Oszustwa na kociaka – SCAM

  • Reading time:7 mins read

Niestety, dziś kociak znaleziony w sieci może być oszustwem. Jeśli szukasz nowego futrzastego członka rodziny, oto kilka czerwonych flag, które mogą pomóc Ci uniknąć oszustwa.

Strony internetowe

Większość hodowców ma stronę internetową, ale nie wszyscy. Brak strony internetowej niekoniecznie jest problemem i wskazuje na to, że mamy do czynienia z przekrętem. Dużym problemem może być strona internetowa wypełniona zdjęciami kociąt dostępnych do kupna. Większość hodowców nie ma dużej liczby kociąt dostępnych w danym momencie. W rzeczywistości u większości renomowanych hodowców będziesz musiał poczekać na kociaka. Często ci, którzy mają dużą liczbę kociąt na sprzedaż, kradną zdjęcia kociąt od renomowanych hodowców. Z kolei ci, którzy mają wiele dostępnych kociąt raczej nie są renomowanymi hodowlami a zwykłymi rozmnażaczami.

Na stronie powinny być zdjęcia dorosłych kotów, zdjęcia hodowli, w której mieszkają kocięta i koty. Powinny byc również tytuły dorosłych kotów, zdobyte na wystawach.

Powinny tam również znaleźć się dane kontaktowe hodowcy.

Ogłoszenia

Każde stowarzyszenie będzie miało listę hodowców według rasy. Na przykład, możesz zajrzeć na PZF .

Istnieją również inne miejsca, np. na facebooku, gdzie hodowcy mogą pokazywać swoje kocięta lub też swoje dorosłe koty do adopcji . Strona powinna zawierać solidne informacje dotyczące hodowcy oraz kociąt.

Współpraca z hodowcą

Gdy zdecydujesz się skontaktować z hodowcą, powinien on niezwłocznie oddzwonić lub wysłać e-mail. Pamiętaj, że w weekendy wielu hodowców jest na wystawach kotów, więc kontakt może nastąpić nieco później.

Hodowca powinien chętnie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Jeśli hodowca jest zirytowany lub nie jest w stanie udzielić Ci odpowiedzi, szukaj dalej. Hodowcy o dobrej reputacji chętnie pomogą Ci się wyedukować i udzielą Ci poleceń, jeśli nie spodziewają się kociąt w najbliższej przyszłości. Żadne pytanie nie jest zbyt głupie, aby je zadać, a hodowca powinien sprawić, że poczujesz się komfortowo, zadając je.

Wielu hodowców może nie zaprosić Cię od razu do swojego domu ze względu na aktualnie posiadany miot, ale powinni być w stanie zapewnić zdjęcia, a nawet spotkania Zoom. Częste aktualizacje dotyczące kociąt za pośrednictwem zdjęć i innych mediów powinny być łatwo dostępne.

Jeśli nie są one dostępne, jest to poważny sygnał ostrzegawczy.

Depozyty

Oszustwa są bardziej prawdopodobne, gdy wymagane są DUŻE, bezzwrotne depozyty . Rozsądny, niewielki depozyt może być wymagany do zarezerwowania kociaka. Większość hodowców ma warunki, na podstawie których zwrócą depozyt. ZAPYTAJ.

O co pytać?

Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie kociaka, zapytaj o badania zdrowotne specyficzne dla danej rasy. Dowiedz się, jakie genetyczne problemy zdrowotne może mieć rasa, której szukasz, i zapytaj o badania.

Zapytaj, jakie szczepienia miał kociak. Większość hodowców pozwala kociakom opuścić hodowlę między 12 a 16 tygodniem, w zależności od rasy. Czy kociak został odrobaczony? Czy kociak został sprawdzony przez weterynarza?

Kocięta, które opuszczają hodowlę bardzo wcześnie, są czerwoną flagą. Nie leży w najlepszym interesie kociaka ani kupującego zabieranie młodych kociąt ich matkom. Oszustwem są kocięta sprzedawane w wieku od 6 do 8 tygodni.

Zapytaj o gwarancje zdrowotne. Żaden hodowca nie może w 100% zagwarantować zdrowia kociaka, ale jeśli zdarzy się coś niefortunnego, jak hodowca sobie z tym poradzi? Czy poprzez zwrot pieniędzy, czy wymianę, czy w inny sposób?? Jak jest to opisane w umowie?

Dzień przyjazdu do domu

Jeśli to możliwe, kociaka należy odebrać osobiście. Chcesz mieć pewność, że otrzymujesz zdrowego kociaka z czystymi oczami i uszami, o dobrej wadze, bez braków futra i zdrowego. Zaufaj swojej intuicji. Jeśli kociak wydaje się chory, nie dokonuj zakupu, bez względu na to, jak bardzo go kochasz w danym momencie. Albo odpuść, albo poczekaj, aż kociak będzie zdrowy.

Hodowca powinien dostarczyć Ci umowę, dokumenty rejestracyjne, numer mikroczipa i jego ewentualną rejestrację, pisemne instrukcje dotyczące karmy i informacje dotyczące ewentualnej opieki weterynaryjnej. Zapytaj z wyprzedzeniem, czy wszystko to zostanie zapewnione.

Podsumowanie

Aby uniknąć oszustw:

  • Aby znaleźć hodowców, korzystaj z renomowanych list lub odwiedź wystawę kotów.
  • Sprawdź stronę internetową hodowcy.
  • Nie oczekuj, że kociak będzie gotowy do odbioru od razu, to nie sklep z kotami.
  • Zwróć uwagę na wymagany depozyt.
  • Poproś o zdjęcia i aktualności.
  • Pożądane są filmy, wizyty w hodowli i odwiedziny kociąt za pośrednictwem Zoom i innych mediów.
  • Zadawaj pytania. Jeżeli hodowca nie jest przyjazny i otwarty na Twoje pytania, szukaj dalej.
  • Zapytaj o kwestie zdrowotne charakterystyczne dla danej rasy.
  • Przed zakupem zapytaj o szczepienia, odrobaczanie itp.
  •  A co najważniejsze, jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby mogło być prawdą, UCIEKAJ.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.