Kolory sierści

DNA jest jak zamek błyskawiczny. Podczas dzielenia i reprodukcji komórek jest to ciągłe rozpakowywanie  DNA od mamy i taty. Każdy ząb zamka stanowi allel i wyjątkową  cechę.
Kiedy dwie strony zamka DNA łączą się ze sobą, ząb z każdej strony łączy się ze sobą i tworzy kompletną cechę każdego potomka.

Każda para jest odpowiedzialna za swoją własną charakterystykę!
Kolor ma swoją parę (czarny, rudy, szylkret)
Rozjaśnienie ma swoją parę (sprawia, że ​​powyższe dominujące kolory są
niebieskie, kremowe, niebiesko-kremowe)

(Pamiętaj, że nie ma genu dla "niebieskiego" Twój niebieski kot ma geny dla "czarnego" kota, który ma również 2 rozjaśnione geny , sprawiają, że wygląda jak niebieski.) Geny dla koloru znajdują się tylko na chromosomach X płci!

KOLORY

Dominujące kolory

Czarny
Rudy
Szylkret

Rozjaśnione kolory

Niebieski
krem
Niebieski-kremowy

Istnieją geny, które mogą jednak modyfikować kolory podstawowe: czarny lub czerwony.

Są to:

geny recesywne:

  • gen rozjaśnienia
  • CPC
  • gen czekoladowy

geny dominujące:

  • bi-kolor
  • dymny
  • srebrny / złoty
  • biały
  • bury

Geny te nie są powiązane z płcią i żaden z nich nie znajduje się na chromosomach X lub Y. Zatem zarówno samce jak i samice mają po 2 kopie genu modyfikującego.

Gen rozjaśnienia

Gen rozjaśnienia jest genem recesywnym. Jeśli więc w obu kopiach DNA jest kopia genu rozjaśnionego to kot zamiast czarnego staje się niebieski, rudy staje się kremowy, a szylkret zamienia się w niebiesko-kremowy.

Gen CPC

Gen CPC jest również recesywny, więc kot musi mieć 2 kopie tego genu aby być CPC. 2 geny CPC sprawią, że czarny kot stanie się kotem czarnym ze znaczeniami, 2 geny sprawią, że rudy stanie się kotem ze znaczeniami.

Gen czekolady

Gen ten jest bardzo specjalnym genem, który modyfikuje gen czarny. Nie ma jednocześnie wpływu na gen rudego. Jak i pozostałe jest genem recesywnym, więc aby być widocznym musi wystąpić w 2 kopiach. 2 kopie tego genu spowodują, że czarny kot stanie się czekoladowy, a rudy nie zmieni koloru (czarne geny się zmieniają, ale rude nadal pozostają bez zmian).

Gen burego (tabby)

Jest to gen dominujący, więc kot potrzebuje jedynie 1 kopię tego genu, by cecha była widoczna. Z tym genem czarny kot staje się brązowym pręgowanym kotem.

W przypadku gdy u kota spotkają się 2 geny tabby (homozygotyczne pręgowane) wówczas wszystkie kocięta będą pręgowane - będą miały co najmniej jedną kopię genu tabby.

Gen bi-color

Bicolor jest również dominującym genem. Wraz z genem bicolor czarny kot staje się czarno-biały, a rudy rudo-biały, z kolei szylkretki stają się calico.

Jeśli spotkają się 2 kopie genu bicolor powstaje kot biały lub "Van bicolor". Ich potomstwo zawsze będzie bi-color, bez względu na to z kim będzie sparowane.

Gen dymny

Jest to gen dominujący. Może być jedynie zamaskowany przez kolor biały. Jedna kopia genu zmieni kota czarnego w czarnego dymnego,,a  rudego w rudego dymnego, zaś szylkretowego w szylkretowy dymny. Kot z dwoma kopiami genu dymnego zawsze będzie miał dymne potomstwo.

Gen srebrny / złoty

Ze wszystkich kolorów właśnie srebro i złoto są najmniej zrozumiałe. Jets to wyjątkowa kombinacja genów współpracujących. Pierwszy to w rzeczywistości gen tabby. Drugi zaś, gen inhibitor, to gen dymny. Ostateczny gen to zbiór genów jest tym, co odróżnia srebro od złota. Są one nazywane poligenami o szerokim paśmie.

Te geny są dominujące. Można je zamaskować tylko kolorem białym. Podobnie jak w przypadku koloru czekoladowego geny te nie mają wpływu na kolor rudy.

Gen biały

Jest to dość wyjątkowa kategoria. W pewnym sensie przykrywa wszystkie kolory, bez względu na to czy są dominujące czy recesywne. Tak więc z genem białym wszystkie koty: czarne, rude, szylkretowe stają się tego samego koloru, białego. Biały jest "maskującym" genem, co oznacza, że kot może mieć ten kolor w swoim DNA, ale kolor ten jest stłumiony.

 

No Comments Yet.

Leave a comment