Nasza hodowla należy do Polskiego Związku Felinologicznego, który działa pod auspicjami WCF (World Cat Federation). Dzięki temu mamy możliwość pokazywania kotów z naszej hodowli, a także zdobywania tytułów, które dokumentują to, że nasze koty są najlepsze w poszczególnych kategoriach.
W dniach 15-16 grudnia 2018 roku w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Wystawa kotów i była to jednocześnie pierwsza wystawa, w której uczestniczyłam, a także pokazywałam Catrionę i Keiti.
Przygotowanie kota do wystawy nie rozpoczyna się kilka dni wcześniej jak myślą niektórzy i nie wystarczy wykąpanie go czy też dobre wyczesanie. To długotrwały proces dobrego odżywiania, socjalizacji, by kot dobrze wystawę zniósł i nie bał się na stoliku sędziowskim. Gdy pokazujemy kocura ważne jest, by ten zniósł odpowiednie sprawdzanie przez sędziego. Naszym egzotykom dokładnie ogląda sie oczy, głowę i uszy, a także ogon. To bowiem podstawowe cechy, które należą do tak zwanego standardu rasy.
Jak pisałam przed wystawa szykujemy kota. W Polsce koty przed wystawą muszą być zaszczepione, co wykazujemy na kontroli weterynaryjnej przed wejściem na wystawę. Do tego każdy z wystawianych kotów musi miec odpowiednie zaświadczenie od weterynarza, że kot jest zdrowy. Koty muszą mieć także przycięte pazurki, posiadać identyfikację (CZIP).
Pierwszego dnia od organizatorów dostajemy kopertę, w której znajdują się:
- katalog wystawy: jest to spis wszystkich kotów wszystkich ras biorących udział w wystawie
- numery startowe: jednej do przypięcia do klatek wystawowych, drugie do przyczepienia do ubrania (służą do identyfikacji kota)
- z katalogiem kotów biorących udział w wystawie, numerkami oraz znaczek, który pozwoli nam na swobodne poruszanie się przy wejściu i wyjściu z hali. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie danych zawartych w katalogu, tzn.: imię kota, płeć, datę urodzenia, kolor, klasę wystawową. Jeśli nastąpiła jakaś pomyłka, trzeba zgłosić to do sekretariatu przed rozpoczęciem wystawy.
Mamy pięć klas wystawowych:
- Klasa kotów hodowlanych
- Klasa kotów kastratów
- Klasa Młodzieży – wiek 3-6 miesięcy i 6-10 miesięcy
- Klasa weteranów – wiek kotów > 8 lat
Obie nasze dziewczynki brały udział w wystawie w klasie kotów hodowlanych – każda z nich miała skończone 10 miesięcy.
Przed rozpoczęciem oceny wykaz kotów jest wywieszany przy stolikach sędziów. Ważne jest więc sprawdzenie kto ocenia nasze koty i kiedy musimy je przygotować. To również czas dla nas na ostatnie chwile na wyczesanie kota, przetarcie oczu itp.
Ocena odbywa się na stoliku sędziego. Podczas wystawy w Warszawie sędziów było 5: Nadezhda Pilatova, Belarus (AB WCF), Tatyana Tarasenko, Belarus (AB WCF), Eleonora Ruggiero, Italy (AB WCF), Jurgen Trautmann, Germany (AB WCF), Tomas Balchiunas, Lithuania (AB WCF).
Sędzia ogląda kota i swoje uwagi o jego dobrych i złych cechach wpisuje do karty ocen (certyfikatu). Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję oraz wpisuje ocenę i ewentualną nominację do Best In Show. Co najważniejsze- ocena sędziego jest NIEPODWAŻALNA i nie podlega dyskusji. Nasza Catriona otrzymała nominację do Best in Show od jednego sędziego!
Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem.
Po nominacjach następuje przerwa (około godziny), podczas której sędziowie udają się na obiad. Po niej odbywa się finał czyli Best In Show. Podczas wystawy w Warszawie w danej kategorii konkurowały ze sobą koty różnych ras. Niestety nam się tym razem nie udało. Ale to przecież pierwsza wystawa dziewczynek, więc nominacja do BIS to wielkie wyróżnienie i sukces hodowlany!