Dlaczego koty lubią kocimiętkę? Kocimiętka dla kotów

  • Reading time:7 mins read

W każdym sklepie zoologicznym znajdziesz olbrzymi wybór zabawek z kocimiętką dla kotów. Kocimiętka może sprawić, że Twój kot znów będzie zachowywał się jak kociak, a nawet może go uspokoić i wprowadzić w stan relaksu. Czym jednak jest kocimiętka i dlaczego niektóre koty reagują na nią tak drastycznie?

Co to jest kocimiętka?

Roślina Nepeta cataria, bardziej znana jako kocimiętka, należy do rodziny roślin Lamiaceae. Ta rodzina obejmuje również zioła, takie jak rozmaryn, oregano, bazylia i szałwia. Ta rodzina roślin zawiera również Nepeta musinii , czyli kocimiętkę, która może również przyciągać koty. Kocimiętkę można znaleźć rosnącą dziko w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Oprócz przyciągania kotów, okazał się skutecznym środkiem odstraszającym komary. Liście, łodygi i kwiaty kocimiętki wytwarzają aromatyczny olej, który zawiera związek zwany nepetalaktonem. Jest to związek, na który twój kot reaguje, gdy reaguje na kocimiętkę.

Urok kocimiętki

Koty są często przyciągane do kocimiętki ze względu na zapach wydzielany przez nepetalakton. Uważa się, że nepetalakton działa jak feromon , wiążąc się z receptorami w nosie i przewodach nosowych kota.

Większość kotów, ale nie wszystkie, zauważalnie zareaguje na kocimiętkę. Niektóre koty mogą być figlarne, pobudzone i podekscytowane, podczas gdy inne mogą stać się spokojne i zrelaksowane. Efekty działania kocimiętki mogą trwać od 10 do 30 minut. Gdy efekty ustąpią, może minąć kilka godzin, zanim twój kot ponownie zareaguje na kocimiętkę. Niektórzy ludzie opisują reakcję kota jako haj wywołany kocimiętką, ale nie ma badań, które pozwoliłyby stwierdzić, czy kocimiętka wpływa na koty na poziomie neurochemicznym w taki sam sposób, jak narkotyki zmieniające umysł na ludzi.

Pomimo popularności zabawek dla kotów z kocimiętką, nie wszystkie koty zareagują na kocimiętkę. W rzeczywistości połowa kotów w ogóle nie reaguje na kocimiętkę!

To, czy twój kot zareaguje na kocimiętkę, zależy od jego genetyki. Istnieje gen, który może określić, czy twój kot na to zareaguje, a ten gen jest dziedziczony. Jeśli twój kot nie reaguje na kocimiętkę, może reagować na inne rośliny, takie jak srebrzysta winorośl.

Srebrzysta winorośl, czasami znana jako matatabi, należy do rodziny roślin Actinidiaceae i można ją znaleźć w górach Japonii i Chin. Koty reagujące na kocimiętkę będą również reagować na srebrzystą winorośl, ponieważ zawiera ona również nepelakton, ale zawiera również związek aromatyczny zwany aktynidyną. Aktynidyna jest również atraktantem dla kotów, a większość kotów, które nie reagują na nepetalakton, zareaguje na aktynidynę. Winorośl srebrzystą można znaleźć w postaci proszku lub pałeczek do żucia, które są zasadniczo sadzonkami samej rośliny.

Jak podać kocimiętkę

Kocimiętkę można kupić w kilku różnych formach. Suszoną kocimiętkę można kupić w fiolkach, są też spraye zawierające olejek nepelaktonowy. Możesz nawet uprawiać kocimiętkę samemu! Trzymanie pojemnika z suszoną kocimiętką może odświeżyć zabawki Twojego kota, a także pomóc w ich rotacji.

Rotacja zabawek to coś, co możesz zrobić, aby pomóc stworzyć mentalnie wzbogacające środowisko domowe. Zamiast cały czas zostawiać wszystkie zabawki kota poza jego dostępem, trzymaj część z nich w plastikowym pojemniku posypanym suszoną kocimiętką. Raz w tygodniu potrząśnij pojemnikiem i obracaj nowe zabawki, zbierając stare zabawki z całego domu.

Suszona kocimiętka ma tendencję do lepszego odświeżania zabawek niż spraye, ponieważ spraye mają zwykle mniej nepetalaktonu. Jednak oleje w suszonej kocimiętce mogą z czasem zniknąć. Przechowuj niewykorzystaną suszoną kocimiętkę w zamrażarce, aby wydłużyć jej okres przydatności do spożycia.

Suszoną kocimiętką można również posypać nowe łóżka i drapaki/zabawki. Może to zachęcić kota do korzystania z nowych zabawek i legowisk, zamiast drapania mebli .

Wskazówki bezpieczeństwa

Kocimiętka jest niezwykle bezpieczna dla kotów. Nawet jeśli twój kot dostanie się do dużej ilości kocimiętki, jest to uważane za nietoksyczne. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma żadnych obaw związanych z zabawkami z kocimiętką. W zależności od reakcji kota, może on rozgryźć swoje zabawki z kocimiętką, wyciągając wnętrze, próbując zjeść wysuszoną kocimiętkę wewnątrz zabawki. Jeśli twój kot połknie jakiekolwiek wypełnienie lub materiał z zabawki z kocimiętką, ciało obce w jelitach może spowodować niedrożność, która może wymagać operacji. Koty, które reagują agresywnie na kocimiętkę, mogą również częściej przypadkowo cię drapać lub gryźć podczas zabawy. Te działania nie mają na celu wyrządzenia krzywdy, ale mogą spowodować więcej szkód niż uderzenie lub ugryzienie z miłości. Jeśli twój kot jest nadmiernie podekscytowany kocimiętką, zachowaj ostrożność podczas podawania mu kocimiętki.

Kocimiętka może sprawić, że niektóre koty zrobią dziwaczne rzeczy. Jednak w przeważającej części jest to bezpieczny dodatek do kosza na zabawki każdego kota.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.