Kocie oczy – co im grozi?

  • Reading time:7 mins read

Kocie oczy są bardzo ważnym organem. Kot wykorzystuje oczy i dzięki nim może upolować ofiarę.

A jednak kocim oczom może grozić bardzo wiele.

Infekcje

Infekcje oczu są dość powszechne u kotów i mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie, grzyby, a nawet pasożyty. W niektórych, ale nie we wszystkich przypadkach, objawom infekcji oka – zaczerwienieniu, obrzękowi, wydzielinie, otarciu i / lub mrużeniu oczu – towarzyszy również kichanie i wydzielina z nosa. Leczenie zależy od przyczyny. Łagodne infekcje wirusowe często ustępują dzięki utrzymaniu oczu i nosa w czystości. Wiele zależy też od dobrego odżywienia kota. W cięższych przypadkach weterynarze przepisują miejscowe maści do oczu i / lub leki ogólnoustrojowe, które pomagają organizmowi pozbyć się specyficznego drobnoustroju, który jest winny zakażenia.

W niektórych przypadkach infekcja oka może być przewlekłym lub nawracającym problemem lub prowadzić do rozwoju poważnych wtórnych stanów chorobowych, takich jak owrzodzenie rogówki. Wiele drobnoustrojów przyczynowych jest wysoce zaraźliwych dla innych kotów, a kilka, jak bakterie Bartonella i pasożyty Toxoplasma , mogą być nawet przenoszone na ludzi.

Wrzody rogówki

Rogówka jest przejrzystą tkanką na powierzchni oka, przez którą przechodzi światło. Owrzodzenia rogówki są otwartymi ranami charakteryzującymi się utratą tkanki z powierzchni oka, która może być spowodowana infekcjami, urazami, nieodpowiednim wytwarzaniem łez lub nieprawidłowościami anatomicznymi oka. Gdy kot ma wrzód, dotknięta część rogówki może wydawać się mętna. Inne objawy to ból oka, mrużenie oczu, zaczerwienienie, a czasem wydzielina z oka.

Łagodne, powierzchowne owrzodzenia rogówki zazwyczaj goją się wraz z odpowiednim leczeniem, co może obejmować podawanie kropli lub maści z antybiotykami i łagodzeniem bólu. Głębokie wrzody rogówki mogą również wymagać zabiegu chirurgicznego lub innych procedur w celu gojenia rany. Bez odpowiedniego leczenia koty mogą rozwinąć obszar martwej tkanki nad owrzodzeniem (zwany sekwestrem rogówki) lub, co najgorsze, oko może pęknąć, co prowadzi do trwałej ślepoty i oszpecenia.

Uraz oka

Uraz jest kolejną stosunkowo częstą przyczyną problemów z oczami u kotów. Koty, które wychodzą na zewnątrz lub mieszkają licznych domach, często walczą z innymi kotami, co może prowadzić do zadrapań, nakłuć lub skaleczeń na powierzchni oka. Inne przyczyny urazów oczu u kotów obejmują obcy materiał, który zostaje złożony pod powieką, ataki drapieżników, upadki i uderzenie samochodu. Łagodny uraz zazwyczaj powoduje, że oko kota staje się czerwone, opuchnięte i bolesne. Przy poważnych urazach pourazowych oko kota lub otaczające go struktury mogą być w widoczny sposób uszkodzone, a oko może nawet wydostać się z gniazda, co nazywa się „ proptozą ”.

Leczenie urazów oczu obejmuje miejscowe podawanie antybiotyków kropli / maści i łagodzenia bólu, do zabiegu chirurgicznego w celu naprawy lub usunięcia poważnie uszkodzonych oczu.

Alergie

Swędzenie, łzawienie oczu jest częstym objawem alergii u ludzi, ale jest to rzadsze u kotów. Z drugiej strony, jeśli coś drażniącego – kurz, silne zapachy, dym tytoniowy itp. – dostanie się do oczu kota, nie jest niczym niezwykłym, że rozwija się zaczerwienieniem i dyskomfort. W takich przypadkach wypłukanie oczu kota roztworem do przemywania oczu może pomóc, o ile twój kot będzie współpracował. Należy jednak pamiętać, że objawy podrażnienia oczu są naprawdę nie do odróżnienia od innych, poważniejszych problemów z oczami, więc jeśli stan Twojego kota pogorszy się lub nie poprawi się, powinieneś umówić się na wizytę u lekarza weterynarii.

