Szampony medyczne dla kotów

  • Reading time:4 mins read

Jeśli chodzi o wybór najlepszego szamponu leczniczego dla kota , należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Starając sie napisać ten artykuł, byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się, że tani szampon niskiej jakości może w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku, jeśli nie zwróci się uwagi na to, jakie chemikalia są w butelce.

Lecznicze szampony dla kotów są idealne do łagodzenia problemów ze świądem skóry podczas walki z bakteriami, grzybami, wirusami, robakami i pasożytami powodującymi problem.

Kiedy należy stosować szampon leczniczy?

Gdy Twój kot jest całkowicie zdrowy należy go kąpać mniej więcej raz na pół roku. Pisałam już, że pomagamy mu wtedy przy wymianie futra z zimowego na letnie i odwrotnie. Oczywiście częściej można kota kąpać, gdy się brudzi.

Co jednak, gdy kot wykaże oznaki pasożytów lub problemów skórnych? Wtedy należy wykąpać go znacznie częściej.

Szampony lecznicze są na ogół silniejsze i bardziej skoncentrowane, więc ich codzienne stosowanie może podrażniać skórę twojego kota. Kąpiel powinna być więc przeprowadzana tylko wtedy, gdy ryzyko (np. Zarażenie kleszczami, rozprzestrzenianie się infekcji) jest wieksze niż potencjalne wady związane z codziennym używaniem szamponu (np. Podrażnienia).

Jeśli twój kot ma stałe problemy ze skórą przez cały rok i nie możesz zidentyfikować, co powoduje te kłopoty, to mycie go szamponem leczniczym może stać się częścią cotygodniowej rutyny jako środek zapobiegający.

Grupy szamponów leczniczych

Rozróżniamy następujące grupy szamponów leczniczych dla kotów:

  • szampony przeciwpasożytnicze – ich rolę opisano dobrze tutaj KLIK
  • szampony przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne – z reguły zawierają chlorcheksydynę, działają działa zarówno na bakterie Gram-dodatnie, jak i na Gram-ujemne. W przypadku szamponów przeciwgrzybiczych zawierają ketokonazol, niekiedy także Chlorek benzetoniowy
  • szampony przeciwłojotokowe –  Składniki zawarte w szamponach oczyszczają skórę i sierść, poprawiają kondycję włosa, zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, regulują aktywność gruczołów łojowych, łagodzą podrażnienia. Łagodne środki pieniące oraz odpowiednio dobrane substancje poprawiają jakość okrywy włosowej. Kwasy tłuszczowe działają regenerująco i ochronnie, alantoina wywiera działanie keratolityczne oraz regeneruje, wzmagając samooczyszczanie się skóry przez złuszczanie tkanek martwych. Pantenol przyśpiesza regenerację.

Szamponoterapia

Szamponoterapia jest stosowaniem szamponów leczniczych zgodnie ze wskazaniami lekarza weterynarii. Polega to na używaniu szamponów leczniczych o odpowiednim składzie. Preparaty te pozwalają następnie na ograniczenie rozwoju bakterii, drożdżaków, pasożytów, na oczyszczenie skóry z nadmiaru wydzieliny, strupów.

Skutkuje to lepszym gojeniem się ran, może ograniczyć rogowacenie czy wysuszenie skóry. W przypadku atopii kąpiele lecznicze powodują usuwanie ze skóry czynników alergicznych i jej nawilżenie. Składniki działające łagodząco mają wpływ na zmniejszenie nasilenia świądu. Szampony z chloreksydyną stosowane są w przypadku infekcji bakteryjnych i drożdżakowych. Nawilżające działanie alantoiny czy wyciągu z owsa wykorzystywane jest do łagodzenia objawów atopii. Preparaty z siarką stosujemy w przypadkach wystąpienia łojotoku tłustego.

Oczywiście szampon nie powinien być wybierany przez nas osobiście, gdyż to lekarz powinien decydować nie tylko o składzie szamponu, ale i o stężeniu substancji czynnej.

W szamponoterapii ważne jest:

  • dobór preparatu (szamponu)
  • prawidłowe jego zastosowanie: kąpiel wstępna (oczyszczenie skóry), spłukanie, ponowna kąpiel z pozostawieniem preparatu na skórze przynajmniej kilka minut. Substancje czynne zawarte w szamponie muszą mieć możliwość zadziałania na skórze. Preparat powinno się dokładnie spłukać, przykładać ręcznik by wchłonął wodę, unikając tarcia, zwierzę pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Używanie suszarki u psa lub kota z chorą skórą może spowodować jej przesuszenie i zwiększyć świąd.

Czy można kąpać psa lub kota w szamponie przeznaczonym dla ludzi, np. hipoalergicznym lub dla dzieci?

Jak już pisałam w artykule na temat kąpieli kota – nie należy kąpać zwierząt w szamponach czy płynach do kąpieli przeznaczonych dla ludzi. Skóra zwierząt ma inne pH, różni się też budową. Stosowanie preparatów „ludzkich” może się skończyć podrażnieniem lub co gorsza kontaktowym zapaleniem skóry.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.