Pokazywanie kota w TICA

 • Reading time:9 mins read

W ostatni weekend, tj. 24-25 września uczestniczyliśmy w Regionalnej Wystawie Kotów TICA organizowanej przez Klub Kota X-treme.

Wystawy TICA różnią się of wystaw FIFe oraz wystaw WCF, w których najczęściej bierzemy udział.

Opowiemy jak to wygląda:

Podobnie jak na innych wystawach trzymamy nasze koty w klatkach w trakcie wystawy, a przed wystawą są one badane czy sa zdrowe. Weterynarz sprawdza też numer chipa, który posiada kot oraz zaświadczenie od lekarza.

TICA dzieli koty na następujące klasy:

 • kocięta, w wieku od 4 do 8 miesięcy, ras o statusie championship (także te wcześnie wykastrowane)
 • koty dorosłe – powyżej 8 miesięcy, niewykastrowane, ras o statusie championship
 • kastraty – powyżej 8 miesięcy, wykastrowane, ras o statusie championship
 • kocięta domowe, w wieku od 4 do 8 miesięcy
 • koty domowe, w wieku powyżej 8 miesięcy, wszystkie muszą być wykastrowane!
 • koty ras wstępnie uznanych (preliminary new breeds) – razem oceniane są kocięta, dorosłe i kastraty
 • koty ras zaawansowanie uznanych (advanced new breeds) – razem oceniane są kocięta, dorosłe i kastraty
 • nowe cechy (new traits) – koty ras uznanych o nieuznanych cechach (inna długość włosa, nieuznany kolor futerka)

W TICA system ocen polega na tzw. Ringach. W każdym ringu ocenia jeden sędzia. Tak więc każdy kot odwiedza dokładnie każdy ring jednego dnia i jest oceniany przez dokładnie każdego sędziego.

W każdej klasie i długości włosa wołane są do oceny po kolei koty wszystkich ras. Na tym etapie oceny porównanie między kotami kończy się na jednej rasie. Sędzia wybiera po kolei:

Na tej wystawie było 5 sędziów, tak więc Cardamon oceniony został 5 razy. Są dwa typy ringów: Allbreed (AB) i Specialty (SP).

Koty w każdym ringu będą klasyfikowane jako koty długowłose lub krótkowłose. Koty, które zazwyczaj rywalizują w europejskiej kategorii półdługowłosych zostaną umieszczone w kategorii długowłosej do oceny TICA. W europejskim sędziowaniu koty konkurują o nagrodę w zależności od płci. W ocenach TICA nie ma takiego podziały i zarówno kotki i kocury rywalizują równocześnie.

Mamy więc wiele różnych ringów: kociąt, kastratów, dorosłych, kotów domowych, kociąt domowych itp. Na ringu Specialty (SP) koty długowłose (LH) konkurują z innymi kotami długowłosymi (LH), a koty krótkowłose (SH) rywalizują z innymi kotami krótkowłosymi (SH). Po obejrzeniu wszystkich kotów długowłosych (LH), sędzia przeprowadzi finały LH. Podczas finałów LH, najlepsze koty długowłose są wzywane z powrotem na ring, a następnie, w zależności od liczby obecnych kotów, otrzymują nagrodę od 1 do 10 miejsca Best Longhair Specialty Cat. Ta sama procedura jest następnie powtarzana z kotami krótkowłosymi. Dlatego, na przykład, są dwa oddzielne oceniane kocięta na ringu specjalistycznym, każdy z własnym finałem: kocięta długowłose oceniane przez finał LH Kitten; oraz kociaka krótkowłosego oceniającego w finale SH Kitten. To samo dotyczy Dorosłych, Kastratów i innych kategorii, z dwoma oddzielnymi ocenami (LH i SH) i dwoma oddzielnymi Finałami (LH i SH). W ringu allbreed długowłosy (LH) i krótkowłosy (SH) są najpierw oceniane osobno. Ale potem wszystkie te koty rywalizują razem o czołowe finały. Na przykład, ring Allbreed ma dwa oceny kociąt, LH Kittens i SH Kittens, a następnie jeden Allbreed Kitten Final, w którym nagradzane są najlepsze kocięta. W finałach Allbreed Adult, wszyscy dorośli, niezależnie od długości włosów, rywalizują ze sobą o najwyższe miejsca po tym, jak są oceniani oddzielnie jako LH lub SH.

