Kotyfikacja

  • Reading time:6 mins read

Kot w domu to jedno.

Najważniejszą sprawą jest takie urządzenie domu, by kot czuł się w nim naprawde dobrze. Tym urządzeniem domu jest kotyfikacja.

Wybór odpowiednich sprzętów takich jak drapaki czy legowiska, a także  ulepszenie domu mogą zapewnić kotom bezpieczeństwo, zdrowy rozsądek i odpowiednie pobudzenie. 

Zacznijmy od tego, że koty to nie psy. Kotom wcale nie zależy na tym, by nas zadowolić. Aby mieć dobre relacje z kotem, musisz pozbyć się swojego ego. Aby żyć z nimi pomyślnie, musisz pójść na kompromis.

Zacznijmy więc od podstaw.

Norka dla kota lub kokon

To normalne, że koty, jak każde zwierzę się boją. Aby poradzić sobie ze strachem ukrywają się w półzamkniętym schronieniu. Tym samym obniżają poziom stresu. 

Jeśli takich obszarów nie mamy w domu – należy je po prostu utworzyć. Może to być określone pomieszczenie lub przestrzeń, w której można ustalić terytorium dla kota.  Takim kokonem dla kota może być wszystko: od papierowej torby, poprzez kartonowe pudełko aż po transporter

Pamiętajmy – kotyfikacja nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zwykle wykorzystujemy to, co mamy już w domu i dokonujemy przeróbek. 

Obserwuj, obserwuj, obserwuj

Zanim dokonasz zmian w swoim domu, zacznij od prostego obserwowania swojego kota.

Tak naprawdę antropomorfizujemy koty znacznie częściej, niż powinniśmy. Aby zrozumieć kota, musisz zrozumieć jego prawdziwą naturę, instynkty i potrzeby. 

Istnieje kilka podstawowych archetypów osobowości: Kot Mojito, który jest towarzyski i pewny swojego terytorium; Kot Wallflower, któremu brakuje takiej pewności siebie i skrada się na peryferiach, aby uniknąć konfrontacji; oraz Kot Napoleon, który znaczy swoje terytorium, znęca się i w inny sposób przyjmuje agresywną postawę.

Wiele kotów to mieszanka tych trzech.

Znaczenie

Oznaczanie ma wiele wspólnego z zapachem. Koty uwielbiają mieszać swoje zapachy z Twoimi.

Ludzie zastanawiają się dlaczego mój kot zawsze przychodzi i siada na moich ubraniach. Odpowiedź jest oczywista – każde ubranie ma na sobie twój zapach. W sypialni koty chętnie przebywają, bo własnie tam zapach człowieka jest najsilniejszy.

Możemy jednak kotu zapewnić źródła zapachów takie jak zabawki, legowiska, koce czy drapaki. Dzięki temu koty będa mogły o te rzeczy się ocierać i tam zostawiać swój zapach. 

Drapaki

Koty lubią drapać różne powierzchnie i pod różnymi kątami. Wypróbuj różne materiały – na przykład karton, dywan, gruby sizal, cieńszy sizal, drewno i korek – i zobacz, co im się podoba. 

Niektóre koty drapią poziomo, pionowo lub pochyło.

Jednym z powodów, dla których Twój kot lubi na przykład drapać Twoją sofę, jest zmieszanie Twojego zapachu z jej zapachem. Ale sofa może być również wykonana z przyjemnego dla kota materiału. Obserwując to, co kot robi zauważysz jaki materiał kot preferuje i jak umieszczony. Lokalizacja ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o drapaki. Jeśli Twój kot ciągle bawi się framugą drzwi w Twojej sypialni, byłbyś głupcem , gdybyś nie dopasował się do tego i nie umieścił w pobliżu drapaka.

Kociostrady 

W wielu domach pojawiły się ostatnio kociotrady. Są to wykonane trasy wspinaczkowe dla kotów na ścianie. Aby dobrze stymulować kota, właściciele budują więcej niż jedną ścieżkę, dodając kilka rodzajów półek. Ważne jest, by kociostady pokryte były antypoślizgowym materiałem. Dobrze też dołączyć kryjówki, kosze i legowiska. 

Ogólnie rzecz biorąc, właściciele kotów bardzo często zapominają, że powinni zrobić coś więcej z przestrzenią pionową. Twierdzą, że ich koty nie potrzebują się wspinać, chętnie są kotami poruszającymi się jedynie po podłodze.

Koty lubią przestrzeń pionową, lubią patrzeć na przestrzeń z dużej wysokości.

Łączenie projektu dla człowieka i kota

Ostatecznym celem kotyfikacji domu powinno być stworzenie przestrzeni, która będzie sprawiać przyjemność zarówno Tobie, jak i Twojemu zwierzakowi. Kluczem jest zastanowienie się, jak zintegrować życie kota ze swoim własnym.  

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.