Kąpiel kota – obalamy mity

  • Reading time:13 mins read

Wielokrotnie spotkaliśmy się z mitem, że kota nie należy kąpać. Nasze koty kąpane są regularnie. Po pierwsze dlatego, że są to koty rasowe, poprawnie zsocjalizowane, pryzzwyczjone do zabiegów pielegnacyjnych, w tym do kąpieli. Po drugie zaś większość z nich regularnie uczestniczy w wystawach.

Czy koty naprawdę potrzebują kąpieli?

W większości przypadków nie, naprawdę nie musisz kąpać kota. Koty doskonale dbają o czystość, a ich sierść i skóra pokryta jest naturalnymi olejkami, których nie chcesz zmywać.

Ale nie wszystkie sytuacje są takie same! Są momenty, gdy kąpiel kota może być pomocna lub nawet konieczna.

  • Gdy koty są starsze lub mają ograniczenia fizyczne, mogą mieć trudności z samodzielnym czyszczeniem sierści.
  • Niektóre rasy długowłose, np. persy i ragdolle, mogą wymagać kąpieli, aby zapobiec skołtunieniu się sierści.
  • Koty z problemami skóry mogą potrzebować kąpieli w celu jej pielęgnacji.
  • Jeśli sierść kota zostanie zabrudzona substancją szkodliwą – należy go wykąpać, aby ze względów bezpieczeństwa usunąć wszelkie pozostałości z jego sierści.
  • Jeśli u kota na sierści pojawią się pasożyty (np. pchły, kleszcze, roztocza lub wszy), kąpiel — i leczenie — mogą pomóc zapobiec podrażnieniom, infekcjom i chorobom.
  • Mogą zdarzyć się incydenty związane z kuwetą lub inne sytuacje, które będą wymagały kąpieli lub umycia części sierści kota.
  • Kąpiel może być też częścią procedury związanej z pielęgnacją rany, co może być zalecone przez lekarza weterynarii

Nawet jeśli Twój kot potrzebuje kąpieli, ważne jest, aby pamiętać, że zapach kota jest niezwykle ważny. Kąpiel nie tylko go osłabia, ale może nawet przyćmić zapachem produktów do kąpieli, których używasz (co może być stresujące dla Twojego kota).

Przyzwyczajanie kota do kąpieli

Niektóre koty lubią wodę. Ale większość woli unikać zamoczenia. Jeśli twój kot czuje się dobrze w wodzie, możesz uważać się za szczęściarza. Stopniowe przyzwyczajanie go do kąpieli to wciąż dobry pomysł.

Jeśli twój kot nie lubi wody, masz trochę więcej pracy do wykonania przed jego pierwszą prawdziwą kąpielą. Ważne jest, aby pamiętać, że to nie jest normalne dla twojego kota. W rzeczywistości są one instynktownie zaprogramowane, aby nie robić tego, co zamierzasz od nich wymagać. Więc proszę bądź cierpliwy i wyrozumiały.

Pamiętaj, że każdy kot musi wewnętrznie potwierdzić, że to co się dzieje z nim jest bezpieczne. Jeśli tak się stanie – cały proces kąpieli będzie o wiele łatwiejszy.

Zanim wykąpiesz kota

  • Przytnij kotu pazury, aby miał większą stabilność w wannie lub umywalce i nie mógł Cię tak łatwo zadrapać.
  • Wyszczotkuj sierść kota, aby usunąć zanieczyszczenia i luźne futro.
  • Przygotuj wszystkie kosmetyki obok wanny lub umywalki.
  • Przed włożeniem kota do wody należy ją podgrzać.
  • Podkręć pokrętło „cierpliwości”.

Kroki kąpieli kota 

Poniższe kroki przeprowadzą Cię przez proces przyzwyczajania kota do kąpieli. Może potrwać kilka sesji, zanim Twój kot poczuje się komfortowo.

