kategorii, ocenianych u danego sędziego. Sędzia może nominować po jednym: dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce, młodzieży i kociaku.

Mamy także BOS – Best Opposite Sex – najlepszy kot w Best In Show pod kątem płci w danej kategorii (kot dorosły lub kastrat).

Szczególnie ważne dla nas jest to, że do wystawy kota przygotowywaliśmy samodzielnie i w ocenach otrzymaliśmy “excellent grooming” co jest olbrzymim wyróżnieniem.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.