Ocena kota

Najlepszy kolor

W trakcie oceny sędzia, przydzielając miejsca kotom, oznacza je kolorowymi wstążkami, które stawia obok numeru kota. Kolor niebieski oznacza pierwsze miejsce, kolor czerwony – drugie, żółty – trzecie, zielony – czwarte, biały – piąte.
 • po pięć najlepszych kotów w każdym kolorze, dając im miejsca od pierwszego do piątego; jeśli kotów jest mniej, to i miejsc mniej, jeśli więcej, pozostałe koty nie dostają żadnej noty
 • następnie sędzia wybiera po trzy najlepsze koty w każdej grupie kolorystycznej (division); grupy kolorystyczne są uniwersalne, każda rasa jest dzielona tak samo; oczywiście może się zdarzyć, że w jakiejś rasie nie każda grupa kolorystyczna ma jakichkolwiek przedstawicieli, skrajnym przypadkiem będą tu n.p. koty rosyjskie niebieskie, które mają jeden dozwolony kolor, a zatem, siłą rzeczy, tylko jedną grupę
 • na końcu sędzia wybiera trzy najlepsze koty z całej rasy

Wszystkie koty tej samej rasy, dywizji i koloru rywalizują ze sobą. Na przykład, wszystkie rude klasycznie pręgowane dorosłe egzotyki konkurują ze wszystkimi innymi rudymi klasycznie pręgowanymi egzotykami o najlepszy kolor, podobnie jak w przypadku najlepszej odmiany w europejskim sędziowaniu. Sędzia przyzna od Best (lub 1.) do 5. miejsca Best of Color, zawieszając wstążkę na klatce. W zależności od klubu te wstążki mogą być plastikowe lub papierowe. Kolory Best of Color to:

Najlepsza dywizja

Każda rasa kotów jest umieszczana w jednej z 20 możliwych dywizji, określanych na podstawie koloru i wzoru sierści, dla której nie ma odpowiednika w europejskim sędziowaniu. Niektóre rasy będą miały tylko jedną dywizję. Na przykład wszystkie Abisyńczyki  i Somalijczyki są pręgowane i dlatego mają tylko jeden podział, który jest pręgowany. Natomiast niektóre rasy mają pięć dywizji. Na przykład zarówno rasy Maine Coon, jak i perskie mają pięć kategorii: solid, szylkretowe, pręgowane, srebrno-dymne i particolor (dowolny kolor z białym). Kontynuując nasz przykład Maine Coon, sędzia najpierw oceni wszystkie Maine Coony w jednolitym kolorze, przyznając im od Best of Division do 3 miejsca Best of Division tym Maine Coon w jednolitym kolorze. Następnie będzie sędziować wszystkie szylkrety rasy Maine Coon, przyznając nagrodę Best poprzez 3 miejsce Best of Division. Ten sam proces powtarza się, dopóki wszystkie dywizje nie zostaną ocenione. Na przykład, jeśli Twój kot jest pręgowany i wygrał Best of Division, Twój kot zdobył więcej punktów niż jakikolwiek inny pręgowany Maine Coon, czy to niebieski, czarny czy rudy. Pamiętaj, koty w Best of Division konkurują wzorem i kolorem sierści.  Kolory nagród Best of Division to:

Podział na grupy kolorystyczne jest następujący

 • traditional solid division – koty gładkie, nie point, nie srebrzyste, bez białego
 • traditional tortie division – szylkretki gładkie, nie point, nie srebrzyste, bez białego
 • traditional tabby division – koty pręgowane, nie point, nie srebrzyste, bez białego
 • traditional smoke/silver division – wszystkie koty dymne i srebrzyste, nie point, bez białego
 • traditional solid&white division – koty gładkie, nie point, nie srebrzyste, z dodatkiem bieli
 • traditional tortie&white division – szylkretki gładkie, nie point, nie srebrzyste, z dodatkiem bieli
 • traditional tabby&white division – koty pręgowane, nie point, nie srebrzyste,z dodatkiem bieli
 • traditional smoke/silver&white division – wszystkie koty dymne i srebrzyste, nie point, z dodatkiem bieli
 • analogicznie do powyższych 8 grup mamy kolejne 8 dla kotów pointed (point syjamski), 8 dla mink (point tonkijski) i 8 dla sepia (point burmski); w sumie mamy więc 32 grupy kolorystyczne

Najlepszy z rasy

Gdy sędzia wybierze koty do Best of Division w każdej z dywizji, wybierze następnie od 1 do 3 miejsca Best of Breed. Koty te będą następnie rywalizować o nagrodę Best of Breed do trzeciego Best of Breed. Chociaż zasady wystawowe wymagają, aby każdy sędzia wywieszał wstążki kolorów i dywizji, baretki dla Zwycięzcy Rasy generalnie nie są przyznawane przez klub. Podczas finałów sędzia generalnie ogłosi, które koty otrzymały nagrody Best of Breed.

Idąc do oceny, mamy szanse być wybrani do finałów. Tym razem nam się udało – Cardamon został wybrany do aż 10 finałów, gdzie zdobył różne miejsca.

Wystawa jednak była na bardzo wysokim poziomie, gdyż przybyło bardzo dużo kotów zza granicy, o wysokich tytułach.

Odebraliśmy jednak naszą nagrodę za sezon poprzedni czyli za 24 najlepszego kastrata 🙂