Słomiany żwirek Velti dla kotów

  • Reading time:4 mins read

W naszej hodowli przewijały się w kuwetach różne żwirki. Od peletu dla kociąt, poprzez żwirek drewniany czy kukurydziany, aż po żwirek bentonitowy.

Aż trafił do nas produkt przedziwny: żwirek słomiany. Przyznam, że podeszłam do tego ze sporą rezerwą i paczka stała pewien czas. Do końca wręcz nie wiedziałam jak i kiedy ją otworzę. I nadszedł TEN dzień! Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w Pruszkowie, gdzie wystawialiśmy naszego Believe in Magic.

Jak wiecie przygotowanie klatki i jej wystrój to bardzo ważna rzecz. Przede wszystkim kot przebywający w niej przez tyle godzin musi czuć się komfortowo. Po drugie jednak wszystko co pokazujemy świadczy o nas jako hodowcach i samej hodowli. To w końcu MY i nasze koty.

O samej wystawie opowiem w innym poście. Tu chcę się jednak skupić na samym żwirku.

Believe in Magic uzywa w domu żwirku bentonitowego. Istniało więc ryzyko, że kot w dniu wystawy w klatce z kuwety po prostu ze stresu nie skorzysta. Tymczasem nie – po nasypaniu granulek kot spokojnie wszedł, załatwił potrzebę i zakopał jak gdyby nigdy nic.

Co mnie jako hodowcę urzekło w samym żwirku? ZAPACH 😉 Żwirek ma zapach słomy, takiej, która kojarzy mi się ze spaniem na sianie, gdy dawno temu w 8 klasie szliśmy z plecakami po górach i trafiliśmy do stodoły 🙂 To są miłe wspomnienia.

Po skorzystaniu przez kota z kuwety nie czułam zapachu moczu, a to również ważne.

Zalety żwirku słomianego

Żwirek ma kolor ciemny i nie przykleja się do łapek ani do futra. Szczególnie istotne będzie to przy kotach, które mają dłuższe futro i moga żwirek roznosić po mieszkaniu.

“Kocia produkcja” na tle ciemnej barwy żwirku nie jest tak bardzo widoczna, ale to również zaleta, bo na wystawie, gdy na chwilkę się zostawi kota to każde zanieczyszczenie kuwety wygląda bardzo nieestetycznie.

Po wystawie żwirek słomiany dostały kocięta – również został on przyjęty entuzjastycznie. Koty w ogóle traktują ten żwirek bardzo naturalnie, nie jak sztuczne podłoże, bez problemu w nim zagrzebują odchody.

Żwirek bardzo szybko neutralizuje zapachy.

Olbrzymią zaletą żwirku jest waga. Przy pakowaniu na wystawę wybraliśmy właśnie ten żwirek, gdyż mając świadomość zabrania wielu rzeczy ze sobą każdy dodatkowy kilogram się liczył.

mde

Wady

Żwirek nie zbryla się, co niektórym właścicielom kotów może nie za bardzo odpowiadać. Ja osobiście nie widzę problemu. Codziennie i tak wymieniam całą kuwetę u kociąt i taki żwirek stosuję tylko u kociąt. Nie wiem jednak jak z jego ekonomicznością u kotów dorosłych.

Zero Waste

Przy hodowlach zwierząt powinniśmy coraz bardziej świadomie wybierać produkty. Wybierać je nie tylko ze względu na naszych podopiecznych ale również na środowisko. I tak jeśli chodzi o żwirek słomiany to jest on całkowicie biodegradowalny, może być kompostowany i używany do nawożenia. Żwirek ten można również wrzucać do toalety.

Co pisze producent?

Dlaczego podłoża Velti:

  • produkt Polski
  • brak bakterii, grzybów i pleśni
  • wykonany w 100% ze słomy, bez jakichkolwiek dodatków i spoiw
  • pochłania ciecze do 400% swojej objętości, bardzo dobrze neutralizuje zapach
  • w niewielkich ilościach można usuwać drogą sanitarną
  • zużytą ściółkę można z powodzeniem kompostować lub użyć jako naturalny nawóz
  • niska pylistość, w procesie produkcji ściółka jest kilkukrotnie odpylana
  • nie zbryla się, można wymieniać miejscowo

Dziękujemy firmie Velti za możliwość testowania żwirku i zapraszamy na stronę http://www.velti.pl/ do zapoznania się z innymi produktami tej firmy

Zachęcamy do zakupów dla kota w sklepie internetowym Zooplus.

Z naszym zaproszeniem https://www.zooplus.pl/invitations/Maria.Brzeska/1 otrzymacie Państwo kupon powitalny na 10%

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.