Wszystkie koty są szczególnie wrażliwe na higienę swojej kuwety. Codzienne sprzątanie jest niezbędne i konieczne.
Istnieją różne kuwety oraz żwirki piaski, z których możemy korzystać w zależności od potrzeb.
Rodzaje kuwet
Po pierwsze , kuwety zamknięte są powszechnie używane przez dorosłe koty, ponieważ szybko uczą się przesuwać klapkę, aby do niej wchodzić i wychodzić. Jedną z głównych zalet jest to, klapka zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów w miejscu, w którym się kuweta znajduje. Jednak nie wszystkie koty tolerują takie klapki i trzeba je niekiedy demontować.
Zwykle używamy kuwet otwartych, płaskich zarówno w przypadku kotów dorosłych, jak i nieco mniejszych. Przypominają one tacę i sprzątanie ich jest bardzo szybkie .
Rodzaje żwirku
Istnieje wiele rodzajów żwirku dla kotów, każdy z nich ma swoje właściwości. W zasadzie używamy dwóch typów, ale podobnie jak w przypadku kuwet, wybór tego czy innego rodzaju zależy od możliwości i gustu każdej osoby.
Typ 1 to żwirek zbrylający dla kotów. Dzięki drobnemu uziarnieniu piasek jest miękki dla kocich łapek, chociaż czasami przykleja się do nich odrobina piasku. Jako że jest spoiwem dość skutecznie likwiduje nieprzyjemne zapachy. Zwykle używamy go dla dorosłych kotów, ponieważ maluchy mogą go połknąć. Nie wytwarza pyłu , który mógłby zaszkodzić naszym kotom. Czyszcząc go, zawsze zbierzemy grudki, resztę pozostawiając w idealnym stanie i bez pozostałości . Wadą jest jego waga, zarówno suchy, jak i brudny waży sporo , ale i tak jest to ten, którego najbardziej lubimy używać.
Typ 2 jest wykonany z krzemionki. Jego zaletą jest to, że nie wydziela kurzu. Piasek krzemionkowy w niezwykły sposób pochłania dużą ilość cieczy oraz niepożądane zapachy. Może przyswoić w płynie prawie taką samą ilość swojej masy. W ciągu kilku sekund wchłonie mocz, zapachy i zarazki. Wilgoć wyparuje, a cząsteczki zapachu zostaną kontrolowane. Niezliczone mikropory takiego żwirku szybko wchłaniają wilgoć i zapewniają suchość kuwety Twojego kota. Jeśli chodzi o zapach, nie stanowi to problemu podczas czyszczenia, ale nie powoduje on aglomeracji cieczy , co powoduje, że niewielka część pozostaje na dnie, co powoduje powstawanie silniejszego zapachu niż w przypadku innych rodzajów żwirku. Stosowany jest zarówno przez koty dorosłe jak i kociaki . Podczas czyszczenia nie zawsze udaje się całkowicie usunąć odpady, zwłaszcza płyny. Zabrudzony żwirek waży trochę więcej niż te pochodzenia roślinnego, ale nie za dużo.
Typ 3 to wysokiej jakości ściółka roślinna (drewniana) kotów. Nie zawiera pyłów, które mogłyby powodować problemy dla zdrowia zwierząt. Są one najbardziej odpowiednie dla kociąt, ponieważ znacznie ułatwiają im dostęp. Również w przypadku przypadkowego połknięcia przez kociaka, ponieważ jest to materia organiczna, zwykle nie powoduje to żadnego problemu. Jeśli chodzi o zapach, pochłania dużo, ale nie całkowicie. Szczególnie nadaje się dla kociąt, które zaczynają naukę kuwetowania. Po oczyszczeniu płyny stają się bardziej zbrylone i nie pozostawiają osadów powodujących nieprzyjemny zapach. Po zabrudzeniu waży bardzo niewiele. Ponieważ jest to materia organiczna, można ją poddać recyklingowi i wrzucić do pojemników organicznych.
Nie polecamy zwykłych żwirków z supermarketów, są tańsze i można je wykorzystać w sytuacji awaryjnej, gdy zabraknie nam standardowo używanego żwirku i będziemy np. na wakacjach, ale wytwarzają dużo pyłu i nie są tak skuteczne w walce z nieprzyjemnymi zapachami.