Nasza hodowla a zero waste i ekologia

  • Reading time:5 mins read

Czym jest ZERO WASTE?

Zero waste  to w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Coraz więcej osób zauważa, że nasze środowisko jest bardzo zanieczyszczone, że drobinki plastiku są obecne nawet w powietrzu.

Symbolem stylu zycia “zero waste” jest między innymi używanie materiałowej siatki na zakupy.

Na czym polega zero waste?

Refuse (odmawiaj)

Odmowa wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia, np. ulotek reklamowych, jednorazowych plastikowych opakowań

Reduce (ograniczaj)

Unikanie generowania odpadów; zmniejszenie ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, zbędnych rzeczy oraz towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych czy o niskiej jakości, które szybko stają się śmieciami.

Reuse (wykorzystaj ponownie)

Ponowne wykorzystanie produktów, które ma się już w posiadaniu. Gdy w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, można je wykorzystać do nowej funkcji. Przykładem działania według tej zasady jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazon lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym

Recycle (recyklinguj)

Segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu.

Rot (kompostuj)

Kompostowanie i nabywanie takich produktów, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie.

Kot a ślad węglowy

Każdy z nas pozostawia tzw. ślad węglowy (czyli to, co konsumujemy przyczynia się do emisji określonej ilości gazów cieplarnianych).

To dotyczy również naszych kotów.

Te koty mają oczywiście wpływ na środowisko. I tak: ślad ekologiczny kota to 0,15 ha/rok. To znaczy, że kot zanieczyszcza 0,15 ha na rok!!!

Ograniczyć wpływ kota na środowisko naturalne

Wybór odpowiedniego żwirku

Przeciętnie kot zużywa rocznie ok 35 kg żwirku!

I ta ilość mnie przeraziła!

Większość żwirków, które używamy w hodowlach nie nadaje się recyklingu i nie jest biodegradowalna. Gdy rozmawiam z innymi hodowcami to coraz częściej słyszę, że przechodzą na żwirek silikonowy albo używają podobnie jak ja – bentonitowy.

Tymczasem by mniej zanieczyszczać środowisko dobrze jest używać żwirku naturalnego.

Nalezy jednak pamiętać że żwirku się nie kompostuje.

Zabawki dobrej jakości lub domowej roboty

Na początku sama zauważyłam u siebie przemożną chęć kupowania kotom zabawek, legowisk itp. Tymczasem okazywało się, że koty najchętniej bawiły się zwykłą kulką papieru i do dziś bawią się w domkach kartonowych kupionych rok temu.

Do naszej hodowli staram się wybierać już drapaki kartonowe, zabawki również kartonowe, a nie plastikowe albo drewniane.

Kotom podaję jedzenie w miseczkach szklanych i metalowych, nigdy nie używałam plastikowych.

Pamiętajmy – niektóre przedmioty mogą mieć drugie życie! Ze zużytego legowiska może powstać wspaniała mata węchowa dla kotów.

Zbieranie kup do ekologicznych woreczków

Pisałam Wam kiedyś o Litter Locker – specjalnym koszu do zbierania kup kocich. Kiedyś wydawało mi się to idealne rozwiązanie w przypadku hodowli.

Problem jednak, że generowałam tym samym znaczną ilość plastikowych odpadów. Teraz więc zwracam uwagę na to, z czego sa zrobione plastikowe torebki do sprzątania po kotach.

Kupowanie hurtem

To jest rozwiązanie idealne w przypadku hodowli. Stosuję opakowania większe: puszki 800 gr, gdy kupuje suchą karmę dla jednego kota (Salema) – też kupuje większe opakowania.

Nie kupujmy jednak karm na wagę – karmy sprzedawane na wagę zawierają małą ilość składników odżywczych. Pod wpływem kontaktu z tlenem, wilgocią, temperaturą oprócz jełczenia dochodzi do degradacji witaminy A, tiaminy, kwasu foliowego, witaminy B6, witaminy C, kwasu pantotenowego. Jest to szczególnie niekorzystne w przypadku karm pełnoporcjowych, mających za zadanie pokrycie całkowitego zapotrzebowania na wszystkie składniki pokarmowe. Karma taka przestaje spełniać swoja role, a co więcej naraża żywione nią zwierzęta na niedobory i wynikające z nich problemy zdrowotne.

Wybór odpowiedniej karmy

Niektórzy przestawiają swoje koty na karmę BARF. Ja pozostawiam koty na puszkach, podając im od czasu do czasu mięso. KARMA to również ekologia, odpowiedni wybór.

Wybór kosmetyków

Tu również jest ważny wybór. Kosmetyki powinny być produkowane tak, by nie szkodziły zwierzętom, zawierały jak najmniej “chemii”. Jeśli zwracamy uwagę jakie kosmetyki wybieramy dla siebie – powinniśmy również dbać o to, jakich kosmetyków uzywa nasz zwierzak.

Czy więc u nas w hodowli jesteśmy ekologiczni?

To trudne pytanie.

  • Coraz częściej staramy się podawać naturalne, dobre jedzenie.
  • W przypadku kociąt stosujemy naturalny, biodegradowalny żwirek.
  • Praktycznie zrezygnowaliśmy z podkładów jednorazowych na rzecz drybedów, które również wydają się być milsze dla kociąt.
  • Wyprawki przekazujemy w dedykowanych torbach bawełnianych.
  • W hodowli używamy kartonowych drapaków
  • Nie kupujemy niepotrzebnych zabawek, legowisk (z reguły i tak koty wybierają sobie miejsce do spania i nie jest to legowisko)

Źródło:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1795860,1,jak-nasze-zwierzeta-niszcza-srodowisko.read

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.