Przebarwienia tęczówki

Tęczówka jest kolorowym obrzeżem tkanki, która otacza ciemną źrenicę w centrum kociego oka. Zwykle kolor oczu kota nie zmienia się w wieku dorosłym (normalne jest, że niebieskie oczy kociaka zmieniają kolor na inny, gdy kot dorasta). Jednak stan zwany melanozą tęczówki może spowodować rozwój brązowych „piegów” lub plam pigmentowych na tęczówce, zwykle u kotów w średnim wieku i starszych. Melanoza tęczówki zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów, ale ciężkie przypadki mogą prowadzić do dysfunkcji tęczówki, a czasami jaskry (zwiększone ciśnienie w oku).

Podczas gdy melanoza tęczówki zwykle nie jest poważnym schorzeniem, można ją pomylić z czerniakiem tęczówki , potencjalnie poważnym typem raka. Jeśli zauważysz nowy płat ciemnego pigmentu na tęczówce kota, skieruj się do lekarza weterynarii. Powinien być w stanie powiedzieć ci, czy po przeprowadzeniu badania wzroku jest czymkolwiek się martwić.

Jaskra

W oku jest stale wytwarzany płyn i odprowadzany z gałki ocznej. Gdy zablokowany jest odpływ płynu, wzrasta ciśnienie w oku, co powoduje jaskrę .

Jaskra może być spowodowana nieprawidłowościami anatomicznymi w oku, infekcją, zaburzeniami zapalnymi, urazami, guzami, nieprawidłowym przesunięciem soczewki oka i nie tylko. Koty z jaskrą na ogół odczuwają znaczny ból. Ich oczy mogą być czerwone, mętne, płaczliwe, a w ciężkich przypadkach wyraźnie powiększone.

Jaskra to nagły wypadek. Koty mogą stracić wzrok i być może nawet oczy, jeśli nie otrzymają na czas leczenia lekami obniżającymi ciśnienie w oku. Jeśli przyczyna jaskry może zostać zidentyfikowana i skutecznie leczona, jaskra powinna również ustąpić. Jeśli tak nie jest, konieczne staje się długoterminowe leczenie jaskry. Jeśli nie można odpowiednio kontrolować jaskry kota, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego (często w celu usunięcia zaatakowanego oka), aby kot mógł czuć się komfortowo.

Zaćma

Soczewka znajduje się w środku oka i jest zwykle przezroczysta, ale czasami cała lub część soczewki rozwija mętną zaćmę. Zaćma blokuje dotarcie światła do tylnej części oka, powodując słabe widzenie lub ślepotę, w zależności od ich nasilenia. Zaćma jest często mylona z normalną zmianą starzenia, która dotyka soczewek kotów zwanych stwardnieniem soczewkowym.

Operacja zaćmy jest dostępna dla kotów, gdy ich wzrok jest poważnie zagrożony. Jeśli nie jest to możliwe, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że większość kotów bardzo dobrze przystosowuje się do słabego widzenia, dopóki żyją w domu.

Oczywiście koty mogą mieć i inne problemy z oczami inne niż omawiane tutaj. Mogą to być na przykład:

  • Wodniste, łzawiące oczy (epifhora) Zablokowane przewody łzowe, nadprodukcja łez, alergie, wirusowe zapalenie spojówek i inne mogą być przyczyną nieprawidłowego łzawienia twojego kota.
  • Zapalenie błony naczyniowej Zapalenie wewnętrznych struktur oka, uraz, rak , problemy immunologiczne lub infekcje mogą powodować poważne, często bolesne zapalenie zapalenia błony naczyniowej.
  • Suche oko (sicca keratoconjunctivitis) Chroniczny brak łez, suche oko może prowadzić do stanu zapalnego rogówki, czerwonych oczu, a jeśli nie jest leczone, ślepota. Ponieważ brakuje wodnistej części łez, może dojść do żółtego wylewu oczu.
  • Problemy z trzecią powieką.

Wiele problemów z oczami u kotów ma podobne objawy i dlatego mogą być trudne do odróżnienia.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.