Surowe mięso dla kota – tak czy nie?

  • Reading time:11 mins read

W ostatnich czasach bardzo modne stało się wprowadzanie surowego mięsa do diety kotów. Wprowadzanie mięsa oznacza, że dokładnie wiesz co zjada Twój kot, że karmisz go bez dodawania chemii, konserwantów i wątpliwych kiepskich składników odżywczych.

Naturalnie otrzymywana karma jest zdrowsza i lepiej przyswajana przez kota.

Mimo wszystko zadajemy sobie pytanie:

Czy karmić gotową karmą czy przygotowaną własnoręcznie?

Zarówno gotowe karmy mokre jak i te przygotowywane własnoręcznie są znacznie lepszym rozwiązaniem niż sucha karma. To oczywiste.

Korzyści z wprowadzenia “surowej diety” dla kotów

Karmienie kotów surowym mięsem nawiązuje do tego, że koty są po prostu drapieżnikami, stąd jest nie nic innego jak naśladownictwo ich diety.  Oczywiście taka dieta jest nieco zmodyfikowana po to, by zoptymalizować potrzeby żywieniowe kota, a także zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia.

Karmienie kota surowym mięsem jest najbardziej naturalnym i instynktownym sposobem, w jaki kot lubi jedzenie: jest bardzo smaczny, ma wysoką zawartość wody i nie zawiera przetworzonych składników. Po kilku tygodniach na biologicznie odpowiedniej surowej diecie, korzyści fizyczne staną się zauważalne.

Nigdy więcej przetworzonej żywności

Sami wiemy, że powinniśmy spożywać jak najmniej przetworzonego jedzenia. Jet ono bowiem dla nas szkodliwe. Dlaczego więc takim śmieciowym jedzeniem karmimy nasze zwierzaki?

Przetworzona karma zapewnia na ogół gorszy standard żywienia niż karma naturalna ze względu na niższą zawartość białka, za to wyżsż: soli, cukru i substancji konserwujących.

Karma gotowa gotowana jest w wysokich temperaturach, co również ma wpływ na jej jakość, gdyż wiele pożytecznych składników zawartych w jedzeniu jest niszczonych podczas jedzenia. Mówimy tu między innymi o enzymach, które są dość istotne w procesach trawienia i których bark lub niedostatek może mieć wpływ na wiele problemów zdrowotnych.

Lepszy profil żywieniowy

Fizjologicznie koty wyposażone są we wszystkie niezbędne narzędzia, które służą do skutecznego przetrawienia surowej żywności. Mówimy tu także o odpowiednich środkach bakteriobójczych i kwasie żołądkowym. Koty są mięsożercami; dlatego najważniejszą częścią ich diety jest mięso i wszystkie jego składniki; mięsień, tkanka tłuszczowa, kości i narządy. Dieta bogata w ziarna, owoce i warzywa jest doskonale pożywna dla roślinożerców i wszystkożerców, jednak koty nie będą czerpać takich samych korzyści, ponieważ trawią je zbyt szybko, aby wchłonąć wystarczającą ilość składników odżywczych. To szybkie trawienie może również powodować wysoki poziom insuliny i cukru we krwi, co może prowadzić do cukrzycy.

Stąd nie należy kota karmić warzywami lub ziarnami zbóż. Nie bój się podawać mu serduszek na kości, nerek lub wątróbek.

Przestawienie kota na zbilansowaną dietę gwarantuje, że otrzyma mnóstwo:

  • Organicznych witaminy – znajdują się w surowym mięsie i warzywach i są korzystne dla ogólnego zdrowia.
  • Niezbędnych kwasów tłuszczowych – znajdują się w surowym mięsie i pomagają Twojemu kotu utrzymać zdrową sierść i skórę.
  • Aktywnych enzymów – są niezbędne do ważnych procesów metabolicznych.
  • Białko wysokiej jakości – kolejną wadą przetworzonej karmy jest to, że nawet jeśli mają wysoki poziom białka, jakość białka jest zwykle niska, ponieważ ścinki mięsa nienadające się do spożycia przez ludzi są często stosowane w celu obniżenia kosztów produkcji.

