Na początku musimy rozróżnić kąpiele, które przeprowadzamy dla utrzymania kota w czystości i zdrowym wyglądzie sierści (mniej więcej raz w miesiącu) od kąpieli tych kotów, które wybierają się na wystawy, które logicznie rzecz biorąc będą przeprowadzane częściej i w sposób bardziej „głęboki” (gdzie trzeba też wziąć pod uwagę różnorodność opinii i różne produkty używane przez każdą osobę.
W tym artykule zajmiemy się kąpielami w celu utrzymania czystości kota.
Idealnym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie kota do kąpieli już od najmłodszych lat, dzięki temu będzie mu łatwiej, gdyż szybko przyzwyczai się do tej rutyny. Musimy pamiętać, że kąpiel nigdy nie powinna być dla naszego kota procesem traumatycznym, dlatego należy do niego mówić łagodnym i czułym tonem, aby go uspokoić, nie wykonując gwałtownych ruchów i unikając dźwięków, które mogłyby go przestraszyć.
Bardzo ważna jest także ciągła kontrola temperatury wody , gdyż ze względu na temperaturę ciała potrzebują one temperatury nieco wyższej od tej, którą sami moglibyśmy zastosować.
Ważne rzeczy, o których należy pamiętać
Musimy mieć przygotowany cały zestaw rzeczy niezbędnych do kąpieli:
- Woda przygotowana i o odpowiedniej temperaturze.
- Szampon
- Ręcznik do późniejszego suszenia
- Suszarka
Wskazane jest, aby przed rozpoczęciem kąpieli obciąć kotu pazury.
Bardzo ważne jest również, aby dobrze go wyczesać przed kąpielą i upewnić się, że nie ma splątań. Jeśli takie wystąpią, staną się one jeszcze bardziej splątane, a węzeł będzie większy, co będzie konieczne przeciąć, aby uniknąć zranień skóry.
Musimy uważnie monitorować temperaturę w miejscu kąpieli, ogólnie w łazience, aby nie było tam za zimno, gdyż kotu może zmarznąć; Kiedy już wszystko będzie przygotowane, poniżej wyjaśniam kolejne etapy kąpieli:
Zastosuj odtłuszczacz (opcjonalnie)
Na rynku dostępne są produkty przeznaczone wyłącznie do eliminacji przetłuszczonego wyglądu włosów, dzięki czemu włosy są czystsze i bardziej jedwabiste. Stosowanie odtłuszczania nie jest konieczne, ale wskazane.
W zależności od stopnia zabrudzenia włosów możesz powtórzyć ten krok 2 lub 3 razy. Ważne jest jednak bardzo dobre spłukanie, aby nie pozostały ślady odtłuszczacza, aby móc kontynuować następujące procesy.
Nałóż szampon
Na rynku dostępnych jest wiele konkretnych marek, wiele z nich jest podzielonych ze względu na rodzaj i kolor włosów, nie brakuje też wzmacniaczy koloru . Pierwszą pianę szamponu wykonujemy z niewielkim masażem, dobrze rozprowadzając ją po całym ciele, aż do wytworzenia piany.
Po dokładnym wypłukaniu bierzemy kota trzymając go na rękach i trochę go odsączamy, aby pozbyć się części wody.
Następnie kładziemy go na przygotowanym wcześniej ręczniku i dobrze go wyciskamy (uwaga by nie skołtunić kota!), aby usunąć jak najwięcej wilgoci, co ułatwi późniejsze suszenie.
Bardzo dobrze wypłucz kota .
Możemy to zrobić w wannie z baterią prysznicową lub w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Tam kładziemy kota z włączoną wodą o odpowiedniej temperaturze i delikatnie trzymamy kota. Zaczynamy go równomiernie zwilżać po całym ciele (lędźwie, nogi, szyja, brzuch) z wyjątkiem twarzy, która jest dla niego najbardziej nieprzyjemną okolicą i którą zostawimy na koniec.
Gdy już to zrobimy, możemy przystąpić do suszenia. Najpierw ręcznikiem usuwamy jak najwięcej nadmiaru wody.