Czy na hodowli można zarobić?

Większość ludzi uważa, że na sprzedaży kociąt z hodowli można zarobić duże pieniądze.

Jednak prawda jest inna – jest to bardzo drogie hobby. Samo pojęcie jest bardzo elastyczne, bo hodowla nie jest biznesem.

Na hodowli nie da się zbić majątku. Dlaczego?

 

Często hodowca słyszy, że inni “hodowcy” oferują kocięta po znacznie niższej cenie. Nikt nie chce wierzyć, że cena oferowanego przez nas kociaka nie wynika z pazerności, a jedynie z poniesionych kosztów.

Jakie ponosimy koszty?

Hodowle zakładamy zazwyczaj kupując kotkę – tu ceny są różne i często zawierają obostrzenia, by kocięta nie były sprzedawane w kraju a jedynie za granicą. Hodowca musi zapisać się do organizacji felinologicznej i opłacić składki.

Do tego hodowca zwykle pogłębia swoją wiedzę merytoryczną.. Często wiąże się to z podróżami po kraju, gdyż nie zawsze konferencje czy warsztaty odbywają się w miejscu zamieszkania.

Gdy mamy już kota należy pomyśleć o wyposażeniu jego miejsca pobytu. Podobnie trzeba pomyśleć o zapewnieniu wszystkiego dla kociąt – w pewnym momencie kocięta poruszają się swobodnie po całym domu, muszą być socjalizowane, by były przyjazne dla człowieka. To często odbija się na meblach, firankach, zasłonach.

W przypadku kotów trzeba myśleć o szczepieniach, odrobaczeniach. To oczywiście dotyczy i kotów domowych. W przypadku jednak kotów hodowlanych badamy stan zdrowia przyszłej mamy, często robimy badania kontrolne, sprawdzamy podatność na choroby genetyczne.

Koszty przedstawiają się następująco:

Wizyta u weta tzw “screening” 70 zł
przy kryciu obcym kocurem testy na FELV;FIV 100,00 zł
Opłata za krycie ( wysokość opłaty zależy) od jakości, urody, tytułów kocura, i/lub rozpowszechnienia danej linii może być jeszcze wyższa. 500 euro lub 2000 zł
Rozmowy telefoniczne w poszukiwaniu odpowiedniego kocura
2x podróż do kocura z kotką 250 km
dodatkowe ,wysokowartościowe pozywienie dla kotki w ciazy
środki do dezynfekcji
żywienie kociąt od 4 tygodnia życia do ew.15 tygodnia- karma dla kociąt,żywność dla niemowląt, mięsko,i żwirek 2500 zł
zabawki, drapaczki, wyposżenie 300 zł
odrobaczenie 3razy – 4 kociaki szczepienia (obligatoryjne (4 x 2 / 4 x rodowody…. 450 zł – zależy od szczepionki i przychodni
zdjęcia..
ogłoszenia
Prezentacja kociąt na wystawie, zamieszczenie ogłoszenia w katalogu wystawowym
inne wydatki (rozmowy telefoniczne z interesantami, wysyłka materiałów informacyjnych, koszty przejazdów do weterynarza

Przy cenie 2000 zł za kociaka, dobrze jest jeśli przychody pokryją poniesione koszty.

W ostatnich latach wiele pojawiło się tanich ofert. To zwykle propozycje kociąt niezaszczepionych, nie odrobaczonych. Zwykle również kocięta takie wydawane są szybko, by zmniejszyć koszt ich utrzymania.