Wiesz dokładnie, co podajesz kotu

Jedną z najbardziej oczywistych zalet diety opartej na surowej żywności jest to, że wiesz dokładnie co zje Twój kot. Nie ma żadnych konserwantów, które mogłyby zaszkodzić Twojemu kotu. Masz więc pewność, że Twój kot dostanie to, co najlepsze!

Jeśli Twój kot zachoruje podczas stosowania tej diety nie będziesz musiał ślęczeć nad długą listą składników karmy i ustalać przyczyn zachorowania. Jeśli będziesz chciał znaleźć odpowiednią karmę dla kota – poświęcisz mniej czasu na próby i błędy, aby znaleźć produkty, które będą odpowiednie dla Twojego zwierzaka. Masz jednak pełną kontrolę nad listą tego, co zjada Twój kot.

Zdrowsza skóra i wspaniała sierść

Najlepszym odzwierciedleniem diety będzie stan skóry i sierści Twojego kota. Dieta oparta na surowym mięsie ma właściwą równowagę między białkiem i tłuszczem, co przekłada się na jedwabistą sierść u kotów. Niektóre źródła podają, że około 40% całkowitego spozycia białka wykorzystywane jest do optymalizacji wyglądu skóry i sierści.

Stosując dietę opartą na surowym mięsie zwykle uzyskujemy również zmniejszenie alergii i problemów skórnych.

Co znajdziesz w kuwecie?

Wielu właścicieli kotów, które karmione są surowym mięsem zauważyło jedno – zmianę w kuwecie. Odchody stały się mniej śmierdzące i bardziej zwarte. Co jest tego powodem? Karma składająca się z surowego mięsa nie ma prawdziwego zapachu, ponieważ składa się głównie ze sproszkowanej kości. Pokarm ten jest lepiej wchłaniany, a układ trawienny kota nie musi tak ciężko pracować, by pozbyć się przetworzonych składników, których nie może użyć.

Lepsza higiena przyzębia

Dieta oparta na mięsie jest lepsza dla zębów i dziąseł. Koty są mięsożercami – polują i jedzą swoją ofiarę w surowej postaci. Kot szatkuje, rozdziera i chrupie mięso i kości ofiary, co jednocześnie dokładnie myje zęby.

Karma przetworzona wolna jest od kości, sprzedawana w formie chrupek , co powoduje, że koty nie muszą gryźć.

Kot nie posiada enzymu amylazy w ślinie, co oznacza, że nie może skutecznie rozkładać cukrów węglowodanowych, które dostają się do ich jamy ustnej. Przetworzona karma dla kotów zwykle zawiera różne poziomy cukrów węglowodanowych, które wspomagają rozwój bakterii w zębach i jamie ustnej. Może to prowadzić do problemów dentystycznych u kota, w tym kamienia nazębnego, chorób przyzębia, płytki nazębnej, zapalenia dziąseł i kamienia nazębnego.

Mniej alergenów

Niekiedy koty cierpią na alergie związane z dietą.Alergie mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Stąd na rynku pojawia się wiele karm monobiałkowych i bezzbożowych.

Dodatki i konserwanty obecne w przetworzonej karmie, takie jak etoksychina , mogą również wyrządzić szkodę Twojemu zwierzakowi. Etoksychina jest również stosowana jako pestycyd i jest powiązana z zaburzeniami czynności wątroby i krwi. Eksperci ostrzegają, że długotrwałe spożywanie takich chemikaliów może być toksyczne – ryzyko, którego nie ma w diecie surowo karmionej.

Wysoka zawartość wody

Dieta surowa karma ma wyższą zawartość wody, co oznacza, że ​​Twój kot jest mniej narażony na wzdęcia . Badania wykazały, że koty spożywające przetworzoną karmę są znacznie bardziej narażone na wzdęcia. Wzdęcia u kotów występują, gdy żołądek wypełnia się gazem. Ten stan może być bardzo groźny dla naszych zwierzaków. Co prawda nie ma dokładnych badań, które udowadniałyby bezpośredni związek między suchą karmą z wzdęciami u kota, ale zauważono jednak dość silne korelacje. Stąd lepiej nie podejmować ryzyka i uważać.

