Przewóz kota – pociąg, samolot

Coraz więcej hodowców sprzedaje koty za granicę.

To dobrze, że nasze polskie koty zauważane są za granicą i tam doceniane.

 

Jak je jednak przewieźć?

 

Przewóz kota PKP Intercity, Przewozami regionalnymi

W pociągach jak najbardziej dopuszczalny jest przewóz małych zwierząt, w tym kotów. Zwierzę takie jest przewożone bezpłatnie, w specjalnym kontenerze (przeniosce), o ile nie jest uciążliwe dla innych pasażerów.

Zwierzęta nie mogą przebywać:

 • w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące;
 • na miejscu do siedzenia;
 • na łóżku w wagonie WL;
 • na miejscu do leżenia w wagonie Bc.

Przewóz kota samolotem w kabinie pasażerskiej

Ryanair Przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, podróżujących z osobami niewidomymi.
WizzAir Linie lotnicze nie umożliwiają przewozu zwierząt za wyjątkiem psów przewodników, które podróżują z osobami niewidomymi.
LOT Istnieje możliwość przewozu psa, kota lub tchórzofretki. W zależności od wagi i wielkości zwierzęcia – będzie ono umieszczone razem z pasażerem na pokładzie lub w luku bagażowym. W przypadku lotów do Wielkiej Brytanii, przewóz zwierząt odbywa się wyłącznie drogą cargo.
Lufthansa W zależności od wielkości psa lub kota może on zostać przewieziony na pokładzie lub w luku bagażowym. Przewoźnik stosuje specjalne wymagania w przypadku przewozu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych. Przewoźnik nie przewozi kotów rasy perskiej i egzotycznej
easyJet Przewoźnik nie zezwala na przewóz zwierząt za wyjątkiem psów przewodników oraz psów towarzyszących.
SAS Przewóz zwierząt takich jak psy, koty, ptaki domowe i inne zwierzęta domowe jest możliwy, ale wymaga indywidualnej zgody przewoźnika.
Norwegian Jedynie psy lub koty mogą być przewożone przez linię Norwegian. Na lotach krajowych zwierzęta mogą podróżować na pokładzie samolotu, a w przypadku połączeń międzynarodowych – wyłącznie w luku bagażowym.
Air France Mniejsze zwierzęta mogą podróżować na pokładzie, większe – w luku bagażowym samolotu.

W kabinie pasażerskiej wolno przewozić zwierzęta do 8 kg wraz ze stosownym kontenerem do transportu (łącznie!!).

Każdy pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie dwa zwierzęta (w zatwierdzonym kontenerze do transportu). Zwierzęta mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej lub luku bagażowym:

 • Nie więcej niż dwa zwierzęta (pies lub kot) w kabinie pasażerskiej (w zatwierdzonym kontenerze do transportu) lub nie więcej niż dwa zwierzęta w luku bagażowym (w jednym lub dwóch zatwierdzonych kontenerach transportowych)
 • Jedno zwierzę (pies lub kot) w kabinie pasażerskiej (w zatwierdzonym kontenerze do transportu) i jedno zwierzę w luku bagażowym (w zatwierdzonym kontenerze do transportu)

Minimalny wiek transportowanych zwierząt to dla kotów 12 tygodni; w przypadku podróży do/z USA minimalny wiek wynosi 16 tygodni.

Do przewozu małych psów i kotów w kabinie pasażerskiej wymagany jest kontener (torba) o miękkiej konstrukcji, który można bezpiecznie zamknąć.

 

Czyli podsumujmy:

 1. Maksymalne wymiary kontenera do transportu wynoszą 118 cm (55 x 40 x 23 cm) lub 47 in (22 x 16 x 9 cali).
 2. Łączna waga kontenera do transportu wraz ze zwierzęciem nie może przekraczać 8 kg.
 3. Zwierzę musi mieć możliwość stania w naturalnej pozycji w zamkniętym kontenerze do transportu, jak również położenia się i obrócenia bez jakichkolwiek ograniczeń.
 4. Kontener musi być skonstruowany w sposób zapobiegający ucieczce, szczelny i odporny na przegryzienie.
 5. Wnętrze kontenera musi być wyłożone chłonnym materiałem. Zalecamy, aby był to koc lub stare ubranie. Gazety, karton i słoma są niedozwolone.
 6. W trakcie pobytu na pokładzie zwierzę musi być umieszczone w kontenerze do transportu pod fotelem z przodu. Jeżeli nie jest to możliwe musi być przypięte smyczą do pasa bezpieczeństwa właściciela, jednocześnie pozostając w kontenerze.
 7. Pasażerowi przysługuje przewóz wyłącznie jednego kontenera do transportu w kabinie pasażerskiej.
 8. Maksymalna liczba zwierząt w kontenerze do transportu jest ograniczona do jednego zwierzęcia.

 

 

Tak więc transport kota na dalsze odległości to mimo wszystko niełatwa sprawa.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *