Być może zauważyłeś, że niektóre kolory po prostu podnoszą na duchu i wprowadzają w świetny nastrój, podczas gdy inne pozostawiają uczucie spokoju i wyciszenia. Określone wibracje kolorów mogą być stosowane jako wspieranie leczenia niektórych chorób.
Istnieje wiele różnych sposobów na wplatanie kolorów w codzienne czynności/rutynę Twojego pupila. Możesz używać kolorowych tkanin na legowiska, wybierać konkretne kolory na zabawki. Pozwól zwierzęciu samodzielnie podążać w dane miejsce. Instynkty zwierzęcia naturalnie pokierują go w stronę potrzeb jego ciała.
Różne kolory mają różne właściwości energetyczne. Początki terapii kolorami pochodzą z Chin, Indii i Egiptu, gdzie nazywano ją chromoterapią. Różne kolory tworzą różne długości fal energii, które mogą pomóc przywrócić równowagę energetyczną na poziomie psychicznym, emocjonalnym i duchowym.
Czy zwierzęta widzą różne kolory?
Badania wykazały, że zwierzęta widzą kolory – choć uważa się, że robią to inaczej niż ludzie. Różne gatunki zwierząt również widzą różne kolory. Na przykład kot będzie widział inaczej niż pies itd. Wbrew temu, co niegdyś uważano, koty widzą o wiele więcej niż tylko odcienie bieli, czerni i szarości. Twój pupil widzi świat w tak zwanej trichromii. Co to oznacza? Wszystko, co widzi, ma różne odcienie trzech kolorów: niebiesko-fioletowego, zielonego oraz żółtego. Nauka mówi, że wszystko ma wibracje/częstotliwość, a to dotyczy również kolorów. Z naukowego punktu widzenia kolor jest drganiem fali elektromagnetycznej o określonej częstotliwości, na którą organizm reaguje poprzez zmysł wzroku, mózg i światłoczułe struktury wewnętrzne. Działając na te wibracje na skórze i w okolicach oczu, można pobudzić ten proces i rozpocząć reakcje łańcuchowe w komórkach.

Jak stosować terapię kolorami
Tego rodzaju terapia może działać ogólnie na cały organizm i pozytywnie wpływać na procesy samoleczenia, a także być ukierunkowana na konkretne dolegliwości poprzez dostarczanie odpowiednich częstotliwości światła. Warto również zauważyć, że konkretne wibracje fal (czyli kolory) oddziałują na konkretne części ciała.
Korzystanie z terapii kolorami jest dość proste. Oto kilka przykładów przedmiotów, które można wykorzystać do terapii kolorami:
- Pościel : koc, ręcznik, narzuta, prześcieradło, legowisko dla zwierząt, poduszka, szalik
- Oświetlenie : świece, żarówki, lampy kryształowe
- Akcesoria : obroża, smycz/szelki, bandany, ubrania
- Jedzenie : umieszczanie kolorowej podkładki pod jedzeniem w celu zwiększenia częstotliwości spożywania posiłków.
- Woda : napełnij przezroczysty pojemnik wodą, przyklej do słoika kawałek kolorowego papieru
- Inne : zabawki, podkładka pod miski, miski na jedzenie
Zawsze ważne jest, aby Twój pupil mógł odejść od koloru, jeśli zechce, dlatego generalnie nie polecam przywiązywania przedmiotów do Twojego pupila na długi okres czasu. Lepiej jest zapewnić zwierzęciu możliwość wyboru koloru, aby mogło usiąść na nim lub w jego pobliżu, jeśli zechce. Upewnij się również, że wszystkie używane przez Ciebie przedmioty są bezpieczne dla Twojego pupila. Nie narażaj go na niebezpieczeństwo przedmiotów, które mogą zostać połknięte.
Czerwień to także kolor, którego należy używać oszczędnie, ponieważ może nasilać agresję i stany zapalne, więc należy stosować go bardzo ostrożnie.
Oto kilka przykładów kolorów i energii wibracyjnej, którą one zapewniają:
- Czerwony : dodaje odwagi, poprawia apetyt, siłę i energię
- Pomarańczowy : wyraża poczucie optymizmu, pozytywności, ciepła, szczęścia i asertywności.
- Żółty : daje poczucie ciepła i radości; stymuluje układ nerwowy i łagodzi depresję
- Zielony : promuje poczucie bezpieczeństwa, współczucia, spokoju i uziemienia
- Sky Blue : tworzy poczucie spokoju, wyciszenia i relaksu
- Fioletowy : ta energia ma na celu podniesienie na duchu, uspokojenie umysłu i nerwów, połączenie się z duchem
- Różowy : wspomaga gojenie się ran w czasie choroby lub po operacji; pomaga zmniejszyć lęk separacyjny

Następnym razem, gdy ty lub twój pupil będziecie się z czymś zmagać, czy to emocjonalnie, czy fizycznie, spróbujcie dać ręcznik lub koc w określonym kolorze (w zależności od sytuacji) i zobaczcie, czy podążą w jego kierunku.
Wprowadzenie do terapii kolorami w weterynarii i jak można ją stosować w leczeniu pacjentów i w warunkach klinicznych.
Czasami zwierzę powie nam jaki kolor wybiera, wybierając położenie się na określonym kocu lub kanapie. Zmień koc lub przykryj kanapę, a możesz zauważyć, że zwierzę go unika, nawet jeśli jest bardzo podobny pod względem miękkości i faktury do starej powierzchni.
Jak prowadzić koloroterapie u kotów?
• Podczas stosowania terapii kolorami u zwierząt, praktyczne i ekonomiczne jest używanie kolorowych żeli dostępnych w sklepach z artykułami artystycznymi lub fotograficznymi. Można je umieścić przed żarówką, aby emitowały kolory.
• Inne sposoby wykorzystania kolorów to zakup kolorowego materiału do noszenia jako bandany lub kolorowych ceramicznych misek na jedzenie i wodę. Na przykład, jeśli kot ma zaparcia, używanie pomarańczowych misek na jedzenie i wodę może spowodować u niego biegunkę. Dzieje się tak, ponieważ kolor pomarańczowy jest związany z drugą czakrą, która rządzi jelitem grubym. W przypadku problemów z biegunką, użycie koloru dopełniającego do pomarańczowego – niebieskiego – może pomóc kontrolować luźne stolce.
• Przykryj drzwi klatki pacjenta kolorową gazą lub ręcznikiem.