  • Nie próbuj przejść od strachu przed wodą do pełnej kąpieli w ciągu jednego dnia. Spróbuj minutę lub dwie i stopniowo przejdź do prawdziwej kąpieli.
  • Kiedy wprowadzasz kota do wody, rób małe kroki i pozwól mu odejść, kiedy będzie chciał. Zalezy nam, aby doświadczenie było pozytywne, aby kot nie uciekał. Kiedy dojdziesz do etapu mycia szamponem, kot powinien chcieć zostać w wannie.
  • A co najważniejsze – nagradzaj, nagradzaj, nagradzaj na każdym kroku!

Krok 1: Rozważ rozpoczęcie od dużej miski lub zlewu z odrobiną wody. Daj kotu powód do badania i pluskania się, wrzucając do środka zabawki.

Możesz nawet kupić mechaniczne zabawki w kształcie rybek, które pływają dookoła . Miej pod ręką smakołyki, aby nagrodzić kota za zabawę w wodzie. Już teraz budujesz pozytywne skojarzenia z byciem mokrym.

Krok 2: Następnie napełnij wannę bardzo małą ilością letniej wody. Dobrze położyć matę na dnie w części wanny, by kot miał suche miejsce do stania.

Krok 3: Użyj zabawki lub smakołyku, aby zwabić kota do suchej części wanny. Unikaj podnoszenia i wkładania kota do wanny. To odbiera kotu wybór, a ich instynkt będzie podpowiadał kotu, aby od razu wyskoczyć. Jest bardziej prawdopodobne, że zostanie, jeśli zdecyduje się wejść do środka po zabawkę lub smakołyk.

Krok 4: Tak jak w pierwszym kroku, zachęcaj do badania wody i nagradzaj. Używaj zabawek i smakołyków, aby zwabić do wody, jeśli są chętne. Jeśli nie, pracuj w suchej części wanny. 

Krok 5: Bardzo stopniowo zacznij moczyć futro. Zacznij od mokrej ręki, posypując odrobiną wody nogi lub grzbiet. Zwiększaj ilość wody w kilku sesjach, aż będziesz mógł użyć plastikowego kubka, aby polać je wodą. Unikaj głowy, aby mydło lub woda nie dostały się do oczu i uszu. Aby chronić oczy kota, możesz użyć sztucznych łez .

Krok 6: Zanim użyjesz szamponu po raz pierwszy, przyzwyczaj kota do jego obsługi. Gdy kot jest mokry, pocieraj jego ciało dłońmi, tak jak robisz to podczas mycia szamponem.

Krok 7: Kiedy pozwol Ci się opłukać i udawać, że go myjesz szamponem, a będzie chciał zostać w wannie, możesz użyć niewielkiej ilości szamponu. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać, aby uniknąć podrażnienia skóry. Najlepiej jest używać hipoalergicznego szamponu. Wykonaj te same kroki, jeśli używasz odżywki, chociaż istnieją pewne odżywki bez spłukiwania. 

Krok 8: Osusz tak dokładnie, jak to możliwe, ręcznikiem. Większość kotów postrzega wodę na futrze jako obcą substancję i zacznie obsesyjnie się wylizywać, aby się jej pozbyć. Mokra sierść może być również ciężka i zimna. Im będą suchsze, tym lepiej się poczują.

Krok 9: Jeśli chcesz użyć suszarki, musisz przejść przez podobny, bardzo powolny proces odczulania. To kolejne doświadczenie, którego Twój kot nie spodziewa się w codziennym życiu. Upewnij się, że używasz suszarki przeznaczonej dla małych zwierząt lub suszarki do włosów ludzkich ustawionej na najniższe ustawienie ciepła i przepływu powietrza. Regularnie przesuwaj suszarkę po skórze, aby sprawdzić, czy jest chłodna.

Krok 10: Zakończ pozytywnie największą i najlepszą nagrodą. To tutaj ulubiony smakołyk lub wielka sesja zabawy są idealne!

