Pozostałe uczulające białka to:

  • Fel d 2 – albumina surowicy kota; odpowiada za 4-23% przypadków;
  • Fel d 3 – cystatyna; wywołuje uczulenie u około 10% osób;
  • Fel d 4 – lipokalina; około 63% osób może być uczulonych właśnie na to białko;
  • Fel d 5 – immunoglobulina A; 38% pacjentów wykazuje alergię na to białko;
  • Fel d 6 – immunoglobulina M; wykazuje reakcję krzyżową z Fel d 5;
  • Fel d 7 – odpowiada za 52-57% przypadków;
  • Fel d 8 – latherin-like protein.

Osoby wykazujące alergię na kota mogą także reagować objawami uczulenia na inne zwierzęta z rodziny kotowatych, np. na pumy, oceloty, lamparty, tygrysy syberyjskie, lwy.

Opowiedz mi o głównym kocie alergen Fel d 1 i dlaczego jest to ważne?

Wszystkie koty wytwarzają koci alergen Fel d 1, główny składnik kociej alergii, niezależnie od rasy, wieku, długości sierści, płci czy masy ciała, ale na różnym poziomie. Oznacza to, że nie wszystkie koty są jednakowo uczulające. Nie ma jednak kotów hipoalergicznych (nie wywołujących alergii), mimo że próbowano je hodować. Niekastrowane samce kota produkują więcej Fel d 1 niż samice, podczas gdy wykastrowane samce produkują podobne poziomy do samic.

Często uważa się, że sama sierść kota jest alergenem, ale to właśnie to, co znajduje się na sierści, białko Fel d 1 wytwarzane w pysku i skórze kota, jest głównym alergenem. Kot rozprowadza go po włosach podczas procesu pielęgnacji, gdy sam się liże, a następnie dostaje się do środowiska wewnętrznego, a zrzucając go, dostaje się na meble i ściany.

Fel d 1 jest bardzo lepki, lekki i łatwo unosi się w powietrzu. Ma bardzo małą strukturę białkową, która może łatwo dostać się głęboko do dróg oddechowych płuc, powodując problemy, które mogą zaostrzyć astmę u uczulonych osób. Ponieważ jest tak lepki, przyczepia się do włosów i ubrania i dostaje się w miejsca, których byś nie podejrzewał, nawet za kaloryferami i listwami przypodłogowymi. Może trwać wiele miesięcy, zanim się załamie, co sprawia, że ​​należy się go pozbyć. Często jest transportowany z domu na ubraniach.

Progi alergii na koty

Sama sierść kota może również działać jako nośnik innych alergenów przenoszonych drogą powietrzną: pyłków, roztoczy kurzu domowego i pleśni, które mogą wywoływać objawy alergiczne u osób z katarem siennym, astmą lub egzemą.

Niektórzy ludzie mają wielokrotne alergie i nierzadko zdarza się, że ktoś jest uczulony na inne zwierzęta, roztocza kurzu domowego, pyłki itp. Może to spowodować bardzo ciężką pracę układu odpornościowego i przekroczenie progu reaktywności. U osób z wieloma alergiami najlepszym sposobem na złagodzenie objawów jest zmniejszenie całkowitego „obciążenia alergenami” (ilości alergenów, na które narażona jest osoba z alergią).

Sam naskórek kota może być również wyzwalaczem alergii w tych stanach alergicznych. Alergia na kota jest również czynnikiem ryzyka rozwoju alergicznego nieżytu nosa lub astmy.

Alergeny zwierząt domowych można znaleźć w szkołach i miejscach publicznych, gdzie zostały przeniesione na ubrania i buty od właścicieli zwierząt domowych. Narażenie na alergen kota w szkołach może zaostrzyć objawy u dzieci z astmą i alergią na kota. Alergeny kota są szczególnie trwałe i mogą pozostawać w domach przez co najmniej sześć miesięcy, a prawdopodobnie dłużej po tym, jak kota już nie ma.