Pokazywanie kota w TICA

W ostatni weekend, tj. 24-25 września uczestniczyliśmy w Regionalnej Wystawie Kotów TICA organizowanej przez Klub Kota X-treme.

Wystawy TICA różnią się of wystaw FIFe oraz wystaw WCF, w których najczęściej bierzemy udział.

Opowiemy jak to wygląda:

Podobnie jak na innych wystawach trzymamy nasze koty w klatkach w trakcie wystawy, a przed wystawą są one badane czy sa zdrowe. Weterynarz sprawdza też numer chipa, który posiada kot oraz zaświadczenie od lekarza.

TICA dzieli koty na następujące klasy:

 • kocięta, w wieku od 4 do 8 miesięcy, ras o statusie championship (także te wcześnie wykastrowane)
 • koty dorosłe – powyżej 8 miesięcy, niewykastrowane, ras o statusie championship
 • kastraty – powyżej 8 miesięcy, wykastrowane, ras o statusie championship
 • kocięta domowe, w wieku od 4 do 8 miesięcy
 • koty domowe, w wieku powyżej 8 miesięcy, wszystkie muszą być wykastrowane!
 • koty ras wstępnie uznanych (preliminary new breeds) – razem oceniane są kocięta, dorosłe i kastraty
 • koty ras zaawansowanie uznanych (advanced new breeds) – razem oceniane są kocięta, dorosłe i kastraty
 • nowe cechy (new traits) – koty ras uznanych o nieuznanych cechach (inna długość włosa, nieuznany kolor futerka)

W TICA system ocen polega na tzw. Ringach. W każdym ringu ocenia jeden sędzia. Tak więc każdy kot odwiedza dokładnie każdy ring jednego dnia i jest oceniany przez dokładnie każdego sędziego.

W każdej klasie i długości włosa wołane są do oceny po kolei koty wszystkich ras. Na tym etapie oceny porównanie między kotami kończy się na jednej rasie. Sędzia wybiera po kolei:

Na tej wystawie było 5 sędziów, tak więc Cardamon oceniony został 5 razy. Są dwa typy ringów: Allbreed (AB) i Specialty (SP).

Koty w każdym ringu będą klasyfikowane jako koty długowłose lub krótkowłose. Koty, które zazwyczaj rywalizują w europejskiej kategorii półdługowłosych zostaną umieszczone w kategorii długowłosej do oceny TICA. W europejskim sędziowaniu koty konkurują o nagrodę w zależności od płci. W ocenach TICA nie ma takiego podziały i zarówno kotki i kocury rywalizują równocześnie.

Mamy więc wiele różnych ringów: kociąt, kastratów, dorosłych, kotów domowych, kociąt domowych itp. Na ringu Specialty (SP) koty długowłose (LH) konkurują z innymi kotami długowłosymi (LH), a koty krótkowłose (SH) rywalizują z innymi kotami krótkowłosymi (SH). Po obejrzeniu wszystkich kotów długowłosych (LH), sędzia przeprowadzi finały LH. Podczas finałów LH, najlepsze koty długowłose są wzywane z powrotem na ring, a następnie, w zależności od liczby obecnych kotów, otrzymują nagrodę od 1 do 10 miejsca Best Longhair Specialty Cat. Ta sama procedura jest następnie powtarzana z kotami krótkowłosymi. Dlatego, na przykład, są dwa oddzielne oceniane kocięta na ringu specjalistycznym, każdy z własnym finałem: kocięta długowłose oceniane przez finał LH Kitten; oraz kociaka krótkowłosego oceniającego w finale SH Kitten. To samo dotyczy Dorosłych, Kastratów i innych kategorii, z dwoma oddzielnymi ocenami (LH i SH) i dwoma oddzielnymi Finałami (LH i SH). W ringu allbreed długowłosy (LH) i krótkowłosy (SH) są najpierw oceniane osobno. Ale potem wszystkie te koty rywalizują razem o czołowe finały. Na przykład, ring Allbreed ma dwa oceny kociąt, LH Kittens i SH Kittens, a następnie jeden Allbreed Kitten Final, w którym nagradzane są najlepsze kocięta. W finałach Allbreed Adult, wszyscy dorośli, niezależnie od długości włosów, rywalizują ze sobą o najwyższe miejsca po tym, jak są oceniani oddzielnie jako LH lub SH.

Ocena kota

Najlepszy kolor

W trakcie oceny sędzia, przydzielając miejsca kotom, oznacza je kolorowymi wstążkami, które stawia obok numeru kota. Kolor niebieski oznacza pierwsze miejsce, kolor czerwony – drugie, żółty – trzecie, zielony – czwarte, biały – piąte.
 • po pięć najlepszych kotów w każdym kolorze, dając im miejsca od pierwszego do piątego; jeśli kotów jest mniej, to i miejsc mniej, jeśli więcej, pozostałe koty nie dostają żadnej noty
 • następnie sędzia wybiera po trzy najlepsze koty w każdej grupie kolorystycznej (division); grupy kolorystyczne są uniwersalne, każda rasa jest dzielona tak samo; oczywiście może się zdarzyć, że w jakiejś rasie nie każda grupa kolorystyczna ma jakichkolwiek przedstawicieli, skrajnym przypadkiem będą tu n.p. koty rosyjskie niebieskie, które mają jeden dozwolony kolor, a zatem, siłą rzeczy, tylko jedną grupę
 • na końcu sędzia wybiera trzy najlepsze koty z całej rasy

Wszystkie koty tej samej rasy, dywizji i koloru rywalizują ze sobą. Na przykład, wszystkie rude klasycznie pręgowane dorosłe egzotyki konkurują ze wszystkimi innymi rudymi klasycznie pręgowanymi egzotykami o najlepszy kolor, podobnie jak w przypadku najlepszej odmiany w europejskim sędziowaniu. Sędzia przyzna od Best (lub 1.) do 5. miejsca Best of Color, zawieszając wstążkę na klatce. W zależności od klubu te wstążki mogą być plastikowe lub papierowe. Kolory Best of Color to:

Przechwytywanie-1024x322 Pokazywanie kota w TICA

Najlepsza dywizja

Każda rasa kotów jest umieszczana w jednej z 20 możliwych dywizji, określanych na podstawie koloru i wzoru sierści, dla której nie ma odpowiednika w europejskim sędziowaniu. Niektóre rasy będą miały tylko jedną dywizję. Na przykład wszystkie Abisyńczyki  i Somalijczyki są pręgowane i dlatego mają tylko jeden podział, który jest pręgowany. Natomiast niektóre rasy mają pięć dywizji. Na przykład zarówno rasy Maine Coon, jak i perskie mają pięć kategorii: solid, szylkretowe, pręgowane, srebrno-dymne i particolor (dowolny kolor z białym). Kontynuując nasz przykład Maine Coon, sędzia najpierw oceni wszystkie Maine Coony w jednolitym kolorze, przyznając im od Best of Division do 3 miejsca Best of Division tym Maine Coon w jednolitym kolorze. Następnie będzie sędziować wszystkie szylkrety rasy Maine Coon, przyznając nagrodę Best poprzez 3 miejsce Best of Division. Ten sam proces powtarza się, dopóki wszystkie dywizje nie zostaną ocenione. Na przykład, jeśli Twój kot jest pręgowany i wygrał Best of Division, Twój kot zdobył więcej punktów niż jakikolwiek inny pręgowany Maine Coon, czy to niebieski, czarny czy rudy. Pamiętaj, koty w Best of Division konkurują wzorem i kolorem sierści.  Kolory nagród Best of Division to:

Przechwytywanie-1-1024x276 Pokazywanie kota w TICA

Podział na grupy kolorystyczne jest następujący

 • traditional solid division – koty gładkie, nie point, nie srebrzyste, bez białego
 • traditional tortie division – szylkretki gładkie, nie point, nie srebrzyste, bez białego
 • traditional tabby division – koty pręgowane, nie point, nie srebrzyste, bez białego
 • traditional smoke/silver division – wszystkie koty dymne i srebrzyste, nie point, bez białego
 • traditional solid&white division – koty gładkie, nie point, nie srebrzyste, z dodatkiem bieli
 • traditional tortie&white division – szylkretki gładkie, nie point, nie srebrzyste, z dodatkiem bieli
 • traditional tabby&white division – koty pręgowane, nie point, nie srebrzyste,z dodatkiem bieli
 • traditional smoke/silver&white division – wszystkie koty dymne i srebrzyste, nie point, z dodatkiem bieli
 • analogicznie do powyższych 8 grup mamy kolejne 8 dla kotów pointed (point syjamski), 8 dla mink (point tonkijski) i 8 dla sepia (point burmski); w sumie mamy więc 32 grupy kolorystyczne

Najlepszy z rasy

Gdy sędzia wybierze koty do Best of Division w każdej z dywizji, wybierze następnie od 1 do 3 miejsca Best of Breed. Koty te będą następnie rywalizować o nagrodę Best of Breed do trzeciego Best of Breed. Chociaż zasady wystawowe wymagają, aby każdy sędzia wywieszał wstążki kolorów i dywizji, baretki dla Zwycięzcy Rasy generalnie nie są przyznawane przez klub. Podczas finałów sędzia generalnie ogłosi, które koty otrzymały nagrody Best of Breed.

 

309186918_10228096797233161_2825894141096987310_n Pokazywanie kota w TICA

Idąc do oceny, mamy szanse być wybrani do finałów. Tym razem nam się udało – Cardamon został wybrany do aż 10 finałów, gdzie zdobył różne miejsca.

Wystawa jednak była na bardzo wysokim poziomie, gdyż przybyło bardzo dużo kotów zza granicy, o wysokich tytułach.

 

Odebraliśmy jednak naszą nagrodę za sezon poprzedni czyli za 24 najlepszego kastrata 🙂

308637965_10228096087775425_8855016100754074107_n-768x1024 Pokazywanie kota w TICA