Czesanie kota między kąpielami to świetny czas na sprawdzenie, czy nie ma pcheł, usunięcie nadmiaru sierści i zbudowanie silniejszej więzi poprzez szczotkowanie. Kliknij tutaj, aby uzyskać wskazówki.

A co jeśli nie chcesz kąpać kota?

Możesz pomóc utrzymać kota w czystości bez całej wody. Chyba że kot potrzebuje pełnej kąpieli, skłaniałbym się ku tym opcjom. Są mniej nachalne i nienaturalne dla kota, pozostawiając więcej jego zapachu nienaruszonego.

  • Chusteczki dla zwierząt – szukaj bezpiecznych dla zwierząt, bezzapachowych, hipoalergicznych opcji, takich jak te . I pamiętaj, że to, że coś jest przeznaczone dla kota, nie oznacza, że ​​jest dobre dla kota.
  • Mokra ściereczka – możesz przetrzeć konkretne miejsca lub delikatnie przetrzeć całą sierść, nie obciążając jej i nie dodając zbyt dużo wody.
  • Suchy szampon dla zwierząt – ponownie, jeśli to możliwe, poszukaj naturalnych, bezzapachowych, hipoalergicznych opcji.
  • Dobra szczotka – często usuwanie luźnego futra i zanieczyszczeń to wszystko, czego potrzebuje Twój kot. Mamy rekomendacje dotyczące szczotek dla różnych typów sierści .
  • Nie stosuj produktów przeznaczonych dla ludzi, chyba że zaleci to lekarz weterynarii.

Jak często należy kąpać koty?

Oto kilka czynników, które pomogą Ci ustalić, jak często powinieneś kąpać kota:

  • Czy Twój kot jest raczej kotem wychodzącym czy domowym? 
  • Jaka jest rasa i długość sierści (długa, krótka, bez sierści itp.)
  • Czy Twój kot jest duży i ciężki?
  • Czy Twój kot cierpi na alergie lub choroby skóry?

Kąpiel raz na 4 do 6 tygodni sprawdzi się w przypadku większości kotów, zgodnie z National Cat Groomer’s Institute . Zasadniczo, mądrze jest kąpać kota, gdy jest to konieczne. Jeśli na przykład zauważysz coś śmierdzącego w futrze kota, skorzystaj z okazji, aby go umyć. Kąpiel kota zbyt często może wysuszyć jego skórę, więc kieruj się własnym osądem, aby zdecydować, kiedy nadszedł czas na kąpiel. Zapytaj swojego weterynarza, jak często Twój kot potrzebuje kąpieli, jeśli ma pasozyty skórne, ponieważ może potrzebować częstszego mycia.

Nie bój się kąpieli!

Koty potrzebują kąpieli, a nauczenie kociaka akceptowania okazjonalnych kąpieli pomoże mu zachować spokój w przyszłości. Twój kot prawdopodobnie nauczy się ufać Ci w wannie po kilku powtórzeniach i z pewnością nie będzie mu przeszkadzało, że będzie wyglądał jeszcze czyściej niż wcześniej!

Mit

Koty same dbają o sierść i dzięki temu są czyste. Nie potrzebują kąpieli.

Fakt

Koty wylizują się i dzięki temu czyszczą się z części brudu oraz martwego włosa. Bez regularnych kąpieli nie byłyby w stanie pozbyć się całości łupieżu, splątanego futra i brzydkich zapachów.

Mit

Koty nienawidzą wody i kąpiel jest znęcaniem się nad nimi.

Fakt

Większość kotów nie lubi wody, ale mogą zostać przyzwyczajone do jej tolerowania. Nie powinno sie zmuszac kotów, by przebywały w stresujących warunkach podczas kąpieli.

Mit

Kąpiel szkodzi skórze kota

Fakt

Kąpiel może pomóc kotu, gdy kot ma alergię albo gdy jest po prostu brudny. Kluczowe jest tu użycie odpowiedniego szamponu, który jest przeznaczony dla kotów.

Skomentuj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.