Kociak czy większy kot?

  • Reading time:2 mins read

W naszej hodowli nowych domów szukają kocięta. W innych hodowlach zdarza się, że nowych domów szukają także koty pohodowlane czy starsze koty.

Dziś poopowiadam Wam jaka jest różnica pomiędzy przyjęciem pod swój dach kota małego a kota starszego, czy wręcz dorosłego.

Mały kociak opuszcza hodowlę zwykle pomiędzy 14 a 16 tygodniem życia, choć są hodowcy oferujący swoje kociaki do nowych domów w wieku 12 tygodni.

Ten czas pomiędzy narodzinami a 12-14 tygodniem jest kluczowy. Kociak bowiem się socjalizuje i nie jest to jedynie puste słowo. Socjalizacja obejmuje bowiem wiele rzeczy, które potem maja wpływ na zachowanie kociaka w jego dorosłym życiu.

Gdy kociak trafi do nowego domu, jego nowy właściciel musi być przygotowany na ewentualne straty i zniszczenia. Kociak jest bowiem jak małe dziecko i wymaga na początku nieco opieki. Tu musimy zwrócić uwagę miedzy innymi na to, że małe kocięta gryzą, gdyż koty w około 3 miesiącu zaczynają wymianę zębów, która trwa nawet pół roku.

Małe kociątko zwykle ma niewiadoma osobowość. Co prawda charakter kota kształtuje się podczas pierwszych 8 tygodni życia, ale objawia się w pełni dopiero gdy kot dorośnie i osiągnie dojrzałość.

Małe kociątko jest oczywiście zawsze urocze, ale dorośnie i przestanie być piękną puszystą kuleczką.

A co z kotem już większym?

Większy kot może być sam w domu i potrafi korzystać z kuwety.

Ważnym aspektem jest charakter i osobowość, a także wygląd. Tu doskonale wiemy jak kot wygląda, nie zmieni się. Podobnie z charakterem. Chociaż każdy kot ma swoją osobowość to wszystkie koty mają pewne cechy, które niektórzy uważają za ujmujące, a inne odpychające. Koty mogą być dociekliwe, przyjazne, zabawne, aktywne, kochające i niezależne. W przypadku dorosłego kota już będziemy wiedzieć czy te cechy nam pasują.

Dla osób pracujących kot starszy jest lepszym wyborem, gdyż jest mniej wymagający. Podobnie i do rodziny z dziećmi: kości kota nie są tak delikatne i koty są mądrzejsze, więc wiedzą, że ewentualnie należy dzieciom schodzić z drogi.