W gotowych karmach dla kotów występuje zwykle wysoki poziom soli, w wyniku czego koty piją nadmierne ilości wody, aby temu przeciwdziałać i mają znacznie wyższą produkcję moczu. Te wysokie poziomy soli mogą również przyczyniać się do chorób nerek.

Wady surowej diety dla kotów

Skoro jest tak mnóstwo zalet diety opartej na surowym mięsie to czy ma ona jakiekolwiek wady?

Niektóre z wad są jedynie niedogodnością, podczas gdy inne mogą być potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, szczególnie dla młodych zwierząt.

Zacznijmy od tego, że dieta oparta na surowym mięsie uważana jest za duży krok do przodu w porównaniu do karm komercyjnych. Ale mimo wszystko karmienie jedynie surowym mięsem ma kilka wad.

Trudne przejście z żywności przetworzonej na surową

Jeśli Twój kot od samego poczatku przyzwyczajony jest do karmy mokrej z puszek – trudno go będzie przestawić. Kot może nie być pewien tego nowego surowego jedzenia, które dostaje, może wręcz odczuwać lęk przed zapachem czy konsystencją. Ważne jest jednak, by wytrwać w postanowieniu zmiany diety. W przeciwnym bowiem razie Twój kot przekona się, że może urządzić “strajk głodowy”, aby otrzymać swoje ulubione jedzenie.

Podczas wprowadzania diety opartej na surowym mięsie koty mogą mieć biegunki, skurcze żołądka, gazy – są to objawy dostosowywania się układu pokarmowego do nowego jedzenia. Zwykle na te problemy wystarczy podanie probiotyków lub niewielkiej iloci jogurtu (“dobrych bakterii”), które poprawią trawienie. Pamiętajmy jednak, ze zbyt duża ilość produktów mlecznych może zaburzyć żołądek kota! Można również przez pierwsze kilka dni podawać gotowane mięso w celu łagodniejszego przejścia na dietę opartą na surowym mięsie.

Ryzyko zakażenia

Jedną z wad, której właściciele kotów mogą się najbardziej obawiać, rozważając przejście na dietę opartą na surowym mięsie jest ryzyko zakażenia. Taka dieta wiąże się z ryzykiem infekcji bakteriami, takimi jak Salmonella i Listeria, które mogą rozwinąć się na surowym mięsie. Bakterie te są groźne nie tylko dla kotów, ale także dla ludzi. Oczywiście koty mogą sobie radzić z infekcjami znacznie lepiej niż właściciele, biorąc pod uwagę ich pochodzenie.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia zarówno u Ciebie jak i Twojego kota dobrze podjąć następujące kroki:

  • mycie miski natychmiast po jedzeniu, aby zapobiec namnażaniu się bakterii
  • mycie rąk przed i po przygotowywaniu jedzenia dla kota
  • rozważenie zakupu specjalnej deski do krojenia mięsa dla kota (aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu)
  • zamrażaj mięso

Czas przygotowania i przechowywanie

Nasze życie pędzi strasznie, więc mamy coraz mniej czasu, by przygotowywać dla kota dietę opartą na surowym mięsie. Mięso należy przygotować odpowiednio, poświęcić czas na przygotowanie odpowiednich porcji, aby następnie mieć gotowe do podania posiłki.

Czasem na rynku jest dostępna surowa karma już gotowa, co ułatwi nam życie i skróci czas przygotowywania i podawania kotu posiłku. Możemy też przygotować większe porcje karmy i je po prostu zamrozić.

Wyższy koszt

Tak. Dieta oparta na surowym mięsie dobrej jakości jest droższa. Oczywiście koszt podawania kiepskiej jakości mięsa lub okrawków znacznie obniży te koszty, ale skoro sami nie zjadamy kiepskiej jakości posiłków to dlaczego nasze zwierzęta mają to jeść?

Dobrze więc znaleźć dostawcę dobrej jakości mięsa i relatywnie niskiej cenie.

Chociaż tygodniowy rachunek za zakupy może wzrosnąć to długoterminowe korzyści zdrowotne u kota sprawią, że wydatki te będą warte każdego grosza!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.