Koronawirus COVID-19 i zwierzęta

 • Reading time:8 mins read

Co to są koronawirusy?

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Pierwsza informacje na temat koranowirusów pojawiły się w latach 60. XX wieku, gdy odkryto patogen HCoV-229E oraz HCoV-OC43, które powodują przeziębienie o łagodnym charakterze, samoistnie ustępujące po kilku dniach. Śmiertelna odmiana wirusa pojawiła się dopiero w 2002 roku w Chinach. Odmiana ta powoduje ciężką niewydolność oddechową, określaną z biegiem czasu jako SARS. Według danych WHO epidemia SARS w latach 2002-2003 spowodowała śmierć 916 osób. Koronawirusy to RNA-wirusy. Oznacza to, że ich genom zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym.

Wśród tej grupy wyróżniamy trzy podgrupy (B814, 229E i OC43), z czego dwie ostatnie wywołują epidemie zakażeń dróg oddechowych. Dobrze poznanym reprezentantem tej grupy jest wcześniej wspomniany wirus SARS. Do koronawirusów należy również MERS-CoV (The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus), który od września 2012 roku wykryto u ponad 40 osób, z czego połowa zmarła. Pierwsze objawy zakażenia koronawirusami są zwykle podobne do objawów grypy. Pojawia się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu.

Czy u zwierząt występują koronawirusy?

Koronawirusy są powszechne u wielu gatunków zwierząt domowych i dzikich, w tym bydła, koni, psów, kotów, fretek, wielbłądów, nietoperzy i innych.

Czy koronawirus przenosi się ze zwierząt na ludzi?

Koronawirusy jak najbardziej mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi. Przykładem tego są nietoperze, które mogą być nosicielami wirusów, a tym samym przekraczać bariery gatunkowe w celu zarażenia ludzi i innych ssaków domowych i dzikich.

W przypadku przenoszenia koronawirusa możemy mieć również do czynienia z żywicielami pośrednimi takimi jak wielbłądy lub łaskuny. Uważa się, że obecny koronawirus COVIS-19 pochodzi od nietoperzy i zapewne jest przenoszony na ludzi przez żywiciela pośredniego, ale dokładne badania są w toku.

Czy moje zwierzę jest zagrożone przez koronawirusa COVID-19, czy może ono mnie zarazić?

Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma dowodów na to, że psy lub koty zachorowały na koronawirusa lub staną się źródłem zakażenia COVID-19 u innych zwierząt lub ludzi.

Pod koniec lutego 2020 r. władze Hongkongu poddały kwarantannie psa po tym, jak próbki z jamy nosowej i jamy ustnej psa wykazały „słabo pozytywny” wirus. Właściciel psa uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Pies nie wykazywał objawów choroby. Władze uważają, że jest to przypadek przenoszenia się ludzi na zwierzęta, ale podkreślają, że nie jest to powodem do niepokoju.

Ważne jest, aby pamiętać, że wirusy mogą czasami infekować gatunek, ale nie mogą powodować chorób u tego gatunku ani stać się przenoszonymi na inne. Tym samym nie uważa się, że zwierzęta domowe, takie jak koty lub psy, mogą przekazywać COVID-19 ludziom.

Tak więc należy podkreślić, że jeśli Twój zwierzak jest zwykle w domu i nie kontaktuje się z innymi zwierzętami lub ludźmi, a nikt w twoim domu nie ma COVID-19 , szanse na zarażenie twojego zwierzaka są bardzo duże mało prawdopodobne.

Jeśli masz COVID-19, powinieneś ograniczyć kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami, tak jak w przypadku innych osób. Jeśli to możliwe, poproś innego członka gospodarstwa domowego o opiekę nad zwierzętami podczas choroby. Unikaj bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, w tym pieszczot, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt podczas choroby, umyj ręce przed i po interakcji ze zwierzętami oraz załóż maskę na twarz zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ze względu na codzienne zdrowie zawsze dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami, aby uniknąć przenoszenia bardziej powszechnych czynników chorobotwórczych, takich jak E. coli i Salmonella.

Jak rozprzestrzenia się ten wirus?

Według CDC uważa się, że wirus rozprzestrzenia się głównie między osobami:

 • Między ludźmi, którzy są ze sobą w bliskim kontakcie (mniej niż metr).
 • Droga kropelkową
 • Możliwe, że dana osoba zakazi się COVID-19, dotykając powierzchni lub obiektu, na którym jest wirus, a następnie dotykając własnych ust, nosa lub ewentualnie oczu.

Czy moje zwierzę powinno nosić maskę na twarz w miejscach publicznych?

Maski wykonane dla zwierząt domowych mogą nie być skuteczne w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez kropelki płynu ustrojowego. Aby chronić swojego zwierzaka przed chorobami układu oddechowego, zaszczep go w kierunku Bordetella, grypy rzekomej i grypy psów , które są najczęstszymi chorobami układu oddechowego, którym można zapobiegać przy pomocy szczepionki.

Jaki jest najlepszy sposób ochrony siebie i mojej rodziny (ludzi i zwierząt domowych) przed koronawirusem COVID-19 ?

Praktyczne środki mające na celu ochronę Ciebie i Twojej rodziny przed koronawirusem obejmują:

 • Często myj ręce mydłem i wodą. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, użyj odkażacza do rąk na bazie alkoholu zawierającego co najmniej 60% alkoholu.
 • Obejrzyj wideo na temat zalecanej przez WHO techniki mycia rąk.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami.
 • Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi.
 • Zostań w domu, gdy jesteś chory lub masz gorączkę.
 • Zakryj kaszel lub kichnięcie chusteczką, a następnie wyrzuć chusteczkę do śmieci.
 • Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie.
 • Zachowaj więcej osobistej przestrzeni między tobą a innymi ludźmi niż zwykle.
 • Zaszczep swoje zwierzęta zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
 • Jeśli zachorujesz na koronawirusa COVID-19 , załóż dobrze dopasowaną maskę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i ogranicz kontakty z innymi ludźmi i zwierzętami zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Jeśli znasz osoby starsze / starsze, możesz się z nimi skontaktować, aby upewnić się, że mają niezbędne jedzenie, leki i zapasy, w tym dla swoich zwierząt domowych.

Jakie jest ryzyko?

Istnieje jednak znacznie większe ryzyko niż sama epidemia: strach.
Strach powoduje, że ludzie chcieli porzucać lub zabijać swoje zwierzaki. Nieuzasadniona panika może powodować tez niechęć do właścicieli zwierząt, bo inni, bez solidnej wiedzy na temat koronawirusa będą obwiniać zwierzęta za epidemię
Takie zajawisko można zaobserwować już np. w Hongkongu.
W Wuhan natomiast zwierzęta zostały same w mieszkaniach, podczas gdy ich właściciele utknęli poza miastem. Furry Angels Haven , grupa działająca na rzecz ratowania bezdomnych i zaniedbanych zwierząt domowych w Wuhan, powiedziała, że ​​„bez wątpienia” wzrosła liczba porzuconych zwierząt domowych od czasu wybuchu epidemii i że zwierzęta te były niesprawiedliwie atakowane.

Dlaczego warto trzymać zwierzęta domowe

W trudnym okresie, który obecnie mamy warto jednak trzymać zwierzęta domowe.
Zwierzęta chętnie spędzają więcej czasu ze swoimi właścicielami i pomagają złagodzić stres.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.