Tauryna – co to takiego?
Tauryna to aminokwas, który nie wchodzi w skład białek. Oznacza to, że tauryna nie bierze udziału w budowaniu mięśni. Jego podstawową właściwością jest za to wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.
Tauryna pełni w organizmie także szereg innych funkcji, m.in. wspiera rozwój mózgu i pracę serca. Jej synteza u kota przebiega wolniej niż u innych ssaków i dlatego nie pokrywa ona w pełni zapotrzebowania na ten aminokwas. Dodatkowo w takich sytuacjach jak: ciąża, laktacja, intensywny wzrost, starzenie się, wysiłek fizyczny, choroba zapotrzebowanie na taurynę dodatkowo wzrasta.
Rola tauryny w organizmie
W organizmie tauryna pełni szereg istotnych funkcji:
- reguluje ciśnienie osmotyczne w komórkach
- bierze udział w przekazywaniu impulsów w układzie nerwowym
- jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed uszkodzeniem
- jest niezbędna do prawidłowej pracy mięśnia sercowego
- bierze udział w prawidłowym rozwoju mózgu, siatkówki oka
- uczestniczy w tworzeniu kwasów żółciowych w wątrobie
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego
Niedobór tauryny
Niedobór tauryny może prowadzić do:
- chorób układu krążenia, przede wszystkim kardiomiopatii rozstrzeniowej. Rozwija się ona głównie u kotów starszych (8-10 lat). Objawy tej choroby to m.in. osłabienie, utrata apetytu, duszność, obniżenie temperatury ciała, czasem wymioty, kaszel
- zwyrodnienia siatkówki oka, co może skutkować ślepotą
- spadku poziomu leukocytów i obniżenia odporności
- stłuszczenia wątroby
- zaburzeń w rozrodzie m.in. problemów z zapłodnieniem, mniej liczne mioty, poronienia
- kocięta, których matki cierpiały na niedobór tauryny mają słabe przyrosty masy ciała, problemy neurologiczne, słabsze tylne kończyny, może wystąpić wodogłowie
Produkcja tauryny w organizmie kota pokrywa zapotrzebowanie na ten aminokwas zaledwie w kilkunastu procentach, dlatego bardzo ważne jest dostarczenie jej do organizmu z zewnątrz wraz z przyjmowanym przez zwierzę pokarmem. U dorosłego kota dzienne zapotrzebowanie na taurynę wynosi ok. 2000 mg.
W związku z powyższym konieczne jest dostarczenie tzw. tauryny egzogennej wraz z pożywieniem.
Tauryna z apteki dla kota
W naszej hodowli dostarczamy kotom taurynę w formie proszku dodawanego do mokrych karm. Taurynę mieszamy dokładnie z mokra karmą, gdyż sucha tauryna może podrażniać błony śluzowe jamy ustnej i przełyku. Wybierając taurynę w formie sypkiej koniecznie trzeba się też upewnić, że produkt nie zawiera żadnych dodatków w postaci antyzbrylaczy.
Jak nie proszek to co?
Oprócz podawania suplementów, warto wiedzieć, w których naturalnych produktach występuje nasz cenny składnik. Nie powinno Was zaskoczyć to, że największe stężenie tauryny jest w mięsie… myszy.
Jednak nie każdy z nas karmi swoje koty myszami. Stężenie tauryny w organizmie gryzoni jest bardzo wysokie i np. w tuszkach mysich wynosi około 0,7%, podczas gdy w mięsie drobiowym lub wołowym tylko nieco ponad 0,1% .
Stężenie tauryny w mięsie waha się od 30-200 mg/100g. Najwięcej jest jej w mięsie indyczym, a najmniej w mięsie kurzych brojlerów. Bardzo dużo tauryny znajduje się w owocach morza – w bezkręgowcach morskich 300-800 mg/g- oraz w rybach (50-200mg/100g).
Odpady z rzeźni mogą zawierać nawet znaczne ilości tauryny, ale jej przyswajalność jest niska. W jednym z doświadczeń stwierdzono, że tauryna zawarta w odpadach drobiowych była całkowicie niedostępna dla kotów. W czasie gotowania produktów mięsnych od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zawartej tauryny ulega wypłukaniu. W produktach mięsnych pieczonych zawartość tauryny może być zredukowana do 50%, a w gotowanych nawet do 25% ilości wyjściowej.
Dlatego właśnie warto dawać naszym kotom surowe mięso. Zaprocentuje to w jego zdrowiu!