Rasa kotów egzotycznych

Koty egzotyczne wywodzą się z rasy kotów perskich, więc w tym artykule opowiemy Wam przede wszystkim o rasie kotów perskich.

Pers jest bardzo starą rasą, ale jej pochodzenie nie jest całkowicie znane. Mówi się, że pustynne karawany, które podróżowały na zachód z Persji i Iranu, oprócz mnóstwa cennych przypraw i klejnotów, czasami przewoziły coś jeszcze cenniejszego: kota o długich włosach.
Wiadomo również, że pierwsze koty perskie przybyły do ​​Francji w XVIII wieku.

Pierwsze koty o długich włosach były szczupłe i wysokonogie o trójkątnej twarzy. Oczy ich były duże, a futro jedwabiste. Persa nazywano Angorą po mieście Ankara.Oczywiście, pompatyczne koty o długiej skórze stały się szczególnie popularne na dworze francuskich królów.

Dzisiejsze koty perskie  pochodzą z Anglii, a zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.
W Stanach Zjednoczonych mają znacznie szerszą bazę hodowlaną (więcej kotów) niż w Anglii, co pozwoliło im osiągnąć postęp w dążeniu do „idealnego kota”.

Historia kotów egzotycznych rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Hodowcy dokonali eksperymentalnych par między amerykańskim krótkowłosym a perskim, aby poprawić rodzaj krótkowłosego. Rezultatem były koty o krótszych ciałach, ogonach i nosach, ale z futrem, które było krótkie, grube i miękkie jak plusz i które wystawało prosto z ciała. W tym samym czasie odbyły się pary testowe między Persami a Birmą, które również tam uzyskano.
W latach 60. XX w. Stowarzyszenie hodowców CF (CFA) podjęło inicjatywę i ustanowiło standard dla nowej rasy o nazwie „Egzotyczny krótkowłosy”.
W pierwszym okresie rasa spotkała się z oporem wielu hodowców perskich; Trudno było pożyczyć mężczyzn i uzyskać dostęp do dobrych linii perskich.
Wielu hodowców perskich nie chciało słyszeć o współpracy z hodowcami egzotycznymi i nie chciało, aby ich koty były wykorzystywane do tej rasy.
To sprawiło, że pierwsza hodowla była bardzo trudna. Ale byli też dobrze ugruntowani perscy hodowcy, którzy mieli odmienne zdanie na ten temat i nie mieli nic przeciwko nowej rasie. Ponieważ rasa stała się coraz bardziej popularna, łatwiej było uzyskać dobre linie, a niektórzy przeciwnicy zaczęli od samych ras egzotycznych.

W 1984 r. kot egzotyczny został zatwierdzony jako rasa w FIFe.

Persowie i egzotycy są rasami pokrewnymi rywalizują według tego samego standardu rasy. Jedyną rzeczą, która je wyróżnia, jest długość futra.
Płaszcz kota egzotycznego powinien być krótki i gruby, miękki i podwójny. Sierść powinna wyróżniać się z tułowia i pomagać dać okrągłe wrażenie całemu kotowi.
Płaszcz kota perskiego powinien być długi i jedwabisty, najlepiej z dużym, długim kołnierzem.

Wszystko w języku perskim i egzotycznym powinno dążyć do OKRĄGŁEGO. Kot powinien być niski i zwarty.
Okrągłe, krótkie ciało powinno stać mocno na czterech upartych nogach z mocnym, krótkim ogonem i szyją do całości. Głowa powinna być okrągła i masywna.
Podbródek i szczęka są mocne, co wraz z czołem nadaje okrągłej twarzy.

Uszy powinny być szeroko rozstawione, małe i zaokrąglone. Nos jest krótki i szeroki z otwartymi nozdrzami. Coś, co jest ważne dla perskiego i egzotycznego, to ich oczy.
Oczy powinny być duże i otwarte. Całkowicie okrągłe oczy powinny siedzieć szeroko i przyczyniać się do słodkiego, otwartego wyrazu.
Kolor oczu jest również ważny. Większość wariantów ma miedziane lub bursztynowe oczy. Niektóre srebrne warianty mogą również mieć zielone oczy, podczas gdy punkty koloru, a niektóre białe koty mają niebieskie oczy. W ostatnich latach pojawiło się także coraz więcej oddey, tj. oko niebieskie i miedziane.
Oddeyed (koty o oczach o różnym kolorze) występuje głównie u białych kotów.

Koty persie i egzotycznesą rasami kolorowymi i rywalizują w swoich konkretnych kolorach i wzorach. Obecnie istnieje ponad 300 zatwierdzonych wariantów kolorów.
W federacjach dozwolone jest łączenie dwóch ras ze sobą bez przeszkód, a wielu hodowców pracuje z obiema rasami w ramach wariantów kolorystycznych, na których się specjalizują.