Jedną z rzeczy, które kupujemy na samym początku dla naszego kotka jest transporter. To w nim nasz kociak podróżować będzie choćby na niezbędne wizyty do weterynarza.
Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów transporterów. Jaki więc powinniśmy wybrać? Czym się kierować przy wyborze?
Czy transporter jest potrzebny?
No właśnie… Ostatnio zobaczyłam zdjęcie kota wpiętego w szelki i jadącego autem. Wiele kotów podróżuje nawet w ogóle niezapiętych w szelki. A przecież o swoje bezpieczeństwo dbamy. Do tego my, jako ludzie jesteśmy zobowiązani do zapinania pasów. Dlaczego więc nie dbamy o bezpieczeństwo zwierzaków, które przewozimy w aucie?
Solidny transporter jest więc niezbędny do bezpiecznego przewozu kota. Jest to gwarancja, że kot nei wskoczy pod pedały i nie doprowadzi do wypadku.
Podobnie niosąc kota – bezpiecznie jest go nieść w transporterze. Kontrolujemy wtedy w pełni jego zachowanie i unikamy tego, że nam ucieknie..
Jaki transporter dla kota kupić?
Transporter dobieramy do zachowania i rozmiaru kota. Chodzi w końcu o jego komfort. U nas w hodowli mamy dwa transportery: jeden mniejszy, drugi większy. W mniejszym przenosimy: Yvette, Kamę, Kasię i Anię, w większym Salemka albo którąś z kotek, gdy ma miot (wtedy jest zabierana z miotem).
Rozmiar transportera
Transporter nie może być za mały. Niektóre koty bardzo nie lubią siedzieć w transporterze, więc nie dość, ze będą się czuły klaustrofobicznie to dodatkowo będzie im zwyczajnie ciasno. Jeśli mamy nieco większy transporter można dołożyć zabawkę by kot poczuł się lepiej.
To kluczowa kwestia. Transporter nie może być za mały. Kot nie dość, że będzie przytłoczony samym przebywaniem w kontenerze, a jeżeli będzie on za mały to kot może czuć się jeszcze gorzej. W drugą stronę raczej działa to na korzyść. Jeżeli będzie na tyle dużo miejsca, możemy wrzucić nawet coś miękkiego, co umili kotu czas przebywania w transporterze.
Na rynku dostępne są następujące transportery pod względem wielkości:
- dla kota o wadze do 5 kg
- dla kotów większych (np. norweskie leśne, syberyjskie)
- transportery dla dwóch kotów
Drzwiczki, oraz klapy
Drzwiczki od transportera musza być solidne i dobrze się zamykać. Łapki kotów sa przecież bardzo zwinne i potrafią otworzyć wiele wejść 😉
Dlatego wybierając transporter zwróćmy uwagę na to, czy kot nie otworzy drzwiczek, a także czy my sami nie otworzymy ich przez przypadek i nie wypuścimy kota.
Ciekawym rozwiązaniem jest górna klapa w transporterze – umożliwia to “dostanie się” do kota u weterynarza. To dobre rozwiązanie w przypadku kotów, które takich wizyt nie lubią i się ich boją.
Jak przyzwyczaić kota do transportera?
W naszej hodowli nie ma problemu z namówieniem zwierzaków, by weszły do transportera. Co więcej, zdarzają się sytuacje, gdy do transportera wchodzi nie ten kot, który powinien 😉
Ale nie zawsze tak jest. Trzeba więc przyzwyczajać powoli kota do transportera. Postawić transporter tak, by kot miał do niego dostęp. Włożyć ulubiony kocyk z nadzieją, że kot zechce wejść i zaakceptować…
Transporter dla kota – rodzaje
Wiklinowe kosze dla kotów
Bardzo ładne, ale … mało przydatne:
- niewygodne do noszenia (kształt, waga)
- przewiewne
- przeciekają
- trudno ocieplić w zimie
- trudne do czyszczenia
Torby dla kotów
Również niezbyt praktyczne:
- mało sztywne
- trudno ocieplić zimą
- problemy z zamkami (sama byłam świadkiem, gdy kot koleżanki otworzył taką torbę podczas jazdy samochodem)
Plastikowe kontenery dla kotów
Według mnie najlepsze:
- sztywne
- łatwo je ocieplić
- łatwo dają się czyścić
- łatwo przypiąć pasami
- większość jest stosunkowo lekka