Czym jest plan hodowlany i dlaczego jest ważny?

  • Reading time:7 mins read

Dla większości osób hodowla czy to psów czy kotów to zwykłe rozmnażanie zwierząt posiadających rodowód

I oczywiście – takie przypadki zdarzają się wcale nierzadko. Prawdziwi jednak hodowcy opierają się na PLANIE HODOWLANYM, czyli tak jakby pomyśle na hodowlę, na tym co chcieliby osiągnąć mając takie właśnie koty w hodowli.

 

Dobry hodowca powinien rozpocząć od znajomości specyfiki danej rasy, podstaw genetyki, fizjologii i weterynarii. To oczywiście dopiero początek, ale stanowi to bardzo ważne podstawy, by być przygotowanym do hodowli rasowych kotów.

Głównym celem każdej hodowli powinno być przede wszystkim otrzymanie ZDROWEJ LINII kotów. Tak więc najważniejsze powinny być regularne szczepienia i badania na choroby genetyczne. W przypadku naszej rasy czyli kotów egzotycznych jest to PKD czyli wielotorbielowatość nazywana też zespołem policystycznych nerek. Badanie na tę chorobę jest proste. Próbkę można pobrać z krwi albo za pomocą wymazu z policzka. 

W przypadku naszych kotek hodowlanych WSZYSTKIE kotki mają przeprowadzone takie badania i nie niosą tego genu.

 

Hodowca w hodowli stawia na różne cechy. Jedni stawiają na długość futra, inni na wielość i kolor oka, jeszcze inni na wielkość głowy czy ucha. Każda też linia kotów niesie inne cechy i dopiero mieszanie tych linii przynosi pożądane efekt. Uzyskanie kilku pokoleń kotów o określonym zestawie cech to właśnie jest linia hodowlana.

Oczywiście stworzenie linii hodowlanej jest nie lada wyzwaniem, stąd niewiele hodowli może się tym poszczycić. Nazwy jednak hodowli są rozpoznawalne wraz z cechami, jakie niosą ich koty.

Hodowla to proces na wiele,, wiele lat. To często nie tylko pasmo wielkich sukcesów hodowlanych. To niekiedy wielki smutek: śmierć kotów w hodowli, choroby… Trzeba być bardzo odpornym i mieć silną psychikę.

Hodowli nie da się też prowadzić i cokolwiek w hodowli osiągnąć, tym samym podnosząc jakość rasy, rozmnażając te same koty przez 10 lat. Każdy szanujący się hodowca zmienia koty w hodowli, zmienia pokolenia. Jeśli tego nie ma to hodowla staje się tylko przechowalnią kolejnych starzejących się kotów.  

Oczywiście hodowla to nie rozmnażanie kotów. To bardzo świadomy, celowy dobór zwierząt do rozrodu. Bardzo świadomie wybieramy zwierzęta, które kojarzymy. Planujemy nawet datę! Ważne jest też wychowywanie kociąt, bo przecież nie tylko ważny jest ich wygląd. Kto chciałby dzikiego kota, nawet do hodowli, który gryzłby i drapał, nawet gdyby był najpiękniejszy na świecie?

 

Na początek doświadczenie

Jeśli chcemy się czegokolwiek nauczyć w zyciu to szukamy nauczyciela. W hodowli kotów jest podobnie. Tu szukamy mentora. Czyli osoby, która ma wiedzę o hodowaniu kotów, podzieli się nią i tak jakby poprowadzi nas za rękę. Najlepiej, gdy mentor będzie hodowcą tej samej rasy. 

Doświadczenie to także udział w wystawach, szkoleniach, seminariach. 

Doświadczenie to udział w grupach, forach – zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi.

To wszystko da solidne podstawy na stworzenie planu hodowlanego pomysłu na to co chesz hodować, jaką rasę, co chcesz osiągnąć, jakie koty wybrać.

 

 

Typy hodowców

Handlarze

Hodują koty dla pieniędzy. Najważniejsze są względy ekonomiczne, ale próbują hodować zdrowy, pełnowartościowy towar.

Domowi

Dzielą się na dwa typy:
– Takich, którzy kochają swoje koty i uważają je za tak cudowne, że po prostu chcą mieć więcej takich samych cudownych kotków.
– Takich, którzy chcą mieć “zakład” z kociakami. Niektórzy z nich mają mioty od czasu do czasu w celu dorobienia sobie kilku złotych. Niektórzy nawet myślą, że będą w stanie zarobić na tym większe pieniądze.

Producenci

Charakteryzują się masową produkcją kotów, w celu zapewnienia odpowiedniej podaży artykułów. Celem “producentów” jest maksymalizacja zysku poprzez jak najmniejsze nakłady.

Hobbiści

Czasem nazywani także etycznymi i odpowiedzialnymi hodowcami. Skupiają się na jednej, wybranej rasie poświęcając jej cały wysiłek i wiedzę. Tacy hodowcy koncentrują się nie tylko na zdrowiu kotów ale i na ich typie. Hodowcy Ci, przed dopuszczeniem jakiegokolwiek kojarzenia, studiują rodowody swoich kotów i robią im testy na wszystkie możliwe choroby. Poświęcają również dużo energii na znalezienie jak najlepszych domów dla swoich kociaków.

 

Typy hodowli

Przypadkowa
Hodowanie bez nadzoru. Koty żyją „zgodnie z naturą” i w większości przypadków same decydują o tym kiedy i z kim będzie kolejny miot …

Selekcyjna
Koty są krzyżowane wg przemyślanego schematu i w celu jak największego zbliżenia się do standardu rasy.

Systemy hodowlane

Inbreedinig

Wyróżniamy dwa typy chowu wsobnego:
– Closebreeding: kojarzenie dwóch kotów blisko spokrewnionych (matka/syn; córka/ojciec; siostra/brat)
– Linebreeding: kojarzenie kotów w dalszym stopniu pokrewieństwa ukierunkowane na utrzymanie cech pochodzących od najwartościowszych przodków.

Outcrossing
Kojarzenie dwóch kotów nie spokrewnionych bliżej niż w 4 pokoleniu.

Crossbreeding
Kojarzenie dwóch kotów różnych ras. Bez komentarza …

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.