Klatki w hodowli kotów

  • Reading time:4 mins read

Czasem czytasz ogłoszenia kotów, że sprzedamy je do “cageless cattery”. Co to oznacza? Otóż, że w hodowli nie będą stosowane klatki.

Czy jednak zawsze jest tak, że nie używamy klatek, kojców i innych zamknięć w hodowlach?

Wszyscy wiemy, że koty są bardzo aktywne i zabawne, gdy są jeszcze młode. Nawet w wieku dorosłym są nadal aktywni.

Koty trzymane w klatkach nie są powszechne, a koty w klatkach zwykle można zobaczyć tylko w schroniskach dla zwierząt lub sklepach zoologicznych. Umieszczanie kotów w klatkach lub nie jest tak naprawdę wskazane, ale czasami z pewnych powodów trzeba je umieścić w klatce. Oto typowe powody, dla których powinny trzymać swoje koty w klatkach .

Szkolenie z kuwety

Korzystanie z kuwety jest zwykle instynktowne dla większości kotów, nawet dla tych, którzy nawet nie widzieli kuwety w swoim życiu.

Z drugiej strony, inne rasy kotów są zwykle gorsze w kontakcie z kuwetą, a to dlatego, że mogły nauczyć się złych nawyków związanych z kuwetą od innych kotów, , a nawet od ich matki.

Niektóre koty uważają, że kuweta to tylko element dekoracyjny, a ich najlepsza łazienka znajduje się za meblami.

Szkolenie z kuwety

Korzystanie z kuwety jest zwykle instynktowne dla większości kotów, nawet dla tych, które nie widziały kuwety w swoim życiu. Mimo to, niektóre rasy kotów trudniej uczą się kuwetkowania, a także mogą nauczyć się złych nawyków od innych kotów, przede wszystkim od swojej matki.

Niektóre koty uważają, że kuweta to tylko element dekoracyjny, a ich najlepsza kuweta znajduje się za meblami.

Ten problem można rozwiązać, właśnie umieszczając młode koty lub kocięta w klatce. Wskazane jest, aby mieć klatkę wystarczająco dużą na wszystko, czego potrzebują, jedzenie, wodę i miejsce do spania oraz – kuwetę.

Zmusi to kocięta lub młode koty do korzystania z kuwety i stanie się to dla nich dobrym nawykiem. W naszej hodowli kocięta same zaczynają korzystać z kuwety w wieku 4 tygodni. Nie musimy się wtedy martwić, czy będą gotowe do korzystania z dorosłej kuwety gdy trafia do innych domów.

Kwarantanna

Niekiedy wykorzystujemy klatki czy kojce w przypadku kwarantanny. W ten sposób chcemy zapobiec przenoszeniu chorób na inne koty.

Taka kwarantanna dotyczy kotów, które trafiają do naszej hodowli.

Nowe wprowadzenie kota do gospodarstwa domowego

Gdy trafia nowy kot do naszego domu – nie zawsze jest mile widziany. To w końcu nowe zapachy, nowy wygląd. Koty nie zawsze rzucają się na szyję z radości. Często podchodzą z dystansem, a niekiedy nawet z agresją. Dzieje się tak, ponieważ koty są również terytorialne, a dom jest ich terytorium. Klatka pomaga nam wtedy w razie czego w takich przypadkach.

Korzystanie z klatki jako pomoc w diagnozowaniu dolegliwości

Klatki mogą być bardzo przydatne w hodowli w diagnozowaniu dolegliwości. Jeśli widzimy, że któryś ma biegunkę – nie wiemy który. Zamykamy po kolei każdego w klatce i problem się rozwiązuje. Już wiemy któremu kotu trzeba pomóc i którego zabrać do weterynarza.

Jeśli musisz zebrać mocz również klatka jest bardzo pomocna.

Tak więc- oczywiście – koty powinny biegać wolno po domu. Ale czasem inne działanie jest usprawiedliwione.