Olejki eteryczne, aromaterapia i potpourri w twoim domu mogą być dla ciebie przyjemne, ale naturalne związki w tych zapachach mogą być niebezpieczne dla twojego kota. Zachowaj środki ostrożności podczas korzystania z tych produktów, aby Twój kot nie miał reakcji toksycznej. Jeśli twój kot ma jakiekolwiek zaburzenia czynności wątroby , najlepszym rozwiązaniem może być wyeliminowanie tych produktów z jego otoczenia.
Toksyczność olejków eterycznych dla kotów
Niektóre olejki eteryczne były kiedyś uważane za bezpieczne dla kotów.
OSTRZEŻENIE
Jednak badania wykazały, że olejki eteryczne mogą być toksyczne dla kotów, niezależnie od tego, czy są przyjmowane wewnętrznie, stosowane na skórę, czy po prostu wdychane. Narażenie może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, niewydolności wątroby, drgawek, a nawet śmierci kotów.
Kotom brakuje pewnych enzymów, które zapewniają zdolność prawidłowego metabolizowania różnych związków zawartych w olejkach eterycznych , w szczególności fenoli. Związki fenolowe występują naturalnie w niektórych roślinach są silnie skoncentrowane w olejkach eterycznych. Wątroba jest najczęściej narządem, na który działają olejki eteryczne.
Olejki eteryczne potencjalnie toksyczne dla kotów
Wiadomo, że te oleje zawierają fenole i są toksyczne dla kotów:
- Olej miętowy
- Olejek cytrusowy (w tym olejek cytrynowy)
- Olejek z drzewa herbacianego (olejek melaleuca)
- Olej sosnowy
- Olej eukaliptusowy
- Olejek cynamonowy
- Olejek goździkowy
- Olejek ylang-ylang
Im wyższe stężenie olejku eterycznego, tym większe ryzyko dla kota. Jeśli twój kot przypadkowo połknie olejek, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.
Objawy zatrucia olejkami eterycznymi
Koty wchłaniają oleje, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Oleje rozproszone w powietrzu są wdychane, co może powodować problemy z oddychaniem. Mogą również zbierać się na sierści, co powoduje, że kot połyka je podczas lizania i czyszczenia. Toksyczność może wystąpić bardzo szybko lub w dłuższym okresie narażenia.
Oznaki zatrucia olejkami eterycznymi u kotów
- Ślinienie się
- Wymioty
- Wstrząsy
- Trudności w chodzeniu, chwiejność (ataksja)
- Niewydolność oddechowa (świszczący oddech, przyspieszony oddech, sapanie